• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Nedeľa, 10.12.2023Meniny má Radúz
Bratislava

Grónsko si chráni Eskimákov, Dáni vraj porušujú ich práva

  • 8:07 04.05.2014
  • OSLO
Grónsko si chráni Eskimákov, Dáni vraj porušujú ich práva

Eskymáci museli opustiť svoje územie pre výstavbu protilietadlovej obrany novopostavenej americkej vojenskej základne.

Grónska premiérka Aleqa Hammondová potvrdila, že vedenie dánskeho autonómneho územia vytvorí komisiu, ktorá vyšetrí podozrenia z porušovania ľudských práv pôvodných obyvateľov ostrova zo strany dánskych úradov.

Premiérka, ktorá je za osamostatnenie sa Grónska od vlády v Kodani, v rozhovore pre agentúru Reuters spresnila, že komisia by mala začať pracovať ešte tento mesiac. Zamerať by sa mala najmä na vládny program odoberania detí Eskimákov v deklarovanom záujme ich začleňovania do dánskej spoločnosti z 50. rokov či vysťahovanie desiatok ľudí.

Tí museli opustiť svoje územie pre výstavbu protilietadlovej obrany novopostavenej americkej vojenskej základne. Postihnutí podľa historikov dostali vtedy tri dni na pobalenie svojich vecí a opustenie svojich domovov.

Grónsko bolo od začiatku 19. storočia dánskou kolóniou a formálne začlenené doň bolo až pred 60 rokmi. V roku 1979 získalo autonómiu, ktorá bola rozšírená o 30 rokov neskôr. Súčasné vedenie chce nezávislosť, ku ktorej jej majú dopomôcť bohaté nerastné zdroje vrátane uránu a ropy.

Krajina je však stále závislá od finančnej pomoci vlády v Kodani predstavujúcej približne polovicu príjmov grónskeho rozpočtu. Možnosti rozvoja najväčšieho ostrova na svete sú totiž obmedzené, keďže veľkú väčšinu Grónska pokrýva ľadovec.

Zdroj: WEBNOVINY
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Netanjahu sa poďakoval USA za

Netanjahu sa poďakoval USA za "dôležitú muníciu" do vojny v Gaze

DNES - 14:03Zahraničné

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v nedeľu uviedol, že Spojené štáty poskytli Izraelu "dôležitú muníciu" pre pokračovanie vojny v Gaze, informovala agentúra DPA.

IEA: Prísľuby samitu COP28 pokrývajú len 30 percent potrebného zníženia emisií

IEA: Prísľuby samitu COP28 pokrývajú len 30 percent potrebného zníženia emisií

DNES - 13:59Zahraničné

Záväzky prijaté na klimatickom samite COP28 sľubujú do roku 2030 zníženie emisií skleníkových plynov súvisiacich s energetikou len o 30 percent z potrebného množstva.

Guterres: Bezpečnostná rada je v otázke Gazy

Guterres: Bezpečnostná rada je v otázke Gazy "paralyzovaná" rozkolom

DNES - 9:57Zahraničné

Generálny tajomník OSN António Guterres vyjadril v nedeľu ľútosť v súvislosti so zlyhaním Bezpečnostnej rady OSN požiadať o prímerie v Pásme Gazy.

Predseda COP28: Klimatický summit napreduje, ale nie dostatočne rýchlo

Predseda COP28: Klimatický summit napreduje, ale nie dostatočne rýchlo

DNES - 5:44Zahraničné

Sultán Ahmad al-Džábir povedal, že klimatický summit napreduje, ale "nie dostatočne rýchlo", a opäť vyzval zúčastnené krajiny, aby sa vzdali presadzovania svojich parciálnych záujmov.

Aktivisti vliali do Canal Grande farbivo, nie sú spokojní so summitom COP28

Aktivisti vliali do Canal Grande farbivo, nie sú spokojní so summitom COP28

DNES - 4:41Zahraničné

Canal Grande v Benátkach i viaceré vodné toky v Taliansku sa v sobotu sfarbili na zeleno.