• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Utorok, 11.12.2018Meniny má Hilda
Bratislava

Po prečítaní tohto článku vás prejde chuť na avokádo

  • 19:48 08.12.2016
  • Mexiko
Po prečítaní tohto článku vás prejde chuť na avokádo

Prečítajte si, prečo konzumácia avokáda nie je až tak dobrý nápad.

Bezprecedentné odlesňovanie,využívanie ilegálnych prostriedkov pre dosahovanie väčšieho zisku a zvýšená aplikácia chemických látok, sa podieľa na poškodzovaní zdravia obyvateľov Mexika.

Veľkým dôvodom, prečo sa tento jav deje, je avokádo. A jeho obľúbenosť. Pestovatelia z regiónu Michoacan zvýšili výrub lesov pre možnosť väčšej produkcie avokáda, keďže dopyt po ňom je enormný.

Experti sa obávajú, že nielen výrub lesov, ale aj pesticídy, ktoré sú používané pri pestovaní avokáda, sú príčinou chorobnosti lokálneho obyvateľstva. Chemikálie z horských oblastí totiž stekajú do podzemnej vody, potokov a riek a spolu s chemikáliami prenášanými vetrom ohrozujú nielen prírodu, ale aj ľudí.

Liliana Carmona, jedna z miestnych hovorí: “Kýchanie neprestane pokiaľ budú dymiť,” hovorí o odlesňovaní hlavne ako matka dvoch detí. Carmona žije priamo v srdci pôdy odlesňovanej pre pestovanie avokáda, v dedinke Jujucato.

Príbeh potvrdzuje aj učiteľ Salvador Sales, ktorý vyučuje v Jujucate už 15 rokov. Podľa jeho slov sa stále zvyšuje počet študentov s dýchacími a tráviacimi ťažkosťami. “Veríme, že toto je spôsobené produktami, ktorými sa striekajú avokádové sady,” povedal Sales, ktorý si myslí, že vietor, ktorý prenáša výpary z chemikálií ohrozuje zdravie všetkých žiakov.

Okolo 40% svetového podielu pestovania avokáda sa odohráva práve v Mexiku a väčšina avokáda pochádza práve z okolia Jujucata a jazera Zurahuen.

Avokáda okupujú až 137-tisíc hektárov rozlohy Michoacanu, podľa dostupných správ, pričom polovicu avokádových sadov tvorili v minulosti lesy. Odlesňovanie rastie rýchlym tempom (až 2, 5% ročne) a to hlavne v dôsledku možnosti celoročného pestovania avokáda vďaka vhodným klimatickým podmienkam.

Silný lokálny dopyt si tak vyžiada cenu nielen na lesoch, ale aj obyvateľoch, ktorí sa nemôžu brániť obrovskému tlaku pestovateľov avokáda. Preto sa miestne úrady rozhodli pre obnovu poškodenej pôdy, čo však nestačí.

Ako spotrebiteľ môžte urobiť aspoň jedno, skontrolovať štítok na avokáde a vyberať si tie avokáda, ktoré pochádzajú zo sadov, ktoré nepoškodzujú životné prostredie.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: info.sk, NJ, independent.co.uk Foto: Pixabay
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Video: Tohto spievajúceho osla všetci prirovnávajú k Lady Gaga

Video: Tohto spievajúceho osla všetci prirovnávajú k Lady Gaga

VČERA - 22:31Zaujímavosti

Pozrite si príbeh o tom, ako sa zrodila hviezda.

Video: Zámky na týchto dverách by poľahky odomkol aj ten najhorší zlodej

Video: Zámky na týchto dverách by poľahky odomkol aj ten najhorší zlodej

VČERA - 21:48Zaujímavosti

Zámočníci sa s týmito dverami príliš nepotrápili.

Video: Kuriéra prepadla veverička. Jeho reakcia však stála za to

Video: Kuriéra prepadla veverička. Jeho reakcia však stála za to

VČERA - 21:16Zaujímavosti

Kamera zachytila kuriéra, ktorého pred dverami prekvapila veverica.

Tento typ ľudí má najhoršie opice

Tento typ ľudí má najhoršie opice

VČERA - 20:50Zaujímavosti

Niektorí ľudia zažívajú kombináciu opice a úzkosti.

TV program