• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Utorok, 16.8.2022Meniny má Leonard
21°Bratislava

Desať trikov pre štíhlu postavu

  • 10:30 30.04.2013
  • BRATISLAVA
Desať trikov pre štíhlu postavu

Tieto maličkosti dokážu v dlhodobejšom horizonte spôsobiť príjemné prekvapenia, keď sa postavíte na váhu.

Nie každý je ochotný chudnúť v prísnom režime, v ktorom si zakáže svoje obľúbené jedlá, ráta prijaté a spálené kalórie a trápi sa v posilňovni.

Ak vám neprekáža zhadzovať kilá pomalšie, skúste aspoň tieto malé zmeny, o ktorých magazínu Shape porozprávali rôzni odborníci na chudnutie, zdravie, varenie či cvičenie.

1. ‘Prepašujte’ do svojho jedla čo najviac vlákniny. Napríklad na párty namiesto čipsov a praclíkov siahnite po pukancoch (samozrejme najlepšie nízkokalorických), v ktorých sa jej nájde dosť a ak nie sú ochutené, tak šesť šálok má iba 90 kilokalórií. Vláknina má výhodu aj v tom, že telo vďaka nej absorbuje menej kalórií, čo tiež pomôže s chudnutím.

2. Ak nenávidíte šport a cvičenie vás vrcholne nudí, skúste tanec, pokojne aj doma. Stačí hodinka temperamentného tancovania a spálite okolo 400 až 500 kilokalórií. To sa dá porovnať napríklad s pomalším behom na bežeckom trenažéri.

3. Jedlo je zvyčajne najlákavejšie večer, čiže presne vtedy, keď sa mu už treba vyhýbať. Pri filme tak môžete nevedomky skonzumovať toľko kalórií, ako by malo celé plnohodnotné jedlo. A keďže zvyčajne ide o rôzne slané chrumky či oriešky, zjete aj poriadne veľa soli, ktorá zadrží vodu a s ňou ďalšie kilá. Čo teda robiť, aby ste nemali chuť maškrtiť po večeroch.

Čítajte: Jogurt alebo praženicu? Raňajkujte zdravo

Ak si líhate spať hladní, zrejme večeriate priskoro alebo nesprávne. Takže si dajte povedzme o tretej malý olovrant, o piatej ďalšiu maličkosť a o pol ôsmej malú, ale sýtu večeru plnú bielkovín a vlákniny, ktoré zasýtia.

4. Ďalší spôsob, ako sa najesť a skombinovať to aj s nutkaním chrumkať niečo pri knihe či televízii, je naplniť si tanier vhodným jedlom, na ktorom si budete pochutnávať dlho – napríklad mrkva, kaleráb, jablká či celozrnné výrobky. Ak v sebe majú spomínanú vlákninu, tým lepšie, telo bude mať viac práce s trávením a spálite viac kalórií.

Čítajte: Umlčte hlad bez výčitiek! Siahnite po správnych potravinách

5. Varte jednoducho a zo zdravých a sýtych surovín. Keď príliš kombinujete, často zbytočne pridávate kalórie. Mali by ste mať prehľad o tom, čo ste zjedli. Takže na raňajky si dajte napríklad jogurt s ovocím, na obed polievku a šalát obohatený bielkovinami v podobe ryby, mäsa či orechov a na večeru opäť chudé mäso so zeleninou.

6. Jedzte pomaly, napríklad si dajte si za cieľ, aby ste skončili s obedom v práci či v kruhu rodiny ako poslední. Dôvod – postupne začnete cítiť sýtosť a zjete menej.

7. Alkohol skúste piť z menších pohárikov a pomalšie, napríklad pri víne nesiahajte po tých obrovských, ktoré vypijete dva a už máte v sebe takmer celú fľašu

8. Pohyb by sa mal stať niečím, čo je pre vás prirodzenou súčasťou dňa, a mal by vás baviť. Takže sa často prechádzajte, choďte sa korčuľovať alebo sa aspoň doma ohadzujte vankúšmi!

9. Zaujímavým trikom, ktorý odporúča kuchár Devin Alexander, je osoliť si pečivo zospodu – a to isté platí aj pre natieranie maslom.

Znie to trochu čudne, ale keď budete jesť takto, chuť sa okamžite prenesie na váš jazyk a je intenzívnejšia. To znamená, že potrebujete omnoho menej soli i masla, ktoré chudnutie spomaľujú.

10. Vytvorte si stupnicu pocitu sýtosti od 1 po 10, kde desiatka znamená úplnú preplnenosť. Prestaňte jesť, keď ste na päťke alebo šestke a počkajte dvadsať minút – vtedy pocítite, že už máte dosť.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: WEBNOVINY
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Niektoré opaľovacie krémy nie sú vhodné pre malé deti, na tento faktor si dajte pozor

Niektoré opaľovacie krémy nie sú vhodné pre malé deti, na tento faktor si dajte pozor

VČERA - 14:28Zdravie

Opaľovacie krémy s chemickými filtrami nie sú vhodné pre deti do troch rokov. Upozorňuje na to dermatovenerologička z Národného onkologického ústavu Zuzana Zelenayová.

​4 chyby pri raňajkách, ktoré škodia hladine cukru v krvi

​4 chyby pri raňajkách, ktoré škodia hladine cukru v krvi

7:02 14.08.2022Zdravie

Na vyrovnanú hladinu cukru v krvi si musia dávať pozor nielen diabetici. Tieto chyby pri raňajkách ju dokážu vykoľajiť.

Pozor na tieto kuchynské riady. Podľa expertov spôsobujú štvornásobné riziko rakoviny

Pozor na tieto kuchynské riady. Podľa expertov spôsobujú štvornásobné riziko rakoviny

20:05 13.08.2022Zdravie

Kuchári a kuchárky, ale aj konzumenti, ktorí často prichádzajú do kontaktu s niektorými druhmi kuchynského riadu, u seba výrazne zvyšujú riziko vzniku rakoviny.

​9 lží, ktoré si hovoríme o pití alkoholu

​9 lží, ktoré si hovoríme o pití alkoholu

7:03 13.08.2022Zdravie

O negatívach spojených s konzumáciou alkoholu počul už každý. Prečo si teda stále klameme? Týchto 9 lží sa stále nevytratilo z povedomia verejnosti.

​Jednoduchý spôsob, ako redukovať riziko ochorení mozgu: Stačí opakovať túto aktivitu

​Jednoduchý spôsob, ako redukovať riziko ochorení mozgu: Stačí opakovať túto aktivitu

7:31 09.08.2022Zdravie

Denné opakovanie jednoduchej aktivity účinne redukuje riziko ochorení mozgu a spomaľuje jeho starnutie. Podľa mnohých vás dokonca ochráni pred demenciou.