Táto chyba pri praní ničí vašu práčku aj zdravie

Robíte ju aj vy?
Pranie je pre mnohých z nás bežnou rutinou, ktorú vykonávame už takmer automaticky. Po rozdelení oblečenia na tmavé, farebné a biele už väčšinou vieme, aký prášok či aviváž použiť a tiež aký program prania nastaviť. Lenže práve tu sa veľa ľudí dopúšťa chyby, ktorú si neuvedomujú.
Zdanlivo ide o maličkosť, no teplota prania je skutočne dôležitým faktorom pre naše zdravie aj pre stav práčky.
Väčšina z nás dnes už dbá na spotrebu energie aj životné prostredie a volíme pranie na nízkych teplotách. Takto dokážeme síce šetrne oprať aj kúsky z jemných látok, no nášmu zdraviu tým robíme medvediu službu.
Takto škodia nízke teploty nášmu zdraviu
Pri teplote nižšej ako 30 stupňov sa v práčke nezničia škodlivé baktérie a choroboplodné zárodky, ktoré sú na oblečení, najmä na spodnej bielizni a v oblasti podpazušia pri tričkách a košeliach. Oblečenie, ktoré pri nízkych teplotách z práčky vyberieme síce môže pekne voňať a byť na pohľad čisté, no podľa hygienikov z neho neboli skutočne odstránené choroboplodné zárodky.
Pokiaľ si myslíte, že v práčke a vode nemôže predsa byť až tak veľa baktérií, mýlite sa. V jednej polievkovej lyžici ich nájdete od niekoľko tisíc až do milióna.
Takto sa pomerne ľahko môže pomocou práčky rozšíriť v rodine napríklad norovírus, e-coli alebo salmonela, či iné vírusy a baktérie, ktorým neodolá slabšia imunita. Odporúčame vám preto prať na teplotách vyšších ako 30 stupňov všetko oblečenie, ktoré prichádza priamo do styku s pokožkou.
Takto škodia nízke teploty práčke
Väčšina pracích prostriedkov a práškov nie je uspôsobená na pranie na veľmi nízkych teplotách. To znamená, že sa v práčke nerozpustia úplne. Naviac sa môžu spojiť s nečistotami, vlasmi a iným odpadom, ktorý sa na špinavom oblečení nachádza a spolu s nimi sa usadiť vo vnútri práčky a v tesnení. Okrem technických problémov tak môžete časom zacítiť aj šíriaci sa zápach.
Na akých teplotách zvyknete prať vy?

Pozor na tento druh orechov, má prekvapivé spojenie s rakovinou
Zdravé super jedlo vám môže v skutočnosti škodiť.

Bežná súčasť spálne spôsobuje poškodenie mozgu počas spánku
Vedci varujú, že mimoriadne ohrozené sú malé deti.

Kontroverzný výskum z Talianska: Naozaj je kuracie mäso rizikové?
Hoci sa kuracie mäso považuje za zdravšiu alternatívu červeného mäsa, podľa vedcov to s jeho konzumáciou netreba preháňať.

Tieto zdravé jedlá škodia zubom
Celkovému zdraviu síce neuškodia, no zubári vás za ne nepochvália.

Máte dostatok hlbokého spánku? Toto sa deje s mozgom pri jeho deficite
Menej hlbokého spánku môže znamenať väčšie riziko vážneho ochorenia.