• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Sobota, 2.7.2022Meniny má Berta
27°Bratislava

10 potravín, ktoré najčastejšie spôsobujú obličkové kamene

  • 20:12 05.11.2015
  • Bratislava
10 potravín, ktoré najčastejšie spôsobujú obličkové kamene

Bolesti z obličkových kameňov patria k jedným z najhorších zážitkov v živote. Aby ste niečo podobné nemuseli zažiť na vlastnej koži, vyhnite sa nadmernej konzumácii týchto potravín.

Potraviny s vysokým obsahom oxalátov

Strava bohatá na šťavelany sa podieľa na vzniku obličkových kameňov. Zvyškové oxaláty v moči sa spájajú s nevylúčeným vápnikom a spolu formujú obličkové kamene. Potraviny ako okru, špenát, zeler, jahody a iné by ste mali konzumovať s mierou.

Sardinky

Obsahujú purín, ktorý sa významne podieľa na vzniku obličkových kameňov. Purín zvyšuje hladiny kyseliny močovej v moči, čo vedie k vytvoreniu obličkových kameňov z tejto zložky. Naviac nadmerné množstvo purínu, ktorý pochádza zo živočíšnych proteínov (najmä z rýb), vedie ku vzniku hyperurikémie a hyperurikosúrie. Na konzumáciu sardiniek dávajte pozor najmä vtedy, ak je vaša strava bohatá na šťavelany. Táto kombinácia vaše obličky skutočne nepoteší.

Červené mäso

Jeho pričastá konzumácia vám značne zvýši hladinu kyseliny močovej, ktorá sa podieľa na vzniku obličkových kameňov. Raz alebo dvakrát týždenne ho ale zdravý jedinec môže jesť bez negatívnych následkov na zdraví.

Sýtené nápoje

Pozor zvlášť na nápoje, ktoré obsahujú kyselinu fosforečnú. Tá spôsobuje zmeny v prirodzenom vylučovaní a môže obličkám spôsobiť viac problémov, než len obličkové kamene.

Nefermentovaná sója

Pre náš organizmus je zdravá fermentovaná sója, rovnako ako iné výrobky zo sóje. Nefermentovaný typ obsahuje vysoké hladiny oxalátov. Nefermentovaná sója ale nenarobí problémy len obličkám, dlhodobejšia konzumácia môže poškodiť aj fungovanie pečene.

Rafinované sacharidy

Cukor, biela ryža a múka vyvolajú v našom tele reakciu, kedy sa hladiny inzulínu zvýšia. To ale spôsobí inú chemickú reakciu - vápnik z kostí skončí v močovom trakte. Čo znamená problém pre obličky.

Nadmerná konzumácia kofeínu

Priveľa kofeínu v organizme zvyšuje vylučovanie vápnika do moču. Čo z dlhodobého hľadiska môže opäť viesť k formovaniu obličkových kameňov.

Umelé sladidlá

Veľa ľudí ich používa ako náhradu cukru, pretože sa takto dá znížiť množstvo prijatých kalórií. Umelé sladidlá ale majú kyselinotvorný účinok. Čo v praxi znamená, že naše obličky nebudú vylučovať dostatok vápnika (organizmus ho bude zadržiavať). Z prebytočného vápnika sa potom vytvoria obličkové kamene. Nahraďte umelé sladidlá medom alebo stéviou.

Alkohol

Piť s mierou je v poriadku, no ak je pohárik vašim denným spoločníkom, vaše obličky sa vám nepoďakujú. Alkohol pôsobí diureticky, z čoho vyplýva, že po pár pohárikoch a návšteve toalety môžete skončiť dehydrovaní. Čo pre obličky rozhodne nie je dobré. Naviac alkohol môže brániť obličkám správne vylučovať kyselinu močovú, čo vedie k formovaniu obličkových kameňov.

Soľ

Nadmerná konzumácia sodíka spôsobuje zadržavanie vody v tele. Obličky vtedy nie sú schopné ho dostatočne vylúčiť z organizmu. Takto sa zvyšuje hladina vápnika a znižujú sa citráty v moči. Skúste soľ nahradiť bylinkami a korením. Priveľká spotreba soli totiž nie je len problémom obličiek, môžete si tak zvýšiť tlak a privodiť kardiovaskulárne ochorenia.

Máte skúsenosti s obličkovými kameňmi? Akým spôsobom sa vyhýbate ich tvorbe?

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, DK, mercola.com, webmd.com, top10homeremedies.com
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Táto spánková poloha vám dokáže najlepšie prečistiť mozog

Táto spánková poloha vám dokáže najlepšie prečistiť mozog

VČERA - 20:04Zdravie

Táto poloha je podľa neurovedcov najlepšia pre zdravie mozgu a prevenciu Alzheimerovej a Parkinsonovej choroby.

Rakovina čriev: 2 príznaky pri kašľaní, ktoré môžu naznačovať smrteľné ochorenie

Rakovina čriev: 2 príznaky pri kašľaní, ktoré môžu naznačovať smrteľné ochorenie

19:48 30.06.2022Zdravie

Pri pomyslení na rakovinu hrubého čreva nám ako prvé napadajú varovné príznaky týkajúce sa trávenia. Mnohých však prekvapí, že tento typ ochorenia sa prejavuje aj pri kašľaní.

​Rýchly test odhalí, či vám hrozí predčasné úmrtie. Toto spravte na 10 sekúnd

​Rýchly test odhalí, či vám hrozí predčasné úmrtie. Toto spravte na 10 sekúnd

7:21 30.06.2022Zdravie

Už po desiatich sekundách dokážete zistiť, či sa stanete obeťou smrteľných ochorení. Stačí sa postaviť na jednu nohu.

8 príznakov rakoviny pľúc, ktoré možno pozorovať už polroka pred diagnózou

8 príznakov rakoviny pľúc, ktoré možno pozorovať už polroka pred diagnózou

20:56 29.06.2022Zdravie

Rakovina pľúc patrí medzi najfatálnejšie typy onkologických ochorení na svete. Včasná diagnostika je kľúčom k zlepšeniu prognózy. Tieto príznaky preto nesmiete ignorovať.

Táto chyba pri grilovaní vás môže stáť zrak

Táto chyba pri grilovaní vás môže stáť zrak

20:04 26.06.2022Zdravie

Grilovacia sezóna sa rozbieha a niektoré chyby v úprave mäsa môžu mať pre vás ďalekosiahle následky.