6 príznakov nedostatku selénu a ako to napraviť

Selén potrebuje naše telo aj myseľ. Máte ho dostatok?
Prečo potrebujeme selén
Zo selénu sa vytvárajú selenoproteíny, ktoré sa podieľajú na tvorbe glutathion peroxidázy, čo je dôležitý detoxikačný a antioxidačný enzým. Chráni nás pred mnohými chorobami – od nádchy až po rakovinu a je jedným z hlavným stavebných prvkov imunitného systému.
Čítajte: 5 najčastejších nedostatkov živín a ako im zabrániť
Príznaky nedostatku selénu
Vypadávanie vlasov a strata farby vlasov
Ak vám zrazu začali masívnejšie vypadávať vlasy a oslabili sa vám nechty, na vine môže byť nedostatok selénu. Nechty môžu okrem lámavosti stratiť aj svoju prirodzenú farbu. Vo veľmi vážnych prípadoch môžete prichádzať o ochlpenie na celom tele.
Slabá imunita
Imunita nie je iba o vitamíne C. Selén je ďalší dôležitý prvok pre imunitný systém, najmä počas chrípkového obdobia, kedy telo zvyknú napádať vírusy. Ak máte dlhotrvajúce problémy so slabou imunitou, mali by ste skúsiť zvýšiť príjem selénu.
Čítajte: 10 varovných signálov nedostatku draslíka
Neustála únava a vyčerpanosť
Ak sa stále cítite vyčerpane a unavene, na vine môže byť veľa faktorov, vrátane nedostatku vitamínu B alebo železa. No jednou z možností je aj nedostatočný príjem selénu. Ak sa vás ale únava bude držať aj napriek tomu, že si oddýchnete a doplníte všetky potrebné živiny, mali by ste zbystriť pozornosť. Môže totiž signalizovať vážnejšiu diagnózu.
Problémy s koncentráciou
Každý má občas problém sa sústrediť na zadanú úlohu. Ak ale máte tento pocit často, opäť môže ísť o nedostatok selénu v organizme. Deficit sa tiež spája s častejšími pocitmi úzkosti, podráždenosti a depresie.
Reprodukčné problémy
U mužov má nedostatok selénu vplyv na mobilitu spermií, u žien môže zasahovať do menštruačného cyklu. To sa v konečnom dôsledku môže prejavovať na problémoch s počatím.
Hypotyreóza
Chronický nedostatok selénu sa môže podieľať na rozvinutí hypotyreózy, čo znamená problémy s činnosťou štítnej žľazy. Ak na sebe pozorujete príznaky zhoršenej funkčnosti štítnej žľazy, mali by ste vyhľadať lekára.
Čítajte: Vyčerpanosť, stres a bolesti hlavy: Doplňte si horčík!
Najlepšie prírodné zdroje
Odporúčaná denná dávka selénu je 55 mcg pre dospelého človeka. Môžete si ho doplniť z prirodzených zdrojov. Najviac ho obsahujú morské plody, napríklad krevety, sardinky, losos, halibut alebo tuniak.
Nájdete ho ale aj v brazílskych orechoch (stačia už dva denne na dosiahnutie odporúčaného denného množstva), špenáte, brokolici, strukovinách, vajciach, hnedej ryži a slnečnicových semiačkach.
Ďalšou alternatívou je dopĺňať si ho vo forme tabliet. O ich dávkovaní a užívaní sa ale poraďte s lekárom.

Pozor na alkohol v teplom počasí. Jeho účinok je iný ako v zime
Vyššie teploty a dlhšie dni ovplyvňujú aj spôsob, akým telo spracúva skonzumovaný alkohol.

Farmaceutka varuje: Tento bežný liek môže zvyšovať riziko demencie
Bežný liek na alergiu môže zvyšovať riziko vážneho ochorenia.

Štúdia šokovala: Takto reálne vplýva kanabis na rakovinu
Výskumníci sa pozreli na účinky marihuany na rozvoj rakoviny hrubého čreva.

Priznanie lekára: Pri tomto vitamíne som sa mýlil, odhalili to krvné testy
Napriek zdravej strave mal lekár vážny deficit a vyzval ostatných, aby si nechali urobiť testy na hladinu tohto vitamínu.

Prečo vakcíny fungujú najlepšie pri aplikovaní do tej istej ruky?
Očkovanie a aplikovanie posilňujúcich dávok do tej istej ruky má svoje výhody.