Vypestujte si svoj vlastný špenát v kvetináči

Prezradíme vám, ako si môžete zdravý baby špenát vypestovať pohodlne doma. Návod zvládnu aj úplní začiatočníci!
Baby špenát by rozhodne nemal chýbať v žiadnom jedálničku. Má nízky obsah kalórií a je plný vitamínov a živín. Nájdete v ňom vitamíny A, K a kyselinu listovú. Môže sa pochváliť aj vysokým obsahom medi, železa, horčíka a draslíka.
Čítajte: Vypestujte si svoj vlastný cesnak! Ukážeme vám, ako postupovať
V kuchyni má široké využitie. Môžete ho pridávať do šalátov, smoothie nápojov, polievok, omáčok, ako prílohu či ako súčasť hlavného jedla.
Ako sa pestuje špenát v pôde
Pokiaľ chcete pestovať špenát vonku, ideálna doba je čas, kedy pôda dosiahne teplotu 5 až 10°C. Najlepšia pôda pre jeho pestovanie je neutrálna alebo mierne zásaditá.
Špenát je mimoriadne odolný a semienka dokážu klíčiť aj pri teplote do 3°C. Do pripravenej a pohnojenej pôdy ho potom saďte do riadkov, ktoré sú od seba vzdialené 20-25 cm, do hĺbky zhruba 4 cm.
Čítajte: Takto sa vyhnete pesticídom v ovocí a zelenine
Pozor ale na teplotu pôdy vyššiu ako 23°C a suchosť, tú špenát neznáša príliš dobre. Semienka zvyčajne vyklíčia do týždňa od zasiatia a vzídu zhruba do 18 dní od sejby.
Pestovanie špenátu v kvetináči
Pripravte si kvetináče s hĺbkou okolo 15-20 cm a objemom viac ako 1,5 l. Semienka sejte s rozostupom aspoň 5 cm do hĺbky 1 cm. Nezabudnite, že kvetináč by mal mať otvor na odvodnenie.
Zhruba po 5 dňoch začnú semienka klíčiť a tento proces bude trvať asi dva týždne. Špenátu sa dočkáte približne 40-50 dní po vyklíčení.
Na čo dávať pri pestovaní pozor
Špenát potrebuje dostatok svetla, najmä v zime a na jeseň. V lete ho ale chráňte pred silným svetlom, pretože by sa mohli spáliť jeho listy. Pokiaľ bude na špenát pôsobiť priveľké teplo, zhorkne.
Zalievajte ho pravidelne, ale iba priamo pôdu. V žiadnom prípade ho neprelievajte, inak sa dočkáte kvitnúcich kvetov namiesto listov. Odporúčame tiež kvetináč držať na mieste, kde sú stabilné teplotné podmienky.

Pozor na tento druh orechov, má prekvapivé spojenie s rakovinou
Zdravé super jedlo vám môže v skutočnosti škodiť.

Bežná súčasť spálne spôsobuje poškodenie mozgu počas spánku
Vedci varujú, že mimoriadne ohrozené sú malé deti.

Kontroverzný výskum z Talianska: Naozaj je kuracie mäso rizikové?
Hoci sa kuracie mäso považuje za zdravšiu alternatívu červeného mäsa, podľa vedcov to s jeho konzumáciou netreba preháňať.

Tieto zdravé jedlá škodia zubom
Celkovému zdraviu síce neuškodia, no zubári vás za ne nepochvália.

Máte dostatok hlbokého spánku? Toto sa deje s mozgom pri jeho deficite
Menej hlbokého spánku môže znamenať väčšie riziko vážneho ochorenia.