• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Piatok, 5.6.2020Meniny má Laura
15°Bratislava

Ako kofeín škodí vášmu zdraviu

  • 13:11 19.06.2015
  • Bratislava
Ako kofeín škodí vášmu zdraviu

Kofeín je súčasťou každodenného života mnohých ľudí. Niektorí sú dokonca na kofeíne závislí. Odborníci sa domnievajú, že malé množstvo kofeínu nie je nebezpečné.

Malé množstvo kofeínu môže byť v skutočnosti veľmi prospešné ako liek na depresiu. Dokonca môže pomôcť pri prevencii Alzheimerovej choroby a cukrovky.

Problém je, že väčšina ľudí, ktorí konzumujú kofeín, si doprajú stredné až vysoké dávky. Najhoršie sú však kofeínové doplnky stravy, ktoré obsahujú aj množstvo iných škodlivých látok.

Čítajte: Energetické nápoje vás môžu zabiť!

Dr. Jack James, ktorý je šéfredaktor časopisu Journal of Caffeine Research a vedúci katedry psychológie na univerzite v Reykjavíku sa domnieva, že kofeín je príčinou mnohých predčasných úmrtí, pretože sa neberie dostatočne vážne.

Verí, že príliš časté pridávané kofeínu do liekov, energetických nápojov a alkoholických nápojov predstavuje vážnu hrozbu. Dokonca hovorí, že by sa mali zdaňovať rovnako ako alkohol a cigarety a že predaj produktov s kofeínom by mal byť obmedzený, pokiaľ ide o deti.

Tu je niekoľko vecí, ktoré by ste mali vedieť predtým, než vypijete ďalšiu šálku kávy alebo energetický nápoj.

Kofeín a Hemoroidy

Priveľa kofeínu nespôsobuje hemoroidy, no môže ich liečenie sťažiť. Veľa kofeínu môže často viesť k hnačkám alebo zápcham. To samozrejme nie dobré, ak máte hemoroidy, pretože ich to môže otvárať a sťažiť liečenie.

Problémy so spánkom

Podľa časopisu Forbes trvá telu až 24 hodín, kým vyplaví všetok kofeín z vášho systému. To vytvára kofeínový cyklus, z ktorého sa ťažko dostáva von. Ak si dáte šálku kávy o 9 ráno, o 9 večer bude vo vašom systéme ešte stále 25 percent kofeínu. Kofeín samozrejme sťažuje zaspávanie. No aj keď už konečne zaspíte, kofeín zníži REM, ktorý je zásadný pre dobrý nočný spánok.

Na druhý deň ráno sa prebudíte a stále cítite únavu. Takže vypijete znovu šálku kávy alebo energetický nápoj. To vám na chvíľu pomôže. Ale ako kofeín ustupuje, únava znovu prichádza popoludní a s ňou aj ďalšia šálka. Teraz je kofeín opäť vo vašom systéme pred spaním.

Pálenie záhy a gastroezofageálny reflux

Po vypití kávy, aj keď je bez kofeínu, sa tlak na ventil umiestnený medzi žalúdkom a pažerákom znižuje. To umožňuje kyslým látkam v žalúdku, aby ľahšie stúpali hore cez pažerák, čo často vedie ku gastroezofageálnemu refluxu, alebo páleniu záhy.
Nespôsobuje to len káva, energetické nápoje môžu byť ešte horšie. Veľa kofeínových nápojov obsahuje cukor a kyselinu fosforečnú. Tieto nápoje majú extrémne nízke pH, iba sa okolo 2. Sú príliš kyslé a časom sa váš pažerák a žalúdok stane mimoriadne citlivý na čokoľvek kyslé alebo pikantné.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: info.sk, TM, forbes.com, lacolon.com, Foto: pixabay.com
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Tento spôsob dochádzania do práce sa spája s najvyšším rizikom rakoviny

Tento spôsob dochádzania do práce sa spája s najvyšším rizikom rakoviny

VČERA - 20:55Zdravie

Celkovo zvýšenému riziku predčasného úmrtia čelia ľudia, ktorí do práce dochádzajú týmto spôsobom.

Táto skupina žien je 4-krát náchylnejšia na vznik lupusu

Táto skupina žien je 4-krát náchylnejšia na vznik lupusu

21:29 03.06.2020Zdravie

Ženy, ktoré sa v živote stretnú s týmto nepríjemným zážitkom, by na sebe mali dôslednejšie pozorovať prípadné príznaky lupusu.

Experti varujú: Krajiny, ktoré nezasiahla pandémia, to budú mať v druhej vlne horšie

Experti varujú: Krajiny, ktoré nezasiahla pandémia, to budú mať v druhej vlne horšie

20:14 03.06.2020Zdravie

Podľa šéfa Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) pre Európu Hansa Klugeho nás môže na jeseň zasiahnuť druhá fatálnejšia vlna koronavírusu.

Tieto raňajkové jedlá dokážu oslabiť vašu pozornosť

Tieto raňajkové jedlá dokážu oslabiť vašu pozornosť

20:40 02.06.2020Zdravie

Po zjedení takýchto jedál je pozornosť človeka oslabená ešte niekoľko ďalších hodín. Pred prácou si ich preto radšej nedávajte.

6 bežne sa vyskytujúcich halucinácií a dôvody, prečo vznikajú

6 bežne sa vyskytujúcich halucinácií a dôvody, prečo vznikajú

18:15 02.06.2020Zdravie

Halucinácie sa vždy nespájajú len so psychickým ochorením alebo požitím návykových látok. Niektoré z nich môžu byť aj príjemné. Prečo však vznikajú?