Beriete si do postele mobil alebo tablet? Takto si ničíte kardiovaskulárny systém

Ľudia si čoraz častejšie začínajú uvedomovať, že elektronika do postele nepatrí, pretože zasahuje do spánkového cyklu. Vedeli ste ale, že mobily a tablety majú negatívny dopad aj na zdravie nášho srdca?
Elektronika, zvlášť zariadenia, ktoré majú displej a vyžarujú tzv. modré svetlo, vážne narúšajú náš prirodzený biorytmus. To znamená, že pri ich používaní telo doslova pomýlime a náš organizmus sa nedokáže „prepnúť“ do režimu pokoja a spánku.
Ako súvisí elektronika s kardiovaskulárnym systémom?
Z dlhodobého hľadiska môže vďaka používaniu elektroniky v noci vzniknúť vážna nespavosť a iné poruchy spánku. Tie neskôr vyústia do metabolického syndrómu, čo je nebezpečný zdravotný stav, pri ktorom hrozí zvýšené riziko rozvinutia srdcových chorôb.
Čítajte: Neponocujte s elektronikou
Metabolický syndróm tvorí niekoľko faktorov. Patrí tu obezita, diabetes, vysoký krvný tlak, vysoké hladiny LDL cholesterolu, nadmerné hromadenie brušného tuku a vysoké hladiny triglyceridov v krvi.
Ako ovplyvňuje metabolický syndróm zdravie nášho srdca?
Obezita
Narušenie cirkadiánneho rytmu a nedostatok spánku sa významne podieľa na rozvinutí obezity.
Cirkadiánny rytmus je totiž zodpovedný aj za presúvanie buniek, výživných látok a hormónov, taktiež tukových buniek. A pokiaľ ho narušíte nepravidelným spánkovým režimom, výsledkom bude nesprávny transport tukových buniek, teda ich ukladanie. Naviac sa nedostatok spánku podpíše aj na celkovej činnosti metabolizmu.
Cukrovka
Nespavosť sa môže podpísať aj na schopnosti organizmu spracúvať glukózu a inzulín. A s neliečenou cukrovkou sa môžu vyskytnúť aj ďalšie zdravotné problémy, napríklad so srdcom.
Nadmerné hladiny LDL cholesterolu a triglyceridov
Všetci vieme, že kôrnatenie ciev a kumulácia tuku v žilách a krvi neznamená nič dobré pre naše srdce. Nedostatok spánku sa ale spája aj s výskytom týchto zdravotných problémov, najmä u ľudí, ktorí spávajú denne a dlhodobo menej ako 6 hodín.
Vysoký krvný tlak
Hypertenzia veľmi zaťažuje cievy a tým pádom aj srdce. U ľudí, ktorí majú nepravidelný spánkový režim alebo celkový nedostatok spánku sa v staršom veku zvykne vyskytovať vysoký krvný tlak. Spôsobuje to napojenie sympatického nervového systému na obehový a kardiovaskulárny systém. Sympatický nervový systém sa aktivuje vždy, keď je na telo kladený zvýšený tlak a námaha.
Hromadenie tuku v oblasti brucha
Práve v tejto časti tela sa tuku zbavuje najťažšie. Tento druh tuku ale patrí aj k tým najviac nebezpečným, pretože zvyšuje riziko vzniku srdcových ochorení. Ľudia, ktorí trpia nedostatkom spánku, majú v spojitosti s obezitou aj nadmerný výskyt tuku v oblasti brucha.
Čítajte: 5 dôvodov, prečo sa cítite stále unavení
A nadváha či obezita priamo vedú k hrozbe zástavy srdca.
Je vaša elektronika vašim pravidelným spoločníkom počas noci?

Farmaceutka varuje: Tento bežný liek môže zvyšovať riziko demencie
Bežný liek na alergiu môže zvyšovať riziko vážneho ochorenia.

Štúdia šokovala: Takto reálne vplýva kanabis na rakovinu
Výskumníci sa pozreli na účinky marihuany na rozvoj rakoviny hrubého čreva.

Priznanie lekára: Pri tomto vitamíne som sa mýlil, odhalili to krvné testy
Napriek zdravej strave mal lekár vážny deficit a vyzval ostatných, aby si nechali urobiť testy na hladinu tohto vitamínu.

Prečo vakcíny fungujú najlepšie pri aplikovaní do tej istej ruky?
Očkovanie a aplikovanie posilňujúcich dávok do tej istej ruky má svoje výhody.

Táto korenina môže ovplyvniť účinok liekov, varujú lekári
Podľa výskumu korenina, ktorá sa pridáva aj do nápojov, ovplyvňuje pôsobenie liekov v tele.