Pacienti by sa čoskoro mali zbaviť niektorých poplatkov v ambulanciách

Novela zákona tiež spresní, ako má vyzerať doklad o zaplatení. Rezort upozorňuje, že lekár ho má vydať automaticky, nie na vyžiadanie pacienta.
Vypísanie receptu, potvrdenie priepustky do práce pri ošetrení, objednanie na prednostné vyšetrenie, ak lekár pacientovi nedá termín do piatich dní - v týchto prípadoch by lekári v ambulanciách už čoskoro nemali vyberať poplatky. Ministerstvo zdravotníctva (MZ) dnes predstavilo zmeny v poplatkoch, ktoré pripravilo v spolupráci s lekármi, pacientmi a vyššími územnými celkami. Legislatívny návrh plánuje dať rezort na pripomienkovanie v najbližších dňoch. Podľa šéfky rezortu zdravotníctva Zuzany Zvolenskej (nominantka Smeru-SD) by nový systém mohol platiť už na jeseň tohto roku.
Doterajší systém poplatkov podľa ministerky nejasne stanovoval, za čo pacient môže a musí platiť. Stávali sa tak prípady, že pacienti platili za poskytnutie mobilu na lekára, vystavenie receptu bez čakania, objednanie na vyšetrenie formou e-mailu, komfort pri čakaní, čo znamenalo vodu a plastové poháre a ďalšie. Podľa nového systému pacient nemá platiť poplatky za žiadne úkony súvisiace s vyšetrením, ktoré lekárom plne hradia poisťovne. "Do tohto vyšetrenia spadá objednávanie, okrem objednávania, ktoré je skutočne prednostné, teda do piatich dní. Takisto aj všetky výstupy a potvrdenia súvisiace s vyšetrením, ktoré prebehlo, sú súčasťou platby, ktorú dostáva lekár z verejného zdravotného poistenia a nemôže pýtať za to poplatky od svojho pacienta," vyhlásila dnes Zvolenská. Platiť by sa tak po novom nemalo ani za potvrdenie ospravedlnenky pre dieťa či vypísanie návrhu na kúpeľnú liečbu.
Poplatky
"Poplatky budú môcť vyberať za služby súvisiace s poskytovaním zdravotnej starostlivosti a za výkony pri chorobách, ktoré nie sú hradené z verejného zdravotného poistenia," doplnila generálna riaditeľka legislatívno-právnej sekcie MZ Kristína Nedielková. Zákon stanoví, že lekár nesmie podmieňovať poskytnutie zdravotnej starostlivosti plne hradenej z verejného poistenia, akoukoľvek platbou od pacienta.
Nová legislatíva nestanovuje presnú výšku poplatkov ani ich limity. Poplatky si stanovia samotní lekári, cenníky im budú schvaľovať samosprávne kraje. "Vyššie územné celky majú zároveň kompetenciu kontrolovať ich dodržiavanie aj ich pokutovať v prípade nedodržiavania," dodala ministerka.
Doklad o zaplatení má lekár vydať automaticky
Novela zákona tiež spresní, ako má vyzerať doklad o zaplatení. Rezort upozorňuje, že lekár ho má vydať automaticky, nie na vyžiadanie pacienta. Na doklade má byť presne uvedené, za čo pacient zaplatil, nielen to, že išlo o "administratívny poplatok", ako sa stávalo v niektorých prípadoch. Ambulancia musí na doklade presne uviesť aj cenu a dátum poskytnutia.
Zmeny v poplatkoch víta Asociácia na ochranu práv pacientov SR. "Toto je pozitívna úprava,"zhodnotil dnes prezident asociácie Petr Kučera, ktorý oceňuje, že sa na nej podieľali okrem ministerstva aj pacienti a lekári.
Podľa prvého viceprezidenta Asociácie súkromných lekárov Mariana Šótha je dobré, že rezort chce urobiť poriadok v systéme poplatkov. Na druhej strane dodáva, že lekári, ktorí vyberajú "absurdné" poplatky, sú skôr výnimkami.

Pozor na alkohol v teplom počasí. Jeho účinok je iný ako v zime
Vyššie teploty a dlhšie dni ovplyvňujú aj spôsob, akým telo spracúva skonzumovaný alkohol.

Farmaceutka varuje: Tento bežný liek môže zvyšovať riziko demencie
Bežný liek na alergiu môže zvyšovať riziko vážneho ochorenia.

Štúdia šokovala: Takto reálne vplýva kanabis na rakovinu
Výskumníci sa pozreli na účinky marihuany na rozvoj rakoviny hrubého čreva.

Priznanie lekára: Pri tomto vitamíne som sa mýlil, odhalili to krvné testy
Napriek zdravej strave mal lekár vážny deficit a vyzval ostatných, aby si nechali urobiť testy na hladinu tohto vitamínu.

Prečo vakcíny fungujú najlepšie pri aplikovaní do tej istej ruky?
Očkovanie a aplikovanie posilňujúcich dávok do tej istej ruky má svoje výhody.