• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Štvrtok, 1.5.2025Dnes je Sviatok práce
11°Bratislava

KDH sa nechce spojiť s Ficom, odmieta zákaz zisku poisťovní

  • 17:33 24.03.2015
  • BRATISLAVA
KDH sa nechce spojiť s Ficom, odmieta zákaz zisku poisťovní

Predseda KDH Ján Figeľ nesúhlasí so zákazom zisku zdravotných poisťovní. Ako uviedol, odmieta znárodňovanie, podľa neho to nie je cesta vpred.

"Je poctivejšie hľadať riešenie tak, ako sme to navrhovali a presadzovali v krátkom období exekutívneho pôsobenia, vo forme regulácie zisku poisťovní," vyhlásil Figeľ. Riešením by podľa neho mohlo byť napríklad zavedenie osobitného odvodu. "Sme pripravení nielen na dialóg, ale aj na nesenie zodpovednosti," konštatoval Figeľ na utorkovej tlačovej konferencii.

Slovensko v arbitráži prehralo milióny eur, upozorňuje Figeľ

Predseda KDH podotkol, že pre zákaz zisku zdravotných poisťovní, ktorý prijala ešte prvá vláda Roberta Fica (Smer-SD), Slovensko už v medzinárodnej arbitráži prehralo niekoľko desiatok miliónov eur. Zákaz trval tri roky, pokiaľ ho Ústavný súd SR nevyhlásil za protiústavný.

"Ak zakážeme zisk poisťovniam, tak ho zakážeme aj výrobcom, distribútorom, poskytovateľom, laboratóriám, teda všetkým subjektom v článku medzi platením a medzi príjmom služieb, alebo len niektorým z tohto reťazca," pýtal sa Figeľ s tým, že to nie je ani možné, ani rozumné. Otázkou podľa neho je aj to, že ak premiér chce zakázať zisk, či zakáže aj stratu.

Odporúčame:

Opozícia chce odstrániť Čisláka, začne zbierať podpisy

Fico vyzval Figeľa, aby sa spojili proti zisku poisťovní


Expert na zdravotníctvo KDH Marián Faktor dodal, že zisk už obmedzili v roku 2011 za ministra zdravotníctva Ivana Uhliarika. Vysvetlil, že v prípade, keď je pacient zaradený do režimu čakacích listín, v tej chvíli zdravotná poisťovňa tvorí finančnú rezervu na tohto pacienta a tieto peniaze nemôžu byť použité na zisk. Do budúcna môže podľa neho ďalšia regulácia zisku spočívať v rozšírení režimu čakacích listín.

Figeľ odporučil premiérovi, aby Čisláka odvolal

KDH sa podpíše pod zvolanie mimoriadnej schôdze na vyslovenie nedôvery ministrovi zdravotníctva Viliamovi Čislákovi (nominant Smer-SD), ktoré iniciovali strany SaS, OĽaNO a NOVA. Uhliarik, ktorý si chcel najprv počkať na správu, ktorú má minister predložiť na parlamentný zdravotnícky výbor, až potom zvažovať podpisy pod mimoriadnu schôdzu, teraz konštatoval, že situácia sa zmenila.

"Medzitým sa stali niektoré veci, napríklad aj žilinská nemocnica, ktoré nás viedli k tomu, že sme si povedali, že sú tu tak závažné veci, ktoré sa neriešili, že pripojíme podpisy pod návrh našich kolegov," uviedol Uhliarik. Figeľ rovno odporučil premiérovi, aby Čisláka odvolal, pretože nezvláda svoju úlohu.

Fico vyzval Figeľa, aby spolu zakázali zisk zdravotným poisťovniam

Premiér Robert Fico v diskusnej relácii Rozhlasu a televízie Slovenska - RTVS O päť minút 12 vyzval predsedu KDH Jána Figeľa, aby spolu zakázali zisk zdravotným poisťovniam. Reagoval tak na Figeľovu kritiku súčasného stavu v zdravotníctve.

"Dnes vieme, že v súkromných zdravotných poisťovniach zostáva 18-20 percent všetkých zdrojov, ktoré sa míňajú na náklady na zdravotné poisťovne a okrem iného aj na profit týchto zdravotných poisťovní. Dávam Vám ponuku, pán predseda KDH, poďte s nami a schváľme zákon o zákaze zisku zdravotným poisťovniam, urobme to spolu," vyzval Fico svojho oponenta.

Fico sa už pokúšal zakázať zisky zdravotným poisťovniam počas prvej svojej vlády. Ústavný súd však rozhodol, že opatrenie, podľa ktorého museli zdravotné poisťovne vracať vytvorený zisk späť do poskytovania zdravotníckych služieb, je protiústavné. Zákaz zisku mal aj medzinárodnú dohru a skončil medzinárodnou arbitrážou a rozhodnutím, že SR musí zaplatiť vlastníkovi Unionu, holandskej spoločnosti Achmea, náhradu škody 22 miliónov eur a tri milióny eur za trovy konania.
Zdroj: WEBNOVINY
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Výpadok elektriny v Španielsku spôsobil straty za približne 1,6 miliardy eur

Výpadok elektriny v Španielsku spôsobil straty za približne 1,6 miliardy eur

VČERA - 19:31Ekonomické

Rozsiahly výpadok elektrickej energie, ktorý zasiahol v pondelok Španielsko, spôsobil hospodárske škody v celkovej výške približne 1,6 miliardy eur.

Wang I: Peking neustúpi, ak sa Washington rozhodne pokračovať v colnej vojne

Wang I: Peking neustúpi, ak sa Washington rozhodne pokračovať v colnej vojne

VČERA - 18:19Ekonomické

Peking neustúpi, ak sa Washington rozhodne pokračovať v colnej vojne, zdôraznil v stredu čínsky minister zahraničných vecí Wang I.

Šefčovič odhalil pozadie rokovaní s USA: Na toto sa pripravuje EÚ

Šefčovič odhalil pozadie rokovaní s USA: Na toto sa pripravuje EÚ

VČERA - 18:05Ekonomické

Únia je pripravená chrániť záujmy európskych podnikov a európskych obyvateľov, tvrdí Maroš Šefčovič.

Šefčovič: Slovensko ako člen EÚ hrá vyrovnanú partiu s veľkými hráčmi sveta

Šefčovič: Slovensko ako člen EÚ hrá vyrovnanú partiu s veľkými hráčmi sveta

VČERA - 17:28Ekonomické

Podľa Maroša Šefčoviča Únia v oblasti obchodu a ekonomiky hrá vyrovnanú partiu s tými najväčšími hráčmi na globálnom poli.

Ak samospráva nebude chcieť vodnú elektráreň Málinec, Taraba návrh nepredloží

Ak samospráva nebude chcieť vodnú elektráreň Málinec, Taraba návrh nepredloží

VČERA - 15:29Ekonomické

Ak samospráva nebude chcieť postavenie vodnej elektrárne Málinec v obci Látky, tak minister životného prostredia Tomáš Taraba návrh na výstavbu nepredloží.