• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Streda, 19.6.2024Meniny má Alfréd
31°Bratislava

KĽDR potvrdila vypálenie balistickej rakety, Kim vyzval na urýchlenie produkcie

  • 6:28 18.05.2024
  • Pchjongjang
KĽDR potvrdila vypálenie balistickej rakety, Kim vyzval na urýchlenie produkcie

Severná Kórea (KĽDR) v sobotu potvrdila skúšobné odpálenie taktickej balistickej rakety vybavenej novou technológiou navádzania.

Na skúšku dozeral aj severokórejský vodca Kim Čong-un, ktorý zároveň nariadil urýchliť výrobu s cieľom posilniť jadrové kapacity krajiny. Informovala o tom štátna agentúra KCNA, na ktorú sa odvoláva agentúra Reuters.

Juhokórejská vláda zaznamenala odpálenie v blízkosti prístavného mesta Wonsan ležiaceho na východnom pobreží KĽDR ešte v piatok. Tvrdila, že išlo o niekoľko balistických rakiet krátkeho doletu, ktoré leteli približne 300 kilometrov a dopadli do Východného, respektíve Japonského mora.

Kim v rovnaký deň navštívil továreň na výrobu zbraní a vyzval na „rýchlejšie posilnenie jadrových síl... bez zastavenia a váhania,“ uviedla KCNA. V súvislosti s testom rakety vyjadril veľkú spokojnosť. „Presnosť a spoľahlivosť autonómneho navádzacieho systému bola overená skúšobnou paľbou,“ uviedla severokórejská agentúra.

Soul v reakcii zvýšil ostražitosť a dohľad v rámci príprav na prípadné ďalšie vypálenie a vymenil si informácie so spojencami USA a Japonskom, píše sa vo vyhlásení juhokórejskej armády.

Severná Kórea v posledných mesiacoch odpálila celý rad balistických a riadených striel, ako aj taktických rakiet, pričom ich označila za súčasť programu na modernizáciu svojich obranných kapacít.

Posledný test sa konal iba deň po tom, čo čínsky prezident Si Ťin-pching a ruský prezident Vladimir Putin potvrdili ich podporu KĽDR počas stretnutia v Pekingu. Lídri v spoločnom vyhlásení vyjadrili nesúhlas s „vojenským zastrašovaním“ Severnej Kórey zo strany USA a ich spojencov.

Spojené štáty a Južná Kórea obvinili Severnú Kóreu, že dodáva zbrane Rusku, ktoré ich nasadzuje do vojny na Ukrajine. Moskva aj Pchjongjang tieto obvinenia popierajú.

Vplyvná sestra severokórejského vodcu Kim Jo-čong v piatok označila dodávky zbraní KĽDR do Ruska za „najabsurdnejšiu teóriu“ pozostávajúcu z predsudkov a výmyslov, ktorú je zbytočné hodnotiť alebo interpretovať. Podľa nej ide o fámu šírenú nepriateľskými silami a zbrane vyvinuté v Severnej Kórei nie sú určené na vývoz, ale na obranu proti Južnej Kórei.

Zdroj: Info.sk, TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Kim dostal od Putina do daru limuzínu, dýku a čajový servis

Kim dostal od Putina do daru limuzínu, dýku a čajový servis

DNES - 12:43Zahraničné

Ruský prezident Vladimir Putin počas štátnej návštevy v Pchjongjangu daroval svojmu hostiteľovi Kim Čong-unovi novú limuzínu Aurus, admirálsku dýku a čajový servis.

Prípady čierneho kašľa pribúdajú už v dvoch susedných krajinách

Prípady čierneho kašľa pribúdajú už v dvoch susedných krajinách

DNES - 12:38Zahraničné

Počet prípadov čierneho kašľa v Rakúsku výrazne stúpol. Podľa správy denníka Kurier bolo do polovice júna tohto roka zaregistrovaných už viac než 6000 prípadov tohto ochorenia.

Americkí kongresmani sa v Indii stretli s dalajlámom, čo vyvolalo hnev Číny

Americkí kongresmani sa v Indii stretli s dalajlámom, čo vyvolalo hnev Číny

DNES - 12:36Zahraničné

Delegácia členov Kongresu Spojených štátov sa v stredu v indickej Dharamsále stretla s tibetským dalajlámom, čo vyvolalo hnev Číny, ktorá považuje tohto exilového duchovného vodcu za nebezpečného separatistu.

Rusko a Severná Kórea podpísali zmluvu o strategickom partnerstve

Rusko a Severná Kórea podpísali zmluvu o strategickom partnerstve

DNES - 11:35Zahraničné

Ruský prezident Vladimir Putin a severokórejský vodca Kim Čong-un podpísali v stredu v Pchjongjangu zmluvu o komplexnom strategickom partnerstve medzi oboma krajinami.

Türk: Izrael počas operácie v Pásme Gazy zrejme porušil vojnové právo

Türk: Izrael počas operácie v Pásme Gazy zrejme porušil vojnové právo

DNES - 10:05Zahraničné

Izraelské sily možno opakovane porušili zákony a pravidlá vedenia vojny a počas vojenskej operácie v Pásme Gazy nerozlišovali medzi civilistami a bojovníkmi, uviedol vysoký komisár OSN pre ľudské práva Volker Türk.