Autorka štúdie o premene krviniek si vedome vymyslela údaje

Výsledky štúdie krátko po jej zverejnení spochybnili viacerí iní vedci, nakoľko sa im nepodarilo ich úspešne zopakovať.
Vedci z japonského inštitútu RIKEN dospeli k záveru, že hlavná autorka nedávno zverejnenej štúdie o premene krviniek na kmeňové bunky pomocou stimulácie kyselinou si vedome vymyslela niektoré údaje. K tomuto záveru dospeli po tom, čo objavili nezrovnalosti v údajoch a obrázkoch, ktoré Haruko Obokata použila v štúdii publikovanej v časopise Nature.
Výsledky tejto štúdie krátko po jej zverejnení spochybnili viacerí iní vedci, nakoľko sa im nepodarilo ich úspešne zopakovať. V marci potom Teruhiko Wakajama, ktorý sa na tomto výskume priamo podieľal, požiadal, aby bola štúdia stiahnutá, pokiaľ sa výsledky nepodarí potvrdiť. Komisia členov inštitútu RIKEN napríklad zistila, že Obokata v jednej zo svojich prác použila obrázky zo svojej dizertačnej práce, ktorá sa týkala iných experimentov.
"Takéto činy úplne ničia dôveryhodnosť údajov. Niet pochýb, že Haruko Obokata si plne uvedomovala toto riziko. Dospeli sme preto k záveru, že šlo o vedecké pochybenie vrátane fabrikácie," uviedol predseda komisie Šunsuke Išii.
Obokata však aj naďalej tvrdí, že si nič nevymyslela a chce podať sťažnosť na RIKEN. "Som šokovaná a rozhorčená. Ak to takto zostane, môže vzniknúť dojem, že tento objav je iba podvrh. To by bolo absolútne neakceptovateľné," vyhlásila Obokata.
Informácie pochádzajú z webstránky www.bbc.com a archívu agentúry SITA.

Pozor na alkohol v teplom počasí. Jeho účinok je iný ako v zime
Vyššie teploty a dlhšie dni ovplyvňujú aj spôsob, akým telo spracúva skonzumovaný alkohol.

Farmaceutka varuje: Tento bežný liek môže zvyšovať riziko demencie
Bežný liek na alergiu môže zvyšovať riziko vážneho ochorenia.

Štúdia šokovala: Takto reálne vplýva kanabis na rakovinu
Výskumníci sa pozreli na účinky marihuany na rozvoj rakoviny hrubého čreva.

Priznanie lekára: Pri tomto vitamíne som sa mýlil, odhalili to krvné testy
Napriek zdravej strave mal lekár vážny deficit a vyzval ostatných, aby si nechali urobiť testy na hladinu tohto vitamínu.

Prečo vakcíny fungujú najlepšie pri aplikovaní do tej istej ruky?
Očkovanie a aplikovanie posilňujúcich dávok do tej istej ruky má svoje výhody.