Zastavte justičnú štvanicu voči Hedvige, prosia Maďari Kisku

Maďarské občianske združenie Rada pre ľudskú dôstojnosť v otvorenom liste prosí zvoleného prezidenta Andreja Kisku, aby prispel k doriešeniu niekoľkých ľudsko-právnych problémov zaťažujúcich vzťahy medzi Maďarskom a Slovenskom.
Súvisiace:
Maďari sú šokovaní z obvinenia Malinovej na Slovensku
Vyhlásenie Kisku, že Hedvige Malinovej by udelil milosť, vzbudzuje podľa signatárov listu nádej. "Touto cestou Vás s úctou prosíme, aby ste po Vašej inaugurácii celou svojou autoritou hlavy štátu sa zastali za definitívne ukončenie tejto justičnej štvanice proti Hedvige Malinovej," uvádza sa v otvorenom liste.
Príkladom zastrašovania maďarskej menšiny žijúcej na Slovensku je podľa Rady ľudskej dôstojnosti odňatie slovenského občianstva osobám, ktoré prijali maďarské občianstvo. "Od nadobudnutia účinnosti novelizácie zákona o štátnom občianstve, ktorej obsah a duch je v príkrom protiklade s ústavou, štátna moc 769 občanov zbavila štátneho občianstva. Nachádza sa medzi nimi aj 48 príslušníkov autochtónnej maďarskej menšiny," píšu.
O priateľstve a dobrých vzťahoch oboch národov sa dá podľa Rady hovoriť iba vtedy, ak Maďari žijúci v Slovenskej republike budú považovaní za rovnocenných občanov a nie za etnickú skupinu predstavujúcu národno-bezpečnostné riziko.
"Vaša excelencia, ako prezident Slovenskej republiky, by mohla uskutočniť zmenu historického významu tým, že mimo stále sa zlepšujúcimi diplomatickými a medzištátnymi vzťahmi Slovenská republika pozitívne a definitívne vyrieši právny stav štátneho občianstva príslušníkov maďarskej menšiny."

Ministerstvo zdravotníctva spustilo bezplatnú Národnú linku na podporu duševného zdravia
Ministerstvo zdravotníctva SR od 1. mája oficiálne spustilo Národnú linku na podporu duševného zdravia, ktorá poskytuje bezplatné dištančné psychologické poradenstvo.

Polícia zaistila viac ako deväť kíl kokaínu v hodnote vyše jedného milióna eur
Polícia koncom minulého týždňa na hraničnom priechode Jarovce - Kittsee zaistila viac ako deväť kilogramov kokaínu v hodnote vyše jedného milióna eur.

M. Šutaj Eštok: Ak by médiá presunuli diskusie na iný deň, budem to rešpektovať
Politici by nemuseli Slovensko otravovať hádkami v nedeľu. Myslí si to šéf koaličného Hlasu-SD a minister vnútra Matúš Šutaj Eštok.

Prezident sa ešte nerozhodol, či podpíše novelu o neziskových organizáciách
Prezident SR Peter Pellegrini sa ešte nerozhodol, či podpíše novelu zákona o neziskových organizáciách.

Gröhling: Fico chce v strachu obmedzovať politické diskusie
Šéf SaS Branislav Gröhling nesúhlasí s návrhom premiéra Roberta Fica (Smer-SD) o dohode na zrušení nedeľných politických diskusií.