Tulene zisťujú veľkosť predmetov pomocou fúzov

Britskí vedci z Manchester Metropolitan University zistili, že tulene dokážu pomocou svojich citlivých fúzov odhadovať veľkosť predmetov.
Biologička Robyn Grant s kolegami skúmala fúzy tuleňov obyčajných (Phoca vitulina) vo vedeckom centre patriacom k univerzite v nemeckom Rostocku.
Zistili, že tulene na to používajú špecializované krátke fúzy na špičke svojho nosa. Na svoj experiment použili dva trénované tulene, ktorým zakryli oči a na uši im dali slúchadlá, aby na zaregistrovanie dvoch rozlične veľkých objektov nemohli používať iné zmysly.
"Mysleli sme si, že na to používajú podobnú techniku ako ľudia, ktorí na odhadovanie veľkosti používajú rozsah svojich prstov. Tulene to však robia inak. Dotýkajú sa predmetov špičkou nosa, kde majú tie najkratšie a najhustejšie fúzy, pričom podľa počtu fúzov, ktorými sa predmetu dotkli, dokážu odhadnúť jeho veľkosť. Zistili sme, že to dokážu spraviť veľmi rýchlo, všetky svoje rozhodnutia spravia za menej než polovicu sekundy," uviedla Grant, ktorá výsledky svojej štúdie zverejnila v časopise Journal of Comparative Physiology A.
Informácie pochádzajú z webstránky www.bbc.co.uk.

Žralok nie je tichý zabijak. Zvuky, ktoré vydáva, vás prekvapia
Vedcom sa podarilo zaznamenať špecifický zvuk, ktorý vydávajú žraloky.

Zdravotníci varujú: 24 vírusov, ktoré môžu spustiť ďalšiu pandémiu
Britskí zdravotníci zverejnili zoznam potenciálnych patogénov, ktoré môžu viesť k vzniku ďalšej pandémie. Viaceré z nich sú už v obehu.

Poľskí vedci vyvíjajú robota, ktorý mapuje lesy a zbiera aj kliešte
Medzinárodný vedecký tím, ktorého súčasťou sú odborníci z poľských univerzít, pracuje na vývoji robota určeného na mapovanie lesov.

Tieto bylinky v sebe skrývajú liek na Alzheimerovu chorobu
Dve bylinky môžu skrývať kľúč k liečbe demencie.

Takto sa dá zarobiť 5000 eur za ležanie v posteli
Dobrovoľníci dostanú tisíce eur za 10 dní ležania v špeciálnej posteli.