• Články
 • Internet
 • Mapy
 • Recepty
Utorok, 16.8.2022Meniny má Leonard
21°Bratislava

Šesť mýtov o antibiotikách

 • 12:51 24.11.2015
 • Bratislava
Šesť mýtov o antibiotikách

Verili ste im aj vy?

Aj keď sa pomerne veľa ľudí stavia proti nadmernému užívaniu antibiotík, niekedy choroba jednoducho nepustí a my ich musíme užívať. Najmä ak sa čím skôr potrebujeme dostať naspäť do práce. Málokto si v dnešnej dobe môže „dovoliť“ ísť na PN a liečiť sa aspoň týždeň. Lenže takéto „prechodené“, nedôsledne preliečené choroby sa zvyknú vracať. A tým sa stupňuje aj užívanie antibiotík a následne rezistencia baktérií voči ich pôsobeniu. Ako to teda s častým užívaním antibiotík skutočne je?

 • Na antibiotiká si buduje rezistenciu naše telo

Nesprávna informácia. Rezistentné voči pôsobeniu antibiotík sa stávajú baktérie, nie naše telo.

 • Nespôsobia rezistenciu, ak sa užívajú správne

Aj tento mýtus je nepravdivý. Baktérie, ktoré sa snažíme antibiotikami poraziť, sa tiež neustále vyvíjajú. Spájajú svoje bunky s inými (mutujú) a stávajú sa postupne odolnejšími. Antibiotiká zabijú tie baktérie, ktoré si nevyvinuli rezistenciu. Tie, ktoré ju získajú, ale môžu v našom tele prežívať a množiť sa, prípadne sa prenášať na iného človeka, kde sa zase môžu spájať s inými baktériami. Po istej dobe takéhoto prenášania a mutovania vzniká nový, odolnejší druh, na ktorý už staré antibiotiká nemusia mať vplyv.

 • Rezistencia sa vytvorí až po pravidelnom užívaní

Ďalší nepravdivý mýtus. Šanca, že baktérie si na antibiotiká vyvinú odolnosť, vzniká už pri prvej liečbe. Pri opakovanom podávaní antibiotík sa percento pravdepodobnosti jednoducho zvyšuje, no je vždy prítomné.

Čítajte: Ako si vyrobiť vlastné prírodné antibiotikum

 • Vyliečia aj chrípku a prechladnutie

Ďalší nepravdivý a aj nebezpečný mýtus. Chrípku a prechladnutie zvyčajne spôsobuje vírus, pričom antibiotiká bojujú iba s baktériami. Ak ich teda užívate pri takýchto bežných ochoreniach, nielenže ich neliečite, ale aj zvyšujete rezistenciu baktérií vo vašom tele voči antibiotikám. Ak vám lekár na vírusové ochorenia predpisuje antibiotiká, mali by ste to rozhodne prekonzultovať s inými špecialistami, prípadne pouvažovať o zmene lekára. Rovnako ani vy nežiadajte lekára o antibiotiká, ak sa u vás zistí vírusové ochorenie.

 • Cítim sa lepšie, môžem ich prestať užívať

Antibiotiká majú liečiť ochorenia bakteriálneho pôvodu a pri týchto je dôležité, aby sa absolvovala celá liečba. Je totiž bežné, že naše symptómy sa počas liečby zlepšia, aj keď sa ešte baktérie nachádzajú v našom tele. Ak dávky vynecháte, vo vašom tele nebude dostatok antibiotik, ktoré zahubia baktérie. Tie sa tým pádom môžu opäť začať množiť alebo skryto prežívať a vynoriť sa v odolnejšej podobe neskôr.

Čítajte: Zázračná cesnaková liečba - efektívnejšia než antibiotiká

 • Keď mi je opäť zle, môžem užívať zvyšky antibiotík alebo si nejaké zohnať po známosti

Opäť jeden nebezpečný mýtus. Je síce fajn, ak vám na určité ochorenie antibiotiká zabrali, no pri inej alebo opakovanej chorobe to tak nemusí byť. Svoj stav musíte vždy prekonzultovať s lekárom, ktorý by vám mal predpísať antibiotiká na konkrétnu diagnózu.

Užívanie zvyškových tabliet je ale nebezpečné aj z iného dôvodu. Staršie antibiotiká majú väčšiu tendenciu podieľať sa na vývoji rezistencie u baktérií. Naviac vám nepomôžu zbaviť sa ani nerezistentných baktérií, pretože účinná zložka po dátume expirácie pomaly zmizne.

Patríte k ľuďom, ktorí často užívajú antibiotiká? Stretli ste sa niekedy s ich zlyhaním alebo nadmerným predpisovaním u lekára? Podeľte sa s nami o vaše skúsenosti v komentári.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, DK, mercola.com, iflscience.com, Foto: pixabay.com
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Niektoré opaľovacie krémy nie sú vhodné pre malé deti, na tento faktor si dajte pozor

Niektoré opaľovacie krémy nie sú vhodné pre malé deti, na tento faktor si dajte pozor

VČERA - 14:28Zdravie

Opaľovacie krémy s chemickými filtrami nie sú vhodné pre deti do troch rokov. Upozorňuje na to dermatovenerologička z Národného onkologického ústavu Zuzana Zelenayová.

​4 chyby pri raňajkách, ktoré škodia hladine cukru v krvi

​4 chyby pri raňajkách, ktoré škodia hladine cukru v krvi

7:02 14.08.2022Zdravie

Na vyrovnanú hladinu cukru v krvi si musia dávať pozor nielen diabetici. Tieto chyby pri raňajkách ju dokážu vykoľajiť.

Pozor na tieto kuchynské riady. Podľa expertov spôsobujú štvornásobné riziko rakoviny

Pozor na tieto kuchynské riady. Podľa expertov spôsobujú štvornásobné riziko rakoviny

20:05 13.08.2022Zdravie

Kuchári a kuchárky, ale aj konzumenti, ktorí často prichádzajú do kontaktu s niektorými druhmi kuchynského riadu, u seba výrazne zvyšujú riziko vzniku rakoviny.

​9 lží, ktoré si hovoríme o pití alkoholu

​9 lží, ktoré si hovoríme o pití alkoholu

7:03 13.08.2022Zdravie

O negatívach spojených s konzumáciou alkoholu počul už každý. Prečo si teda stále klameme? Týchto 9 lží sa stále nevytratilo z povedomia verejnosti.

​Jednoduchý spôsob, ako redukovať riziko ochorení mozgu: Stačí opakovať túto aktivitu

​Jednoduchý spôsob, ako redukovať riziko ochorení mozgu: Stačí opakovať túto aktivitu

7:31 09.08.2022Zdravie

Denné opakovanie jednoduchej aktivity účinne redukuje riziko ochorení mozgu a spomaľuje jeho starnutie. Podľa mnohých vás dokonca ochráni pred demenciou.