• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Pondelok, 5.5.2025Meniny má Lesana, Lesia
14°Bratislava

Terorista Abdeslam sa zaujímal aj o jadrové centrum v Nemecku

  • 14:31 14.04.2016
  • Berlín
Terorista Abdeslam sa zaujímal aj o jadrové centrum v Nemecku

Belgické médiá už pred niekoľkými týždňami uviedli, že teroristi sledovali taktiež riaditeľa programu jadrového výskumu v Belgicku.

Salah Abdeslam, označovaný za jedného z aktérov vlaňajších teroristických útokov v Paríži, mal vo svojom bruselskom byte podklady k jadrovému výskumnému centru v meste Jülich na území nemeckej spolkovej krajiny Severné Porýnie-Vestfálsko. Denníky mediálnej skupiny RedaktionsNetzwerk Deutschland o tom informujú dnes v správe odvolávajúcej sa na členov kontrolného výboru nemeckého parlamentu.

Podľa zverejnených údajov, ktoré prevzala agentúra DPA, našli Abdeslamovi v byte článok o uvedenom jadrovom zariadení vytlačený z internetu, ako aj fotografie šéfa jeho správnej rady Wolfganga Marquardta.

Belgické médiá už pred niekoľkými týždňami uviedli, že teroristi sledovali taktiež riaditeľa programu jadrového výskumu v Belgicku, čo vyvolalo dohady o možnom plánovaní útokov na reaktory alebo krádeže rádioaktívneho materiálu na výrobu tzv. špinavej bomby.

Najnovšia správa sa týka bytu v bruselskej štvrti Molenbeek, v ktorom Abdeslama s francúzskym občianstvom zatkli krátko pred bombovými útokmi v Bruseli z 22. marca. O nájdení dokumentov týkajúcich sa výskumného centra v Jülichu údajne informoval koncom marca viacerých členov kontrolného výboru Bundestagu prezident nemeckého Spolkového úradu na ochranu ústavy (BfV) Hans-Georg Maassen. Išlo pritom o "prísne dôverné rozhovory medzi štyrmi očami", uvádza DPA.

Úrad spolkovej kancelárky a ministerstvo vnútra v Berlíne vyhlásili, že k danej veci nemajú k žiadne informácie.

DPA pripomína, že bezprostredne po marcových útokoch v Bruseli, ktoré si vyžiadali desiatky mŕtvych a zranených, obmedzili na minimum prítomnosť pracovníkov v belgickej jadrovej elektrárni Tihange, aby sa znížilo riziko, že by sa medzi nimi mohli nachádzať nebezpečné osoby.

Známe je aj to, že v minulosti mal prístup do chráneného priestoru belgickej jadrovej elektrárne Doel džihádista, ktorý neskôr bojoval a zahynul v Sýrii ako príslušník Islamského štátu.

Abdeslam bol zrejme jedným z páchateľov teroristických útokov, ktoré sa 13. novembra 2015 odohrali v kaviarňach a reštauráciách v 10. a 11. obvode Paríža, ako aj v rockovom klube Bataclan a v blízkosti štadióna Stade de France na parížskom predmestí Saint-Denis. Zahynulo pri nich 130 ľudí a ďalších vyše 300 utrpelo zranenia.

Abdeslam po parížskych útokoch ušiel do Belgicka, kde bol v bruselskej štvrti Molenbeek zadržaný až 18. marca - po vyše štyroch mesiacoch strávených na úteku.

Mal v byte dokumenty jadrového centra?

Nemecká vnútroštátna spravodajská služba poprela dnes medializované správy o nájdení podkladov k jadrovému výskumnému centru v meste Jülich v nemeckej spolkovej krajine Severné Porýnie-Vestfálsko. Dokumenty sa údajne nachádzali v bruselskom byte Salaha Abdeslama, označovaného za jedného z aktérov vlaňajších teroristických útokov v Paríži.

Denníky mediálnej skupiny RedaktionsNetzwerk Deutschland (RND) sa pri zverejnení tejto informácie odvolávali na členov kontrolného výboru nemeckého parlamentu. V Abdeslamovom v byte sa podľa nich údajne našiel článok o uvedenom jadrovom zariadení vytlačený z internetu, ako aj fotografie šéfa jeho správnej rady Wolfganga Marquardta.

Správy sa zmieňovali o byte v bruselskej štvrti Molenbeek, v ktorom Abdeslama s francúzskym občianstvom zatkli krátko pred bombovými útokmi v Bruseli z 22. marca. O nájdení dokumentov týkajúcich sa výskumného centra v Jülichu údajne informoval koncom marca viacerých členov kontrolného výboru nemeckého Spolkového snemu (Bundestag) prezident Spolkového úradu na ochranu ústavy (BfV) Hans-Georg Maassen.

Hovorca BfV po zverejnení týchto informácií pre DPA potvrdil, že o zmienených fotografiách nič nevie a že Maassen príslušný parlamentný výbor o tejto téme neinformoval.

Jadrové výskumné centrum v meste Jülich na území nemeckej spolkovej krajiny Severné Porýnie-Vestfálsko zverejnilo po správach vyhlásenie o tom, že "informácie o možnej hrozbe nemá".

Autori článkov mediálnej skupiny RND sa obrátili so žiadosťou o reakciu na spolkové ministerstvo vnútra a úrad spolkovej kancelárky v Berlíne. Z obidvoch miest im prišla zhodná odpoveď, a to, že k danej veci nemajú žiadne informácie.
Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál TASR, Foto: TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Prvé kolo prezidentských volieb v Rumunsku podľa exit pollov vyhral Simion

Prvé kolo prezidentských volieb v Rumunsku podľa exit pollov vyhral Simion

VČERA - 21:14Zahraničné

V prvom kole opakovaných prezidentských volieb v Rumunsku podľa exit pollov zvíťazil krajne pravicový kandidát George Simion so ziskom približne 30 percent hlasov.

Na Českej diaľnici zvýšia rýchlostný limit

Na Českej diaľnici zvýšia rýchlostný limit

VČERA - 21:12Zahraničné

Diaľnica sa pripravuje na zavedenie nového rýchlostného limitu.

Zelenskyj v Prahe: Česko robí všetko pre to, aby zastavilo ruskú agresiu

Zelenskyj v Prahe: Česko robí všetko pre to, aby zastavilo ruskú agresiu

VČERA - 18:55Zahraničné

Český prezident Petr Pavel s manželkou Evou v nedeľu privítali na Pražskom hrade ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského a jeho manželku Olenu.

Pellegrini navštívil Taliansko a uctil si pamiatku Štefánika

Pellegrini navštívil Taliansko a uctil si pamiatku Štefánika

VČERA - 17:30Zahraničné

Prezident SR Peter Pellegrini v nedeľu navštívil talianske letisko Campoformido, odkiaľ generál M. R. Štefánik 4. mája 1919 vzlietol na svoj posledný let do vlasti.

Trump: Nie som si istý, či všetci ľudia v USA majú právo na riadne súdne procesy

Trump: Nie som si istý, či všetci ľudia v USA majú právo na riadne súdne procesy

VČERA - 17:04Zahraničné

Americký prezident Donald Trump v rozhovore pre televíziu NBC News povedal, že si nie je istý, či majú všetci ľudia v Spojených štátoch nárok na riadny súdny proces zaručený ústavou krajiny.