Národná banka navrátila pozitívny odhad hospodárskeho rastu
- 16:03 27.01.2015

Národná banka Slovenska (NBS) sa po decembrovom zrevidovaní svojho výhľadu na rast slovenskej ekonomiky po niekoľkých týždňoch vracia opäť k pozitívnejším prognózam.
Ešte výraznejšie úpravy, avšak opačným smerom, robí centrálna banka pri prognóze vývoja spotrebiteľských cien. Po decembrovom miernom optimizme, že ceny by v tomto roku mohli opäť začať rásť a harmonizovaná inflácia by mohla dosiahnuť 0,5 percenta, po mesiaci svoje odhady prehodnotila a hovorí o cenovej stagnácii. Rovnako o 0,5 percentuálneho bodu znížila aj odhad tohtoročnej inflácie meranej národnou metodikou, ktorá by tak mala dosiahnuť iba 0,1 percenta. Revízii sa nevyhol ani odhad na rok 2016. V prípade harmonizovanej inflácie o 0,4 percentuálneho bodu na 1,4 percenta a pri národnej metodike o 0,3 bodu na 1,5 percenta.
Centrálna banka zvýšila odhad rastu zamestnanosti
"Dôvodom pre podstatné zníženie pôvodnej predikcie pre tento a pre budúci rok bol vývoj cien ropy, ktorá v porovnaní s úrovňami prebratými do decembrovej predikcie výrazne poklesla v eurovom vyjadrení až o 38 percent. Výrazný vplyv na prehodnotenie očakávaného vývoja spotrebiteľských cien preto mali ceny energií," píše v stanovisku k aktualizácii prognózy Národná banka Slovenska. Tento vývoj podľa centrálnej banky ovplyvní náklady všetkých ekonomických procesov u nás, ako aj dovezenú infláciu.
Vyšší rast hospodárstva je pozitívnym faktorom pre trh práce. Centrálna banka preto zvýšila svoj odhad rastu zamestnanosti na roky 2015 a 2016 zhodne o 0,2 percentuálneho bodu na 0,9 percenta, resp. 0,7 percenta. Miera nezamestnanosti by tak mala v tomto roku klesnúť na 12,4 percenta a v budúcom roku na 11,5 percenta. Nízky, resp. žiadny rast spotrebiteľských cien je zase pozitívnym faktorom pre mzdový vývoj.
Reálne príjmy by mali rásť rýchlejšie
Hoci Národná banka Slovenska oproti decembru mierne reviduje svoj odhad rastu nominálnych miezd na tento rok o 0,1 percentuálneho bodu na 2,7 percenta a pre rok 2016 o 0,3 bodu na 3,7 percenta, reálne príjmy by aspoň v tomto roku mali rásť rýchlejšie. Centrálna banka totiž navýšila odhad rastu reálnych miezd v roku 2015 o 0,4 percentuálneho bodu na 2,6 percenta, kým pre rok 2016 odhad mierne zrevidovala o 0,1 percentuálneho bodu na 2,1 percenta.
Práve nízke ceny tovarov a rast reálnych príjmov obyvateľstva by po prenose do mzdového vývoja mohli podľa centrálnej banky výraznejšie oživiť domácu spotrebu. Podobný vývoj možno očakávať aj u našich obchodných partnerov, čo by malo podporiť exportnú výkonnosť slovenskej ekonomiky. "Vzhľadom na aktuálne menej priaznivé dáta za priemysel sa tento pozitívny efekt môže prejaviť až v budúcom roku," dodáva v stanovisku Národná banka Slovenska.
Centrálna banka pripravuje aktualizáciu svojej decembrovej predikcie v snahe zohľadniť predovšetkým zverejnenú štruktúru ekonomiky Slovenska v treťom štvrťroku minulého roka, ktorá nebola v čase tvorby decembrovej prognózy k dispozícii. Zároveň umožňuje zahrnúť najnovšie údaje z mesačných makroekonomických slovenských a zahraničných štatistík a v súčasnosti najmä posledného vývoja cien komodít.

PS: Fico od EÚ žiada jednotnú odpoveď na clá, jej jednotu ale zrádza
Premiér Robert Fico od EÚ žiada jednotnú odpoveď na americké clá, sám ale jej jednotu plánovanou návštevou Moskvy zrádza.

Krátky vyzýva Tarabu, aby zverejnil podklady k posudzovaniu vplyvov baterkárne
Taraba v minulosti priznal, že dokumentácia projektu vykazuje nízku kvalitu.

Europoslanci z PS vyzvali inštitúcie EÚ vyšetriť zneužívanie fondov na Slovensku
Yar sa v súvislosti s touto témou v pondelok prihlásila do rozpravy v pléne europarlamentu, aby situáciu predostrela ostatným členom zákonodarného zboru EÚ.

Odborári prídu v rámci druhého konsolidačného balíka s vlastnými opatreniami
Vláda zapojila do prípravy druhého konsolidačného balíka na budúci rok aj odborárov, ktorí majú prísť s vlastnými opatreniami.

Analytik: Efekt Trumpových ciel už vidieť aj na číslach k HDP
Hospodársky rast eurozóny v úvode tohto roka priniesol pozitívne čísla, keď bol o niečo vyšší, než očakával trh.