S príchodom leta narastá riziko melanómu

Za príčiny vzniku rakoviny kože sa pokladá nadmerné vystavovanie sa slnečným lúčom, opaľovanie v soláriách, vplyv elektromagnetického či rádioaktívneho žiarenia, ale aj nezdravý životný štýl.
Rakovina kože, teda zhubné ochorenie postihujúce rôzne oblasti kože, je najčastejšie sa vyskytujúce nádorové ochorenie vôbec. S príchodom leta narastá riziko nárastu malígneho melanómu u ľudí. Spôsobujú ho UV žiarenia, a to predovšetkým UV-B žiarenie, ktoré je zložkou prirodzeného slnečného žiarenia, ale napríklad aj zložkou využívanou v soláriách pre urýchlenie opálenie.
Nakoľko sa tento typ rakoviny v tele rýchlo rozrastá, pre úspešnú liečbu malígneho melanómu je potrebná jeho včasná diagnostika. Melanóm možno spoznať podľa nerovnomerného tvaru, nepravidelného ohraničenia či zmeny sfarbenia. Pozornosť treba tiež zbystriť v prípade znamienka väčšieho ako päť milimetrov alebo vtedy, ak rastie do šírky či výšky.
„Na preventívne dermatologické vyšetrenie je nutné chodiť v pravidelných intervaloch, niekoľkokrát počas života. Lekár vás poučí o klinických črtách počiatočného melanómu, rovnako ako vám poskytne inštruktáž o samovyšetrení kože, aby ste vedeli aj sami posúdiť, kedy je nutné navštíviť dermatológa z dôvodu podozrenia na melanóm či pri spozorovaní akejkoľvek zmeny znamienka," uviedla Monika Heizerová z Dermatovenerologickej ambulancie, ProCare.
Za príčiny vzniku rakoviny kože sa pokladá nadmerné vystavovanie sa slnečným lúčom, opaľovanie v soláriách, vplyv elektromagnetického či rádioaktívneho žiarenia, ale aj nezdravý životný štýl. Najviac ohrození sú ľudia so svetlou pokožkou, tí, čo majú výskyt melanómu v rodine či veľké množstvo znamienok na koži.
Pri rozsiahlej štatistike, vypracovanej Štatistickým úradom SR v sledovanom období rokov 2000-2010, sa za posledné roky javí enormný nárast melanómového ochorenia najmä v Bratislavskom, Trenčianskom a Trnavskom kraji, najnižší je v Košickom.

Pozor na alkohol v teplom počasí. Jeho účinok je iný ako v zime
Vyššie teploty a dlhšie dni ovplyvňujú aj spôsob, akým telo spracúva skonzumovaný alkohol.

Farmaceutka varuje: Tento bežný liek môže zvyšovať riziko demencie
Bežný liek na alergiu môže zvyšovať riziko vážneho ochorenia.

Štúdia šokovala: Takto reálne vplýva kanabis na rakovinu
Výskumníci sa pozreli na účinky marihuany na rozvoj rakoviny hrubého čreva.

Priznanie lekára: Pri tomto vitamíne som sa mýlil, odhalili to krvné testy
Napriek zdravej strave mal lekár vážny deficit a vyzval ostatných, aby si nechali urobiť testy na hladinu tohto vitamínu.

Prečo vakcíny fungujú najlepšie pri aplikovaní do tej istej ruky?
Očkovanie a aplikovanie posilňujúcich dávok do tej istej ruky má svoje výhody.