Viac testosterónu znamená menej romantickú lásku, dokazuje výskum
- 18:43 13.02.2015
- BRATISLAVA

Koncentrácie testosterónu prenatálneho obdobia je možné odhadnúť podľa pomeru dĺžky dvoch konkrétnych prstov - ukazováka a prstenníka.
Vysoké koncentrácie testosterónu v krvi mladých mužov priamo súvisia s tendenciou menej romantického prežívania lásky. Dokazujú to výsledky najnovšej štúdie fyziológov Univerzity Komenského (UK) v Bratislave.
Ako TASR informovala vedúca oddelenia vzťahov s verejnosťou UK Andrea Földváryová, láska, ako aj iné emócie, je regulovaná hormónmi. Jedným z nich je aj testosterón, ktorého vysoké koncentrácie v krvi sa majú u mladých mužov prejavovať menej romantickým prežívaním a viac zištným štýlom lásky. "Vyplýva to z výskumu fyziológov UK, ktorí vo svojej štúdii sledovali endokrinné faktory zodpovedné za prežívanie lásky u mladých zdravých mužov," spresnila Földváryová.
Ďalším faktorom, ktorý ovplyvňuje správanie mužov v láske, je podľa nej aj miera pôsobenia testosterónu v období pred narodením. Testosterón má mať totiž vplyv na organizáciu mozgu počas vývinu v maternici a moduluje tým poznávacie funkcie, ako priestorové schopnosti či emočné vlastnosti po narodení. "Nízke hladiny testosterónu v tomto období spôsobia, že neskôr v dospelosti sú muži viac romantickí. Naopak, vysoké dávky testosterónu v prenatálnom období predurčujú, že muži sú v dospelosti menej romantickí," približuje jedna z členov výskumu Jaroslava Durdiaková.
Koncentrácie testosterónu prenatálneho obdobia je podľa nej možné odhadnúť podľa pomeru dĺžky dvoch konkrétnych prstov - ukazováka a prstenníka. U mužov je vraj typické, že prstenník je dlhší ako ukazovák. Nižší pomer prstov ukazováka a prstenníka má svedčiť o silnejšom vplyve testosterónu na plod v období pred narodením.
"O širokom účinku testosterónu svedčia aj výsledky výskumu, že vysoké hladiny testosterónu v prenatálnom období môžu súvisieť s pôvodom nadania a lepšou priestorovou orientáciou u mladých chlapcov," uviedla Földváryová.
Výsledky tohto výskumu boli prezentované na Fyziologických dňoch 2015 v Brne a sú súčasťou širšieho a dlhodobého výskumu vplyvu testosterónu na kognitívne a behaviorálne charakteristiky. Ten realizuje UK ako prvá akademická inštitúcia na Slovensku už dve desaťročia.

Hrozivý nález z Pompejí: Toto našli v jednom z domov
Rodina, ktorá pri výbuchu sopky zhorela zaživa, sa v posledných chvíľach pokúšala zabrániť tragédii.

Rozhlasová stanica tajne používala moderátorku vytvorenú AI
Austrálska hudobná rozhlasová stanica CADA sa stala terčom kritiky po tom, ako pol roka používala moderátorku vytvorenú umelou inteligenciou bez toho, aby to priznala.

Ako predĺžiť mačke život? 2 kroky, ktoré musíte dodržiavať
Veterinár hovorí o kľúčových krokoch k dlhému a šťastnému životu mačky.

Ovocie v umývačke? Tento trik neoľutujete!
Ako na efektívnu starostlivosť o umývačku riadu? Pomôže vám aj netradičný trik s ovocím.

Zelenskyj si na pohreb pápeža nevzal oblek, toto je reálny dôvod.
Ukrajinský prezident na pohrebe pápeža Františka obišiel protokol. Prečo to spravil?