• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Pondelok, 5.5.2025Meniny má Lesana, Lesia
11°Bratislava

Rómovia z Coburgovej sa musia vysťahovať, zbúrajú im dom

  • 13:10 15.03.2013
  • TRNAVA
Rómovia z Coburgovej sa musia vysťahovať, zbúrajú im dom

Trnava pripravuje búranie bytového domu na problémovej Coburgovej ulici. Jeho odstránenie v čo najkratšom čase navrhol statik, podľa ktorého je objekt nebezpečný.

Rodinám s platnými nájomnými zmluvami poskytne radnica náhradné ubytovanie v rovnakej lokalite.

Väčšinu nájomníkov v dome tvoria Rómovia. V dome číslo 56-58 z prvej polovice minulého storočia je podľa Petra Klenovského z Mestského úradu v Trnave 32 bytov, len osem je obývaných legálne, ďalšie dve rodiny požiadali o obnovenie nájomných zmlúv, ktorých platnosť sa skončila.

,,Týmto desiatim rodinám ponúkneme náhradné bývanie, ďalším nájomníkom sprostredkujeme štátnu pomoc tak, aby bolo postarané o všetky deti. Dospelým bez nájomných zmlúv ponúkneme možnosť ubytovania v nocľahárni,“ povedal agentúre SITA hovorca trnavskej radnice Pavol Tomašovič.

Ďalšie byty sú obývané nelegálne, tri sú dokonca po požiari neobývateľné. Rómovia si bytový dom podpálili sami pred tromi rokmi. Tomašovič zdôraznil, že ani po zbúraní domu nemusí nikto z jeho obyvateľov zostať na ulici.

Problém s neprispôsobivými obyvateľmi Coburgovej ulice otvoril vlani na jeseň mestský poslanec Miloš Krištofík, ktorý navrhoval vysťahovať Rómov do bytov nižšieho štandardu niekde za mesto. Kolegov – poslancov upozornil, že štvrť je známa zvýšenou kriminalitou, krádežami, výtržnosťami, predajom drog, znečisťovaním prostredia odpadkami, výskytom hlodavcov a nemožnosťou pohybovať sa bez rizika po uliciach vo večerných hodinách.

Jeho listom sa v novembri zaoberalo mestské zastupiteľstvo, na ktoré prišiel aj splnomocnenec vlády pre Rómov Peter Pollák. Výsledkom rokovania bolo zriadenie ďalšej komisie mestského zastupiteľstva, ktorá sa má situáciou v tejto časti mesta systematicky zaoberať.
Zdroj: WEBNOVINY
Najnovšie v kategóriiViac článkov
V prípade útoku nožom na Zamagurí naďalej prebieha prípravné konanie

V prípade útoku nožom na Zamagurí naďalej prebieha prípravné konanie

DNES - 17:49Domáce

Pri útoku zomreli dve ženy vo veku 18 a 51 rokov.

PS: Ficov návrh zrušiť nedeľné diskusie je dôkazom neschopnosti a zbabelosti

PS: Ficov návrh zrušiť nedeľné diskusie je dôkazom neschopnosti a zbabelosti

DNES - 17:21Domáce

Návrh predsedu vlády Roberta Fica zrušiť nedeľné diskusie je dôkazom neschopnosti a zbabelosti jeho vládneho zlepenca.

Šaško chce v júni predstaviť opatrenia na stabilizáciu personálu v zdravotníctve

Šaško chce v júni predstaviť opatrenia na stabilizáciu personálu v zdravotníctve

DNES - 16:15Domáce

Minister zdravotníctva Kamil Šaško chce v júni predstaviť koncept opatrení na stabilizáciu ľudských zdrojov v zdravotníctve.

Hnutie Slovensko opäť vyzýva opozičné strany, aby spolu išli 9. mája do Kyjeva

Hnutie Slovensko opäť vyzýva opozičné strany, aby spolu išli 9. mája do Kyjeva

DNES - 14:50Domáce

Hnutie Slovensko opakovane vyzýva opozičné strany Progresívne Slovensko, SaS, KDH a mimoparlamentných Demokratov, aby spolu 9. mája vycestovali do Kyjeva.

Sokolová: Návštevníci v nemocniciach majú skôr dbať na dezinfekciu ako návleky

Sokolová: Návštevníci v nemocniciach majú skôr dbať na dezinfekciu ako návleky

DNES - 13:40Domáce

Návštevníci v nemocniciach majú skôr dbať na alkoholovú dezinfekciu rúk ako návleky na obuv.