• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Pondelok, 20.5.2024Meniny má Bernard
16°Bratislava

Vládne Jaky sa kontrolujú každý rok, tvrdí ministerstvo

  • 8:20 17.07.2014
Vládne Jaky sa kontrolujú každý rok, tvrdí ministerstvo

Dve menšie lietadlá vládnej letky Jak-40 majú špeciálny údržbový program každý rok. V rámci servisu sa kontrolujú agregáty a lietadlo ako celok, hydraulický, pneumatický, navigačný či elektrický systém.

"Po úspešnom prejdení týchto kontrolných prác sa prizvú odborníci konštrukčnej kancelárie Jakovlev, ktorí overia výkon týchto prác a následne predĺžia celkovú životnosť lietadla minimálne o 12 mesiacov," uviedol pre agentúru SITA Petar Lazarov z tlačového odboru rezortu vnútra.

Najnovšiu zákazku na predĺženie životnosti uzavrel rezort vnútra pred mesiacom. Práce vyjdú na 55-tisíc eur bez DPH. Z Vestníka verejného obstarávania tiež vyplýva, že oba stroje by mali procedúru zvládnuť do leta budúceho roka.

Súvisiace:

S vládnym špeciálom už núdzovo pristával aj Pavol Hrušovský

Vládny špeciál s ministrom Glváčom musel núdzovo pristáť

Exminister radí zlúčiť letky

Slovensko by malo zefektívniť prepravu ústavných činiteľov a spojiť letky rezortu obrany a ministerstva vnútra, navrhuje to poslanec Národnej rady SR Martin Fedor (SDKÚ-DS).

"Na stole je otázka, či bude malé Slovensko naďalej prevádzkovať dve rozličné letky, alebo ich dokážeme spojiť a získať zdroje z efektivity," povedal na tlačovej besede. "Pri zjednotení môže dôjsť k veľkým úsporám nielen pri obstarávaní, ale aj pri servise, výcviku a logistike," tvrdí poslanec a bývalý minister obrany.

Podľa Fedora by mala letka ministerstva vnútra, ktoré prepravuje štátnych predstaviteľov, prejsť pod vzdušné sily. Ďalšou možnosťou je využívanie komerčných liniek. "Buď sa ministerstvo obrany a vnútra skoordinujú a vyriešime prepravné problémy tohto štátu, alebo sa preprava ústavných činiteľov bude robiť charterovými letmi," uviedol Fedor.

Jediní v celej Únii

Podľa neho sme jedinou krajinou v EÚ, ktorá takto využíva dve letky. Ostatní využívajú na prepravu politikov vzdušné sily, alebo sa spoliehajú na vlastné aerolínie alebo charter.

Rezorty obrany a vnútra by sa mali podľa Fedora tiež koordinovať pri spoločnom obstarávaní novej techniky. Vrtuľníky Mi-17 môžu podľa Fedora meniť za nové stroje spoločne. Fedor dnes podáva interpeláciu na premiéra Roberta Fica, kde sa ho pýta, ako a či vôbec plánuje vláda koordinovať činnosť silových rezortov pri obstarávaní techniky. "A tiež sa ho pýtam, ako vláda zabezpečí, že avizovaná masívna modernizácia bude prehľadný a kontrolovateľný proces," dodal.

Spojenie by vraj bolo nevýhodné

Ministerstvo vnútra hovorí, že nad zlúčením letiek sa uvažovalo, ale prax ukázala nevýhody spojenia. "V prípade, že potrebujeme poslať lietadlo do konfliktnej zóny, civilná letka môže štartovať vo veľmi krátkom čase, pretože získa ďaleko skôr potrebné povolenia ako vojenský špeciál," uviedol v reakcii na Fedorove vyhlásenia Petar Lazarov z tlačového odboru ministerstva.

Dodáva, že letecký útvar rezortu vnútra slúži aj na humanitárne ciele, na prepravu obvinených zo zahraničia, prípadne pre občanov, ktorí uviaznu v krajinách s vyhrotenou bezpečnostnou situáciou.

Ako príklad uviedol let špeciálu pre slovenských turistov do Egypta alebo po zadržiavaných paraglajdistov do Iránu. Spojeniu letiek nehovorí rezort obrany apriori nie, podľa hovorkyne Martiny Ballekovej má svoje plusy aj mínusy. "My však rozhodne dávame prednosť modernizácii pred len administratívnym zlúčením," uviedla.

Spoločným obstarávaniam techniky s ministerstvom obrany sa rezort vnútra v princípe nebráni. "Potreby ministerstva vnútra pri niektorých špecifických obstarávaniach sú však odlišné, ako sú potreby rezortu obrany," tvrdí rezort vnútra s tým, že neobstaráva len zbrane a techniku pre políciu, ale napríklad aj výbavu pre hasičov, prípadne tatranskú horskú službu. Balleková pripomína, že niektoré obstarávania robia s ministerstvom vnútra spoločne. "V prípade leteckej techniky je však potrebné zohľadňovať technickú špecifikáciu, na ktorú má byť táto technika využitá," dodala.

V pondelok mal jeden z Jakov technické problémy, pre ktoré musel stroj s ministrom obrany Martinom Glváčom na palube núdzovo pristáť. "Príčinou bola porucha palivovo-regulačného systému," priblížil Lazarov.

Posádka zaznamenala vyššiu teplotu výstupných plynov, nižšie otáčky vysokotlakového kompresora a nižší tlak vstrekovaného paliva. VIAC SA DOČÍTATE TU.
Zdroj: WEBNOVINY
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Vo veku 78 rokov zomrel podnikateľ Jozef Majský

Vo veku 78 rokov zomrel podnikateľ Jozef Majský

VČERA - 21:07Domáce

Vo veku 78 rokov zomrel podnikateľ Jozef Majský.

Muž, ktorý pred nemocnicou kričal a schvaľoval atentát, dostal tri mesiace

Muž, ktorý pred nemocnicou kričal a schvaľoval atentát, dostal tri mesiace

VČERA - 19:09Domáce

Na nepodmienečný trest odňatia slobody v trvaní troch mesiacov odsúdil v nedeľu Okresný súd v Banskej Bystrici v tzv. superrýchlom konaní Ivana Č.

Polícia eviduje skoro 50 prípadov schvaľovania trestného činu

Polícia eviduje skoro 50 prípadov schvaľovania trestného činu

VČERA - 18:54Domáce

Polícia zatiaľ identifikovala takmer 50 vyjadrení na sociálnych sieťach, z ktorých vyplýva podozrenie z verejného schvaľovania trestného činu alebo jeho páchateľa.

K situácii po atentáte bude zvolaná bezpečnostná rada a parlamentný výbor

K situácii po atentáte bude zvolaná bezpečnostná rada a parlamentný výbor

VČERA - 17:44Domáce

Situáciou po atentáte na premiéra Roberta Fica (Smer-SD) sa má v stredu (22. 5.) pred rokovaním vlády zaoberať bezpečnostná rada štátu.

Eštok: Výkon policajtov je navýšený o 30 až 40 percent

Eštok: Výkon policajtov je navýšený o 30 až 40 percent

VČERA - 17:38Domáce

Výkon policajtov je po atentáte na premiéra Roberta Fica (Smer-SD) navýšený zhruba o 30 až 40 percent.