Štyrom tínedžerkám implantovali umelo vypestovanú vagínu

Implantované orgány sa podľa výskumníkov úspešne ujali a vyvíjali sa spoločne s nositeľkami, ktoré už medzitým dospeli. Mladé ženy udávajú normálnu funkciu vagíny i sexuálnu aktivitu.
Ilustračné foto
Štyrom mladým ženám, trpiacim zriedkavou genetickou poruchou, v USA úspešne implantovali vagíny vypestované v laboratóriu z ich vlastných buniek. Informovala o tom dnes agentúra Reuters s odvolaním sa na článok publikovaný v prestížnom odbornom časopise Lancet.
Dievčatá trpeli takzvaným MRK syndrómom (Mayerov-Rokitanského-Küsterov syndróm), vrodenou poruchou, ktorú charakterizujú vážne anomálie vo vývoji maternice a pošvy. V čase operácií mali od 13 do 18 rokov.
Nové orgány vypestovali výskumníci v laboratóriu zo svalových a epitelových buniek odobratých z tiel pacientok. Vrstvy buniek postupne nanášali na skelet vyrobený z biologicky odbúrateľného kolagénu.
Každý z orgánov lekári prispôsobili anatómii konkrétnej pacientky a umiestnili do špeciálneho inkubátora. Po týždni vaginálne implantáty voperovali do tiel pacientok a napojili ich na existujúce reprodukčné orgány.
"S odstupom šiestich mesiacov sa nedal rozoznať rozdiel medzi vypestovaným a normálnym orgánom,"uviedol Anthony Atala, riaditeľ Inštitútu pre regeneratívnu medicínu na Wake Forest Baptist Medical Center zo Severnej Karolíny. Atala o úspešnom zákroku informoval spoločne z kolegami z Mexika.
Lekári dospievajúce dievčatá po zákrokoch z rokov 2005-2008 dlhodobo monitorovali a počas ôsmich rokov im pravidelne vykonávali odborné vyšetrenia a odoberali vzorky tkanív.
Implantované orgány sa podľa výskumníkov úspešne ujali a vyvíjali sa spoločne s nositeľkami, ktoré už medzitým dospeli.
Mladé ženy udávajú normálnu funkciu vagíny i sexuálnu aktivitu. Dve z nich, ktoré sa narodili bez vagíny, ale s funkčnou maternicou, normálne menštruujú, takže nie je úplne vylúčené, že by v budúcnosti mohli aj otehotnieť.
V laboratórnych podmienkach sa podobným spôsobom už podarilo vypestovať náhradné močové mechúry, močovody či priedušnice.

Pozor na alkohol v teplom počasí. Jeho účinok je iný ako v zime
Vyššie teploty a dlhšie dni ovplyvňujú aj spôsob, akým telo spracúva skonzumovaný alkohol.

Farmaceutka varuje: Tento bežný liek môže zvyšovať riziko demencie
Bežný liek na alergiu môže zvyšovať riziko vážneho ochorenia.

Štúdia šokovala: Takto reálne vplýva kanabis na rakovinu
Výskumníci sa pozreli na účinky marihuany na rozvoj rakoviny hrubého čreva.

Priznanie lekára: Pri tomto vitamíne som sa mýlil, odhalili to krvné testy
Napriek zdravej strave mal lekár vážny deficit a vyzval ostatných, aby si nechali urobiť testy na hladinu tohto vitamínu.

Prečo vakcíny fungujú najlepšie pri aplikovaní do tej istej ruky?
Očkovanie a aplikovanie posilňujúcich dávok do tej istej ruky má svoje výhody.