Na pápežovu inauguráciu prišiel aj diktátor Mugabe
- 20:22 18.03.2013
- RÍM

Zimbabwiansky prezident Robert Mugabe priletel v pondelok do Ríma, aby sa zúčastnil na inaugurácii pápeža Františka, čím obišiel zákaz cestovania, ktorý naň uvalila Európska únia, nie však suverénny štát Vatikán.
V roku 2005 sa zúčastnil aj na jeho pohrebe počas návštevy, ktorá vyvolala kontroverziu, keď si potriasol ruku s britským princom Charlesom.
Osemdestiatdeväťročný Mugabe vládne Zimbabwe nepretržite, odkedy krajina získala nezávislosť od Británie v roku 1980. Na čele afrického štátu ostáva napriek sérii kontroverzných a násilných volieb, vážnemu ekonomickému kolapsu poháňanému hyperinfláciou a vážnym obvineniam zo zneužívania ľudských práv.
Pápež František medzitým absolvoval svoje prvé politické stretnutie, keď vo Vatikáne prijal argentínsku prezidentku Cristinu Kirchnerovú. František mal pritom s Kirchnerovou, keď bol ešte arcibiskupom v Buenos Aires, napäté vzťahy, a to predovšetkým v otázke sobášov homosexuálov a zákona o potratoch.
Kirchnerovej bývalý manžel a zároveň argentínsky exprezident Néstor Kirchner Jorga Maria Bergoglia pre jeho zákulisné stretnutia s politickými lídrami dokonca nazval "skutočnou hlavou opozície". Podľa hovorcu Svätej stolice Federica Lombardiho mal pápež s prezidentkou obed a následné súkromné stretnutie trvalo 15 až 20 minút.
Inauguračná omša hlavy 1,2 miliardy katolíkov sa začne na Námestí svätého Petra o 09:30 SEČ.
Rím sa pri tejto príležitosti pripravuje na príchod až milióna návštevníkov. Z európskych lídrov sa očakáva účasť nemeckej kancelárky Angely Merkelovej, španielskeho premiéra Mariana Rajoya, jeho francúzskeho kolegu Jeana-Marca Ayraulta, stáleho predsedu Európskej rady Hermana Van Rompuya i šéfa komisie Josého Manuela Barrosa. Medzi juhoamerickými prezidentmi nebude okrem Kirchnerovej chýbať brazílska hlava štátu Dilma Rousseffová, čílsky prezident Sebastian Pinera či ich mexický kolega Enrique Peňa Nieto. Svojich zástupcov na ceremónii bude mať aj anglikánska cirkev, ruská ortodoxná cirkev či egyptskí kopti.
Indiu bude zastupovať násilník
Rozhodnutie Indie vyslať do Vatikánu na inauguráciu pápeža politika podozrivého zo znásilnenia školáčky kritizovali v pondelok rodinní príslušníci postihnutého dievčaťa ako aj predstavitelia opozície. P. J. Kurien, zástupca predsedu hornej komory parlamentu, bude v utorok na čele delegácie, ktorá sa zúčastní na inaugurácii pápeža Františka napriek otázkam súvisiacim s jeho úlohou pri hromadnom znásilnení tínedžerky v roku 1996.
Obeť, v tom čase 16-ročné dievča, obvinila Kuriena z účasti na masovom znásilnení 42 mužmi, ktorí ju uniesli a 40 dní držali v zajatí v juhoindickom štáte Kerala. Súd 72-ročného politika zbavil obvinení, no obeť žiada v súvislosti s ďalšími prípadmi hromadného znásilnenia v krajine o obnovenie procesu, čo súd predbežne zamietol. Otec obete odsúdil rozhodnutie indickej vlády poslať Kiriena a jeho manželku do Vatikánu.
Podľa sčítania z roku 2011 v juhoindickom štáte Kerala žije až 19 percent katolíkov.

Prvé kolo prezidentských volieb v Rumunsku podľa exit pollov vyhral Simion
V prvom kole opakovaných prezidentských volieb v Rumunsku podľa exit pollov zvíťazil krajne pravicový kandidát George Simion so ziskom približne 30 percent hlasov.

Na Českej diaľnici zvýšia rýchlostný limit
Diaľnica sa pripravuje na zavedenie nového rýchlostného limitu.

Zelenskyj v Prahe: Česko robí všetko pre to, aby zastavilo ruskú agresiu
Český prezident Petr Pavel s manželkou Evou v nedeľu privítali na Pražskom hrade ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského a jeho manželku Olenu.

Pellegrini navštívil Taliansko a uctil si pamiatku Štefánika
Prezident SR Peter Pellegrini v nedeľu navštívil talianske letisko Campoformido, odkiaľ generál M. R. Štefánik 4. mája 1919 vzlietol na svoj posledný let do vlasti.

Trump: Nie som si istý, či všetci ľudia v USA majú právo na riadne súdne procesy
Americký prezident Donald Trump v rozhovore pre televíziu NBC News povedal, že si nie je istý, či majú všetci ľudia v Spojených štátoch nárok na riadny súdny proces zaručený ústavou krajiny.