Choroba MERS zabila už stovky ľudí, hlavné podozrivé sú ťavy

Saudskoarabskí vedci v stredu potvrdili, že 44-ročný muž zo Saudskej Arábie, ktorý sa infikoval a následne zomrel na Blízkovýchodný respiračný syndróm (MERS), sa nakazil od ťavy zo svojho vlastného stáda, ktorá bola chorá.
Ich štúdia zverejnená v žurnále New England Journal of Medicine tak posilnila domnienku že ťavy sú hlavní podozriví z prenášania smrteľného vírusu z ríše zvierat na človeka. V tomto konkrétnom prípade vedci vinia nosné sekréty zvieraťa. Výskum má naďalej pokračovať.
Vírus sa objavil v Saudskej Arábii v septembri 2012 a rozšíril sa aj do ďalších častí sveta vrátane Európy. Odvtedy sa ním len v Saudskej Arábii nakazilo 691 osôb, z ktorých najmenej 284 zomrelo.
Nákaza spôsobuje kašeľ, horúčku a následný ťažký zápal pľúc, pričom úmrtnosť predstavuje asi 30 percent. Zapríčiňuje ju vírus z toho istého kmeňa ako v prípade choroby SARS (Ťažký akútny respiračný syndróm), ktorá zabila v rokoch 2002 a 2003 najmenej 800 ľudí.
Súčasný nárast prípadov spôsobuje obavy najmä v súvislosti s nadchádzajúcim posvätným mesiacom ramadán, keď do kráľovstva pricestujú milióny moslimských pútnikov.

Pozor na alkohol v teplom počasí. Jeho účinok je iný ako v zime
Vyššie teploty a dlhšie dni ovplyvňujú aj spôsob, akým telo spracúva skonzumovaný alkohol.

Farmaceutka varuje: Tento bežný liek môže zvyšovať riziko demencie
Bežný liek na alergiu môže zvyšovať riziko vážneho ochorenia.

Štúdia šokovala: Takto reálne vplýva kanabis na rakovinu
Výskumníci sa pozreli na účinky marihuany na rozvoj rakoviny hrubého čreva.

Priznanie lekára: Pri tomto vitamíne som sa mýlil, odhalili to krvné testy
Napriek zdravej strave mal lekár vážny deficit a vyzval ostatných, aby si nechali urobiť testy na hladinu tohto vitamínu.

Prečo vakcíny fungujú najlepšie pri aplikovaní do tej istej ruky?
Očkovanie a aplikovanie posilňujúcich dávok do tej istej ruky má svoje výhody.