Daj pár deci počas pracovného času, vyzýva nová kampaň Červeného kríža

Kampaňou chce SČK docieliť to, aby firmy vnímali darcovstvo filantropicky a nebrali to tak, že sa chce niekto z práce uliať.
Slovenský Červený kríž spúšťa v týchto dňoch kampaň, ktorou chce motivovať firmy, aby podporovali svojich zamestnancov v darovaní krvi. Kampaň Daj pár deci počas pracovného času rozbieha pri príležitosti Svetového dňa darcov krvi, ktorý si verejnosť pripomína 14. júna. Tento deň upozorňuje na problém zabezpečenia dostatku životodarnej tekutiny pre pacientov rôznych krvných skupín. S nedostatkom darcov je problém najmä v lete.
"Vezmi so sebou kolegov a dajte spolu pár deci, ktoré niekomu zachránia život. Darovať krv môžete na odberových miestach Národnej transfúznej služby alebo na hematologicko-transfúznych oddeleniach nemocníc," vyzývajú propagačné materiály SČK.
Kampaňou chce SČK docieliť to, aby firmy vnímali darcovstvo filantropicky a nebrali to tak, že sa chce niekto z práce uliať. "Cieľom kampane je podporiť a motivovať zamestnávateľov, aby zamestnancom dali 'požehnanie' pre možnosť ísť darovať krv počas pracovného času, keď sú otvorené odberové miesta," povedala pre TASR Silvia Kostelná z SČK. Červený kríž rozbehol celonárodnú spoluprácu s jedným z obchodných reťazcov, ktorý sa rozhodol podporovať darcovstvo medzi svojimi zamestnancami. Spoluprácu majú aj s viacerými firmami v regiónoch.
Firmy, ktoré majú záujem o zorganizovanie mobilného odberu priamo na svojom pracovisku, sa môžu obrátiť na regionálne spolky SČK. Termíny si však podľa Kostelnej treba rezervovať dopredu, keďže zorganizovanie výjazdy je organizačne zložitejšie.
„Na Slovensku sa ročne spotrebuje 180.000 jednotiek červených krviniek, ktoré dokážu doslova vrátiť životy, či zdravie ľuďom po úrazoch, onkologickým pacientom či pacientom s poruchami krvotvorby. Krvi však na transfúznych staniciach nikdy nie je dosť," upozornil prezident Slovenského Červeného kríža Viliam Dobiáš.

Pozor na alkohol v teplom počasí. Jeho účinok je iný ako v zime
Vyššie teploty a dlhšie dni ovplyvňujú aj spôsob, akým telo spracúva skonzumovaný alkohol.

Farmaceutka varuje: Tento bežný liek môže zvyšovať riziko demencie
Bežný liek na alergiu môže zvyšovať riziko vážneho ochorenia.

Štúdia šokovala: Takto reálne vplýva kanabis na rakovinu
Výskumníci sa pozreli na účinky marihuany na rozvoj rakoviny hrubého čreva.

Priznanie lekára: Pri tomto vitamíne som sa mýlil, odhalili to krvné testy
Napriek zdravej strave mal lekár vážny deficit a vyzval ostatných, aby si nechali urobiť testy na hladinu tohto vitamínu.

Prečo vakcíny fungujú najlepšie pri aplikovaní do tej istej ruky?
Očkovanie a aplikovanie posilňujúcich dávok do tej istej ruky má svoje výhody.