Unavená z tampónov? Menštruačný kalíšok a jeho pre a proti

Menštruačný kalíšok nie je žiadna novinka, prvý bol vytvorený už v roku 1860!
Menštruačný kalíšok je flexibilná nádobka, ktorá slúži na zachytávanie tekutín počas vašej menštruácie. Tekutina je pri tom odvádzaná priamo do kalíška a nie je pohlcovaná, tak ako v prípade tampónu. Väčšina kalíškov je vyrobená zo silikónu alebo gumy.
Klady menštruačného kalíška:
- Ušetríte. Jednorázová kúpa menštruačného kalíška sa vám vráti na dlhý čas, keďže kalíšok možno používať opakovane. Oproti kupovaniu tampónov a vložiek každý mesiac, teda ušetríte nemalé peniaze. Zároveň šetríte našu matku prírodu, keďže šetríte stromy, z ktorých sú tampóny vyrábané.
- Menej nepríjemného pachu. Pokiaľ vám občas vadí nepríjemný menštruačný pach, kalíšok je pre vás to pravé. Keďže sa tekutina nedostáva von z vášho tela a na vzduch, nie je možné, aby ste pociťovali tieto pachy.
- Nemusíte myslieť tak často na výmenu. Tampóny by ste mali meniť každé 4 hodiny, menštruačný kalíšok až každých 12.
- Vaginálne pH je stabilizované. Tampóny absorbujú tekutiny vašej vagíny, čím narúšajú delikátne prostredie a bakteriálnu rovnováhu vašej pošvy. Kalíšok nie.
- Menej nákupov. Aj keď budete meniť kalíšok raz za rok, ušetríte 11 návštev drogérie kvôli nákupu tampónov a vložiek.
- Nestane sa vám, že naň zabudnete. Jednoducho o tom, že svoj kalíšok máte viete a nemôže sa vám stať žiaden prípad “strateného” tampónu.
- Ľahko sa vkladá. Keďže kalíšok je z príjemného materiálu, jeho zavádzanie vám môže byť príjemnejšie ako v prípade tampónov.
Čítajte: Nepravidelná menštruácia
Nevýhody menštruačného kalíška:
- Neporiadok. Pokiaľ kalíšok vyberáte neopatrne, môže sa vám stať nehoda, pri ktorej môžte spôsobiť vyliatie tekutiny. Pri výmene na verejných toaletách môže byť niektorým ženám nepríjemne.
- Nevhodná veľkosť. Pre mladšie ženy môže byť tento faktor problém, keďže majú väčší problém nájsť menší a padnúci kalíšok.
- Údržba. Svoj kalíšok pred menštruáciou musíte sterilizovať, podobne ako fľašku u detí.
Je už len vás, či vás všetky tieto dôvody presvedčili o kúpe menštruačného kalíška alebo ostanete verné tampónom a vložkám.
Ako správne zaviesť kalíšok:

Pozor na tento druh orechov, má prekvapivé spojenie s rakovinou
Zdravé super jedlo vám môže v skutočnosti škodiť.

Bežná súčasť spálne spôsobuje poškodenie mozgu počas spánku
Vedci varujú, že mimoriadne ohrozené sú malé deti.

Kontroverzný výskum z Talianska: Naozaj je kuracie mäso rizikové?
Hoci sa kuracie mäso považuje za zdravšiu alternatívu červeného mäsa, podľa vedcov to s jeho konzumáciou netreba preháňať.

Tieto zdravé jedlá škodia zubom
Celkovému zdraviu síce neuškodia, no zubári vás za ne nepochvália.

Máte dostatok hlbokého spánku? Toto sa deje s mozgom pri jeho deficite
Menej hlbokého spánku môže znamenať väčšie riziko vážneho ochorenia.