Pakt stability a rastu poruší v tomto roku päť štátov EÚ
- 12:27 21.03.2016
- Brusel

Fiškálne pravidlá Európskej únie stanovujú, že schodok verejných financií členských štátov nesmie prekročiť hranicu 3 % hrubého domáceho produktu.
Medzi "hriešnikmi", ktorí neplnia rozpočtový limit, sú pritom tri veľké ekonomiky EÚ: Británia, Francúzsko a Španielsko a tiež Grécko a Chorvátsko. Ďalším trom štátom, Fínsku, Poľsku a Rumunsku, hrozí, že dosiahnu hraničnú hodnotu rozpočtového schodku.
Pravidlá EÚ okrem limitu pre rozpočtový deficit stanovujú aj hornú hranicu pre štátny dlh maximálne na úrovni 60 % HDP. Vinníkom, ktorí porušujú tieto pravidlá, hrozia pokuty, aj keď Brusel zatiaľ ešte žiadnemu štátu finančný trest neuložil.
Od schválenia Paktu stability a rastu v roku 1998, ktorého cieľom je monitorovať rozpočty, až 25 z 28 členov európskeho bloku prekročilo povolenú hranicu pre rozpočtový deficit. Vyhli sa tomu iba tri štáty - Švédsko, Estónsko a Luxembursko.
Mnohé krajiny porušili Pakt v období po vypuknutí globálnej finančnej a neskôr hospodárskej krízy v roku 2008. Vlády sa vtedy rôznymi stimulmi snažili podporiť ekonomiky, ktoré sa prepadli do recesie. Kým v roku 2007 evidovala EÚ porušenie limitu pre deficit v dvoch štátoch (Grécko a Maďarsko), v roku 2009 už nedodržalo povolený limit až 22 štátov, vrátane dovtedy veľmi disciplinovaných fiškálnych konzervatívcov - Nemecka a Rakúska.
V tomto období sa priemerný schodok v rozpočte celej únie zvýšil na 6,7 % HDP z predchádzajúcich 0,9 % HDP. Írsko, ktoré muselo zachraňovať bankový sektor pred kolapsom, vykázalo v roku 2010 rekordný deficit 32,3 % HDP.
Tento rok bude počet vinníkov najmenší za deväť rokov. Ale zadlžené Grécko už 21 rokov porušuje Pakt stability a rastu a Francúzsko, ktoré je druhou najväčšou ekonomikou eurozóny, prekračuje povolený limit už deväť rokov v rade. Oba štáty dostali varovania z Bruselu. A oba dosiahli opakovane dohodu o predlžení termínu na splnenie limitu a zavedenie potrebných reforiem.
Francúzsky minister financií Michel Sapin vyhlásil, že Paríž by mal zredukovať schodok v rozpočte na 3 % HDP v dohodnutom termíne, teda v roku 2017. Ale analytici nie sú takí optimistickí a predpovedajú, že Francúzsko na budúci rok zníži deficit len na 3,2 % HDP a až v roku 2018 ho stačí na 3 % HDP.
Okrem Francúzka už len Chorvátsko v roku 2017 prekročí povolený limit, keďže ekonomika tejto krajiny sa pomaly spamätáva zo šesťročnej recesie. Podľa analytikov, ktorých oslovila agentúra Bloomberg, schodok v rozpočte Chorvátska dosiahne tento rok 4,8 % HDP a v nasledujúcom roku 4,1 % HDP.
Deficit Španielska by mal v roku 2017 klesnúť na 2,8 % z tohoročných 3,5 % HDP, Grécka na 2,4 % z 3,4 % a Británie na 2,2 % z 3,1 % HDP.
Najlepší výsledok dosiahne Luxembursko, ktoré tento rok vykáže prebytok 0,4 % HDP a v roku 2017 ho zvýši na 0,5 % HDP.
Slovensku analytici predpovedajú v tomto roku deficit na úrovni 2,1 % HDP a v nasledujúcom roku 1,7 % HDP.

USA niekedy v budúcnosti znížia clá pre Čínu
Spojené štáty niekedy v budúcnosti znížia dovozné clá pre Čínu, inak krajiny nebudú môcť navzájom obchodovať, vyhlásil americký prezident Donald Trump.

Transakčnú daň odmietlo v prieskume PAS až 97 % podnikateľov
Transakčnú daň označilo 77 % podnikateľov za nezmyselný krok a ďalších 20 % sa k dani stavia „skôr negatívne“.

Trump pripúšťa, že USA by sa mohli dostať do recesie
Americký prezident Donald Trump pripúšťa, že USA by sa mohli v krátkom čase dostať do recesie, je však presvedčený, že z dlhodobého hľadiska bude najväčšia svetová ekonomika prosperovať.

Tomáš: Nebudeme trestať dôchodcov, ktorí mali vyšší príjem
Podľa opozície si Slovensko nemôže dovoliť dávať 13. dôchodok aj seniorom, ktorí majú dôchodok vyšší, ako je súčasná priemerná mzda.

Pri trinástych dôchodkoch sa nemôžeme baviť o adresnosti, tvrdí Šutaj Eštok
Trinásty dôchodok nepotrebuje podľa predsedu koaličnej strany Hlas-SD a ministra vnútra SR Matúša Šutaja Eštoka možno jedno percento seniorov.