Fyzický trest: Takto bitky v detstve pôsobia na našu povahu v dospelosti

Dostávali ste ako dieťa pravidelný výprask od rodičov? Prečítajte si, ako sa táto výchovná metóda premieta do našej povahy v dospelosti.
Keď ide o použitie fyzických trestov pri výchove dieťaťa, takmer vždy sa nájdu ľudia, ktorí jednoznačne súhlasia, aj tí, ktorí výprasky odsudzujú. Niekedy sa dieťa skutočne nedokáže „vpratať do kože“ a výchovné capnutie po zadku je vtedy na mieste. No ako sa prejavuje pravidelný výprask na našej povahe v dospelosti?
Podľa zistení štúdie z University of Texas a University of Michigan spôsobujú pravidelné výprasky v skutočnosti väčší vzdor, zvýšené anti-sociálne správanie, agresiu a tiež sa zvyšuje predpoklad, že sa u dieťaťa v dospelosti rozvinie mentálne ochorenie.
Táto nová štúdia skúmala dôsledky občasných výpraskov (teda nie silných bitiek, ktoré sa považujú za týranie, ale skutočne občasných výchovných výpraskov na zadok a chrbát) na správanie detí a neskôr na ich psychiku v dospelosti. A výsledky rozhodne neboli dobré.
Čítajte: 10 varovných príznakov depresie
Dospelí ľudia, ktorí ako deti zažívali časté výprasky, vykazovali veľmi negatívne výsledky v oblasti duševného zdravia. „Zistili sme, že výpraskom rodičia nedosiahli dlhodobé dodržiavanie pravidiel, ani skutočný rešpekt ako autorita pre dieťa,“ hovorí vedúca výskumu Elizabeth Gershoff. Teda z dlhodobého hľadiska má aj výchovný výprask opačný efekt, ako rodičia chcú.
Rovnako dospelí ľudia, ktorí zažívali ako deti fyzické tresty, majú tendenciu podporovať výprasky a aplikovať ich vo výchove svojich vlastných detí.
Najhorším záverom z celej štúdie ale zostáva fakt, že dopady výchovného výprasku majú porovnateľné výsledky na psychiku ako správanie, ktoré sa považuje za fyzické násilie (teda skutočná neúmerná bitka), len v menšej miere. Konkrétne ide o prejavy anti-sociálneho správania, depresie, problémy s autoritou a iné formy duševných problémov. Týka sa to nielen tejto štúdie, ale prierezu viacerých výskumov.
Zdá sa teda, že aj keď spoločnosť rozlišuje medzi výchovným výpraskom a skutočným fyzickým násilím, na psychike človeka sa chtiac či nechtiac následky podpíšu.
Čítajte: Podovolenková depresia: Čo robiť, aby návrat do práce nebol taký náročný?
Ako vnímate fyzické trestanie detí vy?

Pozor na alkohol v teplom počasí. Jeho účinok je iný ako v zime
Vyššie teploty a dlhšie dni ovplyvňujú aj spôsob, akým telo spracúva skonzumovaný alkohol.

Farmaceutka varuje: Tento bežný liek môže zvyšovať riziko demencie
Bežný liek na alergiu môže zvyšovať riziko vážneho ochorenia.

Štúdia šokovala: Takto reálne vplýva kanabis na rakovinu
Výskumníci sa pozreli na účinky marihuany na rozvoj rakoviny hrubého čreva.

Priznanie lekára: Pri tomto vitamíne som sa mýlil, odhalili to krvné testy
Napriek zdravej strave mal lekár vážny deficit a vyzval ostatných, aby si nechali urobiť testy na hladinu tohto vitamínu.

Prečo vakcíny fungujú najlepšie pri aplikovaní do tej istej ruky?
Očkovanie a aplikovanie posilňujúcich dávok do tej istej ruky má svoje výhody.