Preukaz starej zdravotnej poisťovne treba vrátiť do 8. januára

Ľudia, ktorí zmenili od nového roka zdravotnú poisťovňu, by nemali zabudnúť na vrátenie preukazu poistenca svojej pôvodnej poisťovni.
Ľudia, ktorí zmenili od nového roka zdravotnú poisťovňu, by nemali zabudnúť na vrátenie preukazu poistenca svojej pôvodnej poisťovni. Podľa zákona tak musia urobiť najneskôr do 8. januára. Preukaz môžu vrátiť osobne v pobočke alebo poštou. Rovnako musia vrátiť aj európsky preukaz zdravotného poistenia. V opačnom prípade môže dostať poistenec pokutu do 165 eur, upozorňuje Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou (ÚDZS).
Poistenec, ktorý je zamestnancom, je povinný oznámiť zamestnávateľovi zmenu príslušnej zdravotnej poisťovne, ak je zamestnancom u viacerých zamestnávateľov, je povinný zmenu oznámiť každému zamestnávateľovi. Za nesplnenie povinnosti môže úrad uložiť pokutu až do výšky 331 eur. Samostatne zárobkovo činné osoby, ktoré zmenili poisťovňu, sú zase povinné do 8. januára písomne vykázať príslušnej zdravotnej poisťovni výšku preddavku na poistné, pripomína ÚDZS.
Poistenec by mal rovnako informovať praktického lekára, gynekológa, iných špecialistov alebo zdravotnícke zariadenia o zmene zdravotnej poisťovne. Môže to jednoducho vykonať oznámením zmeny alebo preukázaním sa novým preukazom poistenca. "Hoci zákon neurčuje lehotu na toto oznámenie, poistenec by tak mal urobiť čo najskôr, aby poskytovateľ zasielal údaje do správnej zdravotnej poisťovne," pripomína ÚDZS.
Z pôvodnej zdravotnej poisťovne sa netreba odhlasovať, za poistenca to urobí jeho nová zdravotná poisťovňa. Od nového roka zmenilo zdravotnú poisťovňu takmer 90.000 ľudí. Poistenci sa mohli rozhodnúť medzi troma zdravotnými poisťovňami - štátnou Všeobecnou zdravotnou poisťovňou a súkromnými poisťovňami Dôvera a Union zdravotná poisťovňa.

Pozor na tento druh orechov, má prekvapivé spojenie s rakovinou
Zdravé super jedlo vám môže v skutočnosti škodiť.

Bežná súčasť spálne spôsobuje poškodenie mozgu počas spánku
Vedci varujú, že mimoriadne ohrozené sú malé deti.

Kontroverzný výskum z Talianska: Naozaj je kuracie mäso rizikové?
Hoci sa kuracie mäso považuje za zdravšiu alternatívu červeného mäsa, podľa vedcov to s jeho konzumáciou netreba preháňať.

Tieto zdravé jedlá škodia zubom
Celkovému zdraviu síce neuškodia, no zubári vás za ne nepochvália.

Máte dostatok hlbokého spánku? Toto sa deje s mozgom pri jeho deficite
Menej hlbokého spánku môže znamenať väčšie riziko vážneho ochorenia.