Bezpečnostná rada OSN odsúdila barbarstvo islamistov v Iraku
- 16:59 28.02.2015
- NEW YORK

Islamský štát zničil okrem sôch aj vzácne knihy a rukopisy z mestskej knižnice, zatiaľ čo iné artefakty predal na čiernom trhu, aby získal peniaze na svoje bojové operácie.
Bezpečnostná rada OSN (BR OSN) odsúdila v piatok barbarské teroristické činy páchané militantno-extrémistickou skupinou Islamský štát (IŠ) vrátane ničenia náboženských a historických pamiatok.
Video: Islamisti zničili vzácne pamiatky v múzeu v irackom meste Mósul
Pre riaditeľku UNESCO to je vojnový zločin
O zasadnutie BR OSN požiadala riaditeľka Organizácie OSN pre výchovu, vedu a kultúru (UNESCO) Irina Bokovová po tom, ako vo štvrtok IŠ zverejnil na internete zábery ničenia pamiatok v obsadenom meste Mósul na severe Iraku.
Moslimskí extrémisti na videu rozbíjajú sochy v mósulskom múzeu a priamo na archeologickom nálezisku, pričom ich označujú za niekdajšie modly odporujúce islamskému učeniu. Islamský štát zničil aj vzácne knihy a rukopisy z mestskej knižnice, zatiaľ čo iné artefakty predal na čiernom trhu, aby získal peniaze na svoje bojové operácie.
Bokovová rozbíjanie starobylých sôch a iných artefaktov označila za "kultúrnu čistku" a vojnový zločin, ktorý nesmie zostať nepotrestaný. Vyzvala na vytvorenie "celosvetovej koalície proti nezákonnému obchodovaniu s tovarom kultúrneho charakteru".
Odporúčame:
Video: Militanti z IŠ zničili v Iraku vzácne pamiatky
Kurdi hlásia v Sýrii úspechy, zmasakrovali džihádistov
Zločiny Islamského štátu považuje OSN za genocídu
Rada zakázala obchodovanie s artefaktmi zo Sýrie
BR OSN odsúdila "ničenie nenahraditeľných náboženských a kultúrnych artefaktov v mósulskom múzeu ako aj pálenie tisícov kníh a vzácnych rukopisov v mósulskej knižnici. "IŠ ako aj netolerancia, násilie a nenávisť, ktorú šíri, musia byť porazené," uvádza sa vo vyhlásení rady.
BR OSN začiatkom februára zakázala akékoľvek obchodovanie s historickými pamiatkami a starožitnosťami zo Sýrie. Tým, ktorí artefakty od IŠ alebo ďalších islamistických skupín kúpia, hrozia sankcie.
Všetko o Islamskom štáte nájdete TU.
Ukradnuté artefakty sú odhodlaní vypátrať
Iracký premiér Hajdar al-Abádí v sobotu prisľúbil, že jeho vláda vypátra ukradnuté historické artefakty z mesta Mósul a militantom z extrémistickej skupiny Islamský štát (IŠ) zabráni v ich predaji. Al-Abádí tiež požiadal medzinárodné spoločenstvo o pomoc v snahách zastaviť "barbarských teroristov".
"Máme informácie, že IŠ zničil niektoré artefakty, no ďalšie si nechal na pašovanie. Operáciu sme už odštartovali," vyhlásil al-Abádí. Všetky artefakty sú podľa neho označené a vyfotené a Irak bude po nich pátrať za pomoci medzinárodného spoločenstva. "Vypátrame ich aj s pomocou sveta," povedal.

Trump povedal Muskovi, že môže pracovať pre Biely dom, dokedy bude chcieť
Americký prezident povedal miliardárovi Elonovi Muskovi, že môže pokračovať v práci pre Biely dom tak dlho, ako bude chcieť.

Čína zrušila sankcie voči členom EP vrátane europoslankyne zo SR Miriam Lexmann
Predsedníčka Európskeho parlamentu Roberta Metsolová v stredu potvrdila, že Čína zrušila sankcie uvalené na všetkých piatich súčasných a bývalých členov EP vrátane slovenskej europoslankyne Miriam Lexmann.

Odvolaného juhokórejského prezidenta Juna obžalovali zo zneužitia právomocí
Nedávno odvolaného juhokórejského prezidenta Jun Sok-jola obžalovali zo zneužitia právomocí v súvislosti s jeho decembrovým rozhodnutím vyhlásiť stanné právo.

Zomrela najstaršia osoba na svete, 116-ročná brazílska mníška
Vo veku 116 rokov zomrela v stredu brazílska mníška Inah Canabarrová Lucasová, ktorá bola aktuálne považovaná za najstaršiu osobu na svete. Vysokého veku sa dožila napriek značnej krehkosti v rannom detstve a svoju dlhovekosť pripisoval

Talianska vláda chce, aby rodičia schvaľovali deťom účasť na sexuálnej výchove
Talianska vláda predložila do parlamentu návrh zákona vyžadujúci, aby rodičia písomne odobrovali účasť detí na hodinách sexuálnej výchovy, ktoré v školách v tejto prevažne katolíckej krajine nie sú povinné.