S prestrihnutím pupočnej šnúry je nutné počkať 2 minúty

Táto štúdia zistila, že minúty pred prestrihnutím pupočnej šnúry majú výrazný vplyv na vývoj dieťaťa.
Nedávna štúdia publikovaná v časopise Pediatrics skúmala 64 zdravých tehotných žien s nekomplikovaným tehotenstvom, ktoré mali spontánny pôrod v Nemocnici San Cecilio v Granade. Polovica zo všetkých detí mala prestrihnutú pupočnú šnúru 10 sekúnd po pôrode, zatiaľ čo druhá polovica až 2 minúty po pôrode.
Vedci z University of Granada zistili, že u detí s neskorším prestrihnutím pupočnej šnúry sa zlepšila antioxidačná kapacita. V prípade vyvolaného pôrodu, dojčatá s oneskoreným odstrihnutím mali menej zápalov než deti, ktorých pupočné šnúry boli prestrihnuté po sekundách.
Pozrite si: Ako prichádzajú na svete deti - cisársky rez
"Naša štúdia ukazuje, že neskoré prestrihnutie pupočnej šnúry má blahodarný účinok na antioxidačné kapacity a znižuje zápalový signál indukovaný počas pôrodu," hovorí hlavný výskumník Julio José Ochoa Herrera, "čo by mohlo zlepšiť vývoj novorodenca v prvých dňoch života."
Benefitov je viac
Podľa Hannah Dahlen profesorky gynekológie a pôrodníctva na University of Western Sydney v Austrálii štúdia prispieva k rastúcemu množstvu dôkazov, že oneskorené prestrihnutie pupočnej šnúry zlepšuje zdravie dieťaťa.
Pozrite si: Toto musíte vidieť. Bábätko má v brušku zábavku
"Dieťa bude mať o tretinu väčší objem krvi, ak nebudete strihať predčasne. Pokiaľ pripravíte dieťa o podstatné množstvo objemu krvi, nie je príliš prekvapivé, že je tu fyziologický vplyv," povedala.
Veľká štúdia z roku 2013 publikovaná v Cochrane Database of Systematic Reviews zistila, že existuje niekoľko výhod oneskoreného prestrihnutia pupočnej šnúry - u detí je väčšia pravdepodobnosť, že majú vyššiu hladinu hemoglobínu, deti sa lepšie resuscitujú, najmä ak sú predčasne narodené a existujú nejaké dôkazy o vplyve na výsledky behaviorálnych a vzdelávacích testov detí.
Tento výskum však našiel u dojčiat s oneskoreným prestrihnutím pupočnej šnúry zvýšené riziko žltačky. Podľa profesorky Dahlenovej to však nie je žltačka, ktorá by spôsobovala problémy. Navyše aj vážnejšia žltačka je ľahko liečiteľná fototerapiou. Výskum tiež nezistil žiadne zvýšenie rizika materského krvácania z oneskoreného prestrihnutia.

Táto korenina môže ovplyvniť účinok liekov, varujú lekári
Podľa výskumu korenina, ktorá sa pridáva aj do nápojov, ovplyvňuje pôsobenie liekov v tele.

Pozor na tento druh orechov, má prekvapivé spojenie s rakovinou
Zdravé super jedlo vám môže v skutočnosti škodiť.

Bežná súčasť spálne spôsobuje poškodenie mozgu počas spánku
Vedci varujú, že mimoriadne ohrozené sú malé deti.

Kontroverzný výskum z Talianska: Naozaj je kuracie mäso rizikové?
Hoci sa kuracie mäso považuje za zdravšiu alternatívu červeného mäsa, podľa vedcov to s jeho konzumáciou netreba preháňať.

Tieto zdravé jedlá škodia zubom
Celkovému zdraviu síce neuškodia, no zubári vás za ne nepochvália.