8 silných antibiotík z prírodnej lekárne

Antibiotiká patria v súčasnej dobe k jedným z najviac predpisovaných liekov. Niektoré diagnózy nimi preliečiť musíme, no v mnohých prípadoch zbytočne vzniká antibiotická rezistencia. Prečítajte si, akými prírodnými prostriedkami sa syntetické antibiotiká dajú nahradiť a kedy je vhodné túto náhradu používať.
Niektoré vážnejšie diagnózy antibiotikami musíme preliečiť. Žiaľ, v súčasnosti sa už pomerne často predpisujú aj v prípadoch, kedy to nie je celkom potrebné. Takto potom vzniká antibiotická rezistencia, čo je stav, kedy antibiotiká strácajú svoj účinok.
Veľa jedál dokáže pôsobiť podobne, ako tieto syntetické liečivá. A na rozdiel od antibiotík zvládnu okrem baktérií bojovať aj s vírusmi a kvasinkovými ochoreniami. Ich výhodou je aj to, že neničia „dobré baktérie“ v tráviacom trakte. O ktorých prírodných alternatívach je reč sa dozviete nižšie v článku.
Čítajte: Najlepšie prírodné proti-vírusové liečby
-
Cesnak
Najznámejšie a súčasne veľmi účinné prírodné antibiotikum. Jeho účinnou zložkou je alicín, tá mu dodáva antibiotické účinky. Je na vás, v akej forme ho budete konzumovať – môžete ho pridávať do jedál či konzumovať surový. Takisto ho nájdete v podobe tabliet ako doplnok výživy.
-
Med
Jeho vzácne liečebné účinky si pochvaľovali už naše staré mamy a babičky. Med je skutočne jedným z najsilnejších antibakteriálnych a protivírusových liekov, aké nám dáva príroda. Vďačí za to svojmu zloženiu, ktoré si účinne poradí s infekciami a naviac posilní organizmus natoľko, že bude pre baktérie ťažšie napadnúť ho.
-
Kurkuma
Kurkumín, ktorý je účinnou látkou, má silné antibakteriálne účinky. Obzvlášť to platí pri helicobakteroch. Kurkumu môžete pridávať do jedla, vyrábať z nej nápoje alebo ju konzumovať vo forme tabliet.
Čítajte: Ako si vyrobiť vlastné prírodné antibiotikum
-
Echinacea
Posilňuje imunitu a súčasne bojuje proti vírusom, baktériám aj kvasinkám v organizme. Najčastejšie ju u nás nájdete v podobe čaju. Pri jej užívaní si ale dávajte pozor – ak ju chcete intenzívne využívať, nemali by ste prekročiť viac ako 7 – 10 dní. Tiež môže spôsobiť problémy ľuďom s autoimunitnými ochoreniami.
-
Zázvor
Najmä čerstvý zázvor funguje veľmi účinne voči baktériám, napríklad tým, ktoré sa zachytávajú a množia na jedle (napríklad zárodky salmonelózy). Jedzte ho čerstvý alebo si z čerstvého zázvoru pripravujte čaj.
-
Extrakt z grapefruitových jadierok
Tento výťažok má silné antiseptické a antibakteriálne účinky. Podľa viacerých výskumov dokáže bojovať proti 800 druhom vírusov a baktérií a viac než 100 druhom kvasinkových ochorení. Tento extrakt je na vnútorné aj vonkajšie použitie. Môžete ním tiež liečiť aknóznu pokožku, rôzne vyrážky, uštipnutia a tiež pleseň na nohách.
-
Oreganový olej
Podľa štúdie Georgetown University Medical Center môže oreganový olej slúžiť ako liečivo proti veľmi odolným baktériám. Okrem toho má aj silné protivírusové a protizápalové účinky. Môžete ho používať napríklad na pleseň na nohách, alebo tiež pridávať do horúcej vody pri naparovaní.
Čítajte: Šesť mýtov o antibiotikách
-
Výťažok z listov olivovníka
Tento extrakt je účinný v boji voči rôznym typom bakteriálnych ochorení a má tiež protizápalové a antioxidačné účinky. Najčastejšie ho nájdete v podobe tabliet, ako doplnok výživy.
Pozor! Tieto prírodné prostriedky neslúžia ako náhrada liečby antibiotikami pri vážnych diagnózach. Ak máte odolné bakteriálne ochorenie a lekár vám ich predpísal, využívajte celé balenie a prírodnými prostriedkami si liečbu iba dopĺňajte.

Prečo vakcíny fungujú najlepšie pri aplikovaní do tej istej ruky?
Očkovanie a aplikovanie posilňujúcich dávok do tej istej ruky má svoje výhody.

Táto korenina môže ovplyvniť účinok liekov, varujú lekári
Podľa výskumu korenina, ktorá sa pridáva aj do nápojov, ovplyvňuje pôsobenie liekov v tele.

Pozor na tento druh orechov, má prekvapivé spojenie s rakovinou
Zdravé super jedlo vám môže v skutočnosti škodiť.

Bežná súčasť spálne spôsobuje poškodenie mozgu počas spánku
Vedci varujú, že mimoriadne ohrozené sú malé deti.

Kontroverzný výskum z Talianska: Naozaj je kuracie mäso rizikové?
Hoci sa kuracie mäso považuje za zdravšiu alternatívu červeného mäsa, podľa vedcov to s jeho konzumáciou netreba preháňať.