V Bratislave je výstava novej maliarskej tvorby Jána Bergera

Olejomaľby Alternantky a Mastaba dokončil v tomto roku. Aj ostatné diela ešte neboli verejnosti prezentované.
Olejomaľby Alternantky a Mastaba dokončil v tomto roku. Aj ostatné diela ešte neboli verejnosti prezentované. Nazval ich Portál, Nedobrý sen, Klasický dialóg, Noc, Roztopašná scéna, Návrat krotiteľa, Raj, Správa o svete (návrat infantky), Golgota, Prekvapenie, Zlomený strom, Knižnica, Neďaleko Opatije, Stavenisko či cyklus Mýtická scéna. Z takmer 50 obrazov je niekoľko veľkoplošných.
Podľa kurátorky výstavy Xénie Lettrichovej tento súbor diel sa nesie v klíme mýtických obsahov, má svoje dominanty i kontrapunkty. Niektoré, autorom cielene zaradené diela, pochádzajú zo staršieho obdobia. Názvom výstavy naznačuje zásadný charakter celoživotných maliarskych krokov a pod názvom akcentuje svoju výstavu retrospektívneho charakteru v roku 2000, ktorá bola pre maliara dôležitým rozhraním. Nezvrátila však jeho nastavenie.
"Ani v čase, keď sa vo svete, ale i u nás objavila hlučná snaha 'usvedčiť' z neaktuálnosti bytostný spôsob ľudského reagovania a vyjadrovania, akým maľba je, Ján Berger bez zaváhania pokračoval v tvorbe a zároveň v duchu vlastných presvedčení viedol maliarsky ateliér na Vysokej škole výtvarných umení (VŠVU) v Bratislave," konštatovala na štvrtkovej (17.3.) vernisáži Xénia Lettrichová umelcov stály vzťah k tomuto klasickému výtvarnému médiu - maľbe.
Ján Berger (1944) absolvoval v Bratislave po Strednej umeleckopriemyselnej škole (SUPŠ, 1962) štúdium na VŠVU (1968). Ihneď po tom sa venoval pedagogickej činnosti na SUPŠ a od roku 1987 viedol ateliér maľby na VŠVU, kde vyučoval niekoľko generácií slovenských maliarov. Zúčastnil sa na viacerých medzinárodných sympóziách. Od roku 1974 mal autorské výstavy v slovenských a českých mestách, Viedni a Ríme. V roku 2001 sa podieľal na výstave Tri generácie spolu s otcom Jozefom a dcérou Xéniou vo Varšave, Krakove, Rzeszove, Cieszyne a Poľskom inštitúte v Bratislave. Okrem uvedených krajín sa zúčastnil na desiatkach kolektívnych prezentácií v Mexiku, USA, Veľkej Británii, Nemecku, Belgicku, Grécku, Bulharsku, Taliansku a inde. Jeho diela sa nachádzajú v Slovenskej národnej galérii a iných domácich inštitúciách, Múzeu krásnych umení v Rio de Janeiro, zbierke Európskeho parlamentu v Bruseli a u súkromných domácich i zahraničných zberateľov.
Výstava je jeho tretia v GMB a potrvá do 19. júna.

Prvé podujatie novej sezóny na hrade Strečno bolo venované Žofii Bosniakovej
Prvé podujatie novej sezóny na hrade Strečno bolo venované spomienke na jeho najznámejšiu majiteľku Žofiu Bosniakovú.

Thurzove slávnosti na Oravskom hrade ponúknu sprievod i jarmok
Slávnostným sprievodom Oravským Podzámkom a ďalším kultúrnym programom na Oravskom hrade budú v nedeľu pokračovať Thurzove slávnosti.

Festival Rock pod Kameňom hlási zmenu miesta
Rock pod Kameňom, najväčší rockový festival na Slovensku, ktorý prebehne 26. až 28. júna, prichádza s novinkami.

Večerné bohoslužby na Zelený štvrtok pripomínajú Ježišovu Poslednú večeru
Katolíci, evanjelici a ďalší kresťania vstúpili Palmovou nedeľou, nazývanou aj ako Kvetná nedeľa (13. 4.), do Svätého týždňa.

Slnko v sieti: Najlepším hraným filmom sú Vlny, získali deväť cien
Slovenská filmová a televízna akadémia (SFTA) vyhlásila v stredu v Bratislave laureátov národnej filmovej ceny Slnko v sieti za rok 2024.