Utečenci zablokovali Eurotunel, odstavili päť rýchlovlakov
- 7:35 02.09.2015
- CALAIS

Stovky cestujúcich uviazli na niekoľko hodín v piatich rýchlovlakoch Eurostar po správach, že migranti blokujú koľaje vedúce do tunela pod Lamanšským prielivom a snažia sa dostať do vlakov. Informovala o tom v noci na stredu agentúra Reuters.
Cestujúci mali počúvať, či nezačujú migrantov
Zo správ spoločnosti Eurostar na Twitteri vyplýva, že tri z vlakov pokračovali v ceste do Londýna v stredu nadránom, zatiaľ čo dva ďalšie sa vrátili do východových staníc v Londýne a v Paríži. Eurostar v utorok neskoro večer oznámil, že vlaky zastavil, "kým sa úrady zaoberajú narušiteľmi".
Spoločnosť následne uviedla, že narušiteľov zahliadli na koľajniciach na stanici v Calais. Vlaky ostali stáť na mieste, pokým ich neodviedli z tunela a od koľají. Miestne médiá uviedli, že narušiteľmi boli migranti snažiaci sa dostať cez eurotunel do Británie. Tento rok sa o túto nebezpečnú cestu pokúsili už tisíce utečencov.
Odporúčame:
Kotlebovci protestovali v Trnave proti migrantom
Česi zadržali vo vlaku stovky migrantov, očíslovali ich
Na hraničnom priechode Čunovo zadržala polícia 26 utečencov
Cestujúcim jedného z vlakov do Londýna, ktorý zastavili asi 1,6 kilometra pred tunelom, povedali, aby boli veľmi ticho a počúvali, či sa niekto nesnaží vyliezť na strechu. Trať prehľadávali strážnici a vlak preskúmal aj vrtuľník so svetlometom, zrejme však žiadneho migranta nezbadali.
Pasažieri jedného vlaku sa museli vrátiť do Paríža
Pasažieri v tomto vlaku sedeli pri vypnutej elektrine v tme takmer štyri hodiny. Mnohí sa sťažovali, že nemôžu dýchať. Vlak vrátili do Calais, kde cestujúci vystúpili na čerstvý vzduch a dostali vodu vo fľašiach.
Niektorí sa pokúsili odísť zo stanice a nastúpiť na trajekt cez Lamanšský prieliv, no zastavili ich francúzski žandári s argumentom, že colné a imigračné zákony si vyžadujú, aby sa vrátili do Paríža. Eurostar však oznámil, že vlakom ES9055 ich nemôže prepraviť z Calais späť do Paríža a hľadá pre nich iné možnosti.
"Nechali nás na nástupišti niekde v zime a so žiadnymi informáciami," napísal na Twitteri cestujúci Danny Bell. "A poučte ma - aké sú možnosti o 4.00 h ráno v zapadákove? Pre stovky a stovky ľudí?" Eurostar ponúkol výmenu lístkov, dodal Reuters.

Trump povedal Muskovi, že môže pracovať pre Biely dom, dokedy bude chcieť
Americký prezident povedal miliardárovi Elonovi Muskovi, že môže pokračovať v práci pre Biely dom tak dlho, ako bude chcieť.

Čína zrušila sankcie voči členom EP vrátane europoslankyne zo SR Miriam Lexmann
Predsedníčka Európskeho parlamentu Roberta Metsolová v stredu potvrdila, že Čína zrušila sankcie uvalené na všetkých piatich súčasných a bývalých členov EP vrátane slovenskej europoslankyne Miriam Lexmann.

Odvolaného juhokórejského prezidenta Juna obžalovali zo zneužitia právomocí
Nedávno odvolaného juhokórejského prezidenta Jun Sok-jola obžalovali zo zneužitia právomocí v súvislosti s jeho decembrovým rozhodnutím vyhlásiť stanné právo.

Zomrela najstaršia osoba na svete, 116-ročná brazílska mníška
Vo veku 116 rokov zomrela v stredu brazílska mníška Inah Canabarrová Lucasová, ktorá bola aktuálne považovaná za najstaršiu osobu na svete. Vysokého veku sa dožila napriek značnej krehkosti v rannom detstve a svoju dlhovekosť pripisoval

Talianska vláda chce, aby rodičia schvaľovali deťom účasť na sexuálnej výchove
Talianska vláda predložila do parlamentu návrh zákona vyžadujúci, aby rodičia písomne odobrovali účasť detí na hodinách sexuálnej výchovy, ktoré v školách v tejto prevažne katolíckej krajine nie sú povinné.