Taliansky premiér skritizoval Sever za odmietanie migrantov
- 10:14 09.06.2015
- RÍM

Talianska vláda v pondelok kritizovala viaceré regióny na severe krajiny za ich odmietnutie prijať ďalších migrantov zachránených v Stredozemnom mori. Informovala o tom spravodajská stanica BBC.
Taliansky premiér Matteo Renzi uviedol, že bolo veľmi ťažké hľadať pomoc členských krajín Európskej únie (EÚ) "keď niektoré regióny vo vašej vlastnej krajine tvrdia, že tento problém s nimi nemá nič spoločné". Lídri severných regiónov Lombardsko, Ligúria a Benátsko totiž v nedeľu vyhlásili, že už nemôžu prijať viac migrantov.
Odporúčame:
Fico kvóty migrantov odmieta, téma rozpútala diskusiu
Pri úteku z Líbye do Talianska zahynuli stovky utečencov
Pri plavbe do Talianska zamrzlo skoro tridsať migrantov
Taliani zatkli kapitána lode, kde zahynuli stovky migrantov
Pri Líbyi sa potopila loď, zahynuli stovky migrantov
Taliansko však v súčasnosti čelí obrovskému náporu utečencov, pričom len tento víkend sa ich k jeho brehom doplavilo takmer 6 000 a v prvých piatich mesiacoch tohto roka dohromady už vyše 50-tisíc. Väčšina z utečencov pochádzala z Líbye, pričom po Stredozemnom mori sa plavili vo vratkých plavidlách a viac ako 1 500 ďalších spomedzi nich tento rok cestu do Európy neprežilo.
Alarmujúci počet úmrtí migrantov vyvolal obavy v krajinách EÚ, ktoré sa následne rozhodli posilniť v Stredozemnom mori pátracie a záchranné operácie. Migranti sú teraz po zachránení prevážaní do centier naprieč Talianskom, kde zostávajú až pokým nedostanú azyl v niektorej z krajín EÚ.
Prílev migrantov vyvoláva v krajine napätie
V rozhovore s novinármi po summite G7 v bavorských Alpách na juhu Nemecka, Renzi vyhlásil, že EÚ musela uznať, že jej doterajší systém riešenia migrantskej krízy zlyhal. "To, čo v tejto chvíli potrebujeme, je riešiť problémy nie krikom, ale činmi," uviedol.
Taliansky premiér sa lídrov krajín EÚ zároveň snažil presvedčiť o potrebe prerozdelenia väčšieho množstva utečencov, ktorí sa doplavili k talianskym brehom, pričom nedávny plán prerozdeliť približne 24-tisíc takýchto migrantov medzi členské krajiny EÚ označil za nedostatočný.
Prílev migrantov vyvolal v krajine napätie a množstvo pravicových politikov sa začalo zasadzovať proti prijímaniu ďalších utečencov. Prezident Lombardska Roberto Maroni v nedeľu vyhlásil, že jeho región už viac utečencov neprijme a zároveň pohrozil miestnym organizáciám, že ak by sa rozhodli neposlúchnuť, obmedzí im finančnú dotáciu.
Jeho postoj následne podporil aj jeho kolega zo strany Liga severu - Giovanni Toti, prezident regiónu Ligúria a tiež Luca Zaia, prezident Benátska. Tri severné regióny patria k najbohatším v krajine a až doteraz poskytli prístrešie približne 15-percentám migrantov.

Prvé kolo prezidentských volieb v Rumunsku podľa exit pollov vyhral Simion
V prvom kole opakovaných prezidentských volieb v Rumunsku podľa exit pollov zvíťazil krajne pravicový kandidát George Simion so ziskom približne 30 percent hlasov.

Na Českej diaľnici zvýšia rýchlostný limit
Diaľnica sa pripravuje na zavedenie nového rýchlostného limitu.

Zelenskyj v Prahe: Česko robí všetko pre to, aby zastavilo ruskú agresiu
Český prezident Petr Pavel s manželkou Evou v nedeľu privítali na Pražskom hrade ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského a jeho manželku Olenu.

Pellegrini navštívil Taliansko a uctil si pamiatku Štefánika
Prezident SR Peter Pellegrini v nedeľu navštívil talianske letisko Campoformido, odkiaľ generál M. R. Štefánik 4. mája 1919 vzlietol na svoj posledný let do vlasti.

Trump: Nie som si istý, či všetci ľudia v USA majú právo na riadne súdne procesy
Americký prezident Donald Trump v rozhovore pre televíziu NBC News povedal, že si nie je istý, či majú všetci ľudia v Spojených štátoch nárok na riadny súdny proces zaručený ústavou krajiny.