Český minister spravodlivosti je podľa TOP 09 ruský agent
- 20:22 12.02.2016
- BRATISLAVA

TOP 09 upozornila aj na údajné porušenie českého trestného zákona pri prepustení Alího Fajáda na slobodu.
Šéf rezortu spravodlivosti najskôr nechcel vôbec reagovať, napokon však označil slová opozičného politika za "opilecké hulákanie", ktoré nestojí za reč, vyplýva z informácií internetového serveru Novinky.cz.
"Súdy rozhodli, že pán Fajád môže byť vydaný (do USA). Minister spravodlivosti je podľa môjho názoru skutočne aktívnym spolupracovníkom ruských spravodajských služieb, ale nemôžem to nijako preukázať, na to nebývajú písomné dôkazy. Ale keď sa niekto takto správa, tak to tak asi bude," cituje server Kalouska.
"Nie, nie som ruským agentom, zatiaľ. Ale neviem, možno sa mi ozvú. Mám v tom guľáš, pretože naposledy hovorili, že som asi americký agent, pretože tu presadzujem zákon o štátnom zastupiteľstve, ktoré chce (veľvyslanec USA Andrew) Schapiro. Tak teraz neviem, či som dvojitý agent alebo čo som, mám v tom proste neporiadok," vyhlásil na margo obvinenia s úsmevom minister Pelikán.
Andrej Babiš, šéf hnutia ANO, ktorého je Pelikán nominantom v českej vláde, v reakcii pre denník Právo uviedol: "Pán Kalousek by mal prestať chľastať, aby neplodil takéto nezmysly."
TOP 09 dnes upozornila aj na údajné porušenie českého trestného zákona pri prepustení Alího Fajáda na slobodu. Táto legislatívna norma totiž stanovuje, že ak ČR odmietne vydať cudzieho štátneho príslušníka na trestné stíhanie do zahraničia, je povinná predložiť prípad domácim orgánom činným v trestnom konaní a postupovať tak, ako by sa na predmetný trestný čin vzťahovala domáca jurisdikcia.
Opozičná strana sa preto obrátila na Mestské štátne zastupiteľstvo v Prahe, aby zvážilo, či nedošlo k spáchaniu trestného činu zneužitia právomocí verejného činiteľa, prípadne iného trestného činu.
Pelikán však aj na túto kritiku reagoval pokojne slovami, že nie je opodstatnená. Prepustení vraj neboli teroristi, ale obchodníci so zbraňami, čo by Kalouskovi malo byť sympatické, pretože podľa ministra má medzi nimi veľa kamarátov.

Trump nariadil 100-percentné clá na všetky filmy vyrobené v zahraničí
Americký prezident na svojej online platforme Truth Social oznámil, že nariadil uvalenie 100-percentných ciel na všetky filmy natočené mimo Spojených štátov.

Prvé kolo prezidentských volieb v Rumunsku podľa exit pollov vyhral Simion
V prvom kole opakovaných prezidentských volieb v Rumunsku podľa exit pollov zvíťazil krajne pravicový kandidát George Simion so ziskom približne 30 percent hlasov.

Na Českej diaľnici zvýšia rýchlostný limit
Diaľnica sa pripravuje na zavedenie nového rýchlostného limitu.

Zelenskyj v Prahe: Česko robí všetko pre to, aby zastavilo ruskú agresiu
Český prezident Petr Pavel s manželkou Evou v nedeľu privítali na Pražskom hrade ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského a jeho manželku Olenu.

Pellegrini navštívil Taliansko a uctil si pamiatku Štefánika
Prezident SR Peter Pellegrini v nedeľu navštívil talianske letisko Campoformido, odkiaľ generál M. R. Štefánik 4. mája 1919 vzlietol na svoj posledný let do vlasti.