Čína má nového prezidenta, krajine sľúbil reformy
- 6:58 14.03.2013
- PEKING

Čínske Všeľudové národné zhromaždenie zvolilo vo štvrtok nového prezidenta.
"Oznamujem, že súdruh Si Ťin-pching bol zvolený za prezidenta Čínskej ľudovej republiky," vyhlásil predseda parlamentu Liu Jun-šan. Päťdesiatdeväťročného Sia privítali zákonodarcovia obrovským potleskom.
Si už pri nástupe na post predsedu komunistickej strany sľúbil zachovať vedúcu úlohu vládnej strany, prisľúbil aj zlepšenie sociálnych podmienok, prijatie ekonomických reforiem a boj proti korupcii.
Jeho viceprezidentom, čo je viac-menej symbolická funkcia, sa stal člen politbyra komunistickej strany Li Juang-čchao. V piatok je na programe voľba nového premiéra, pričom do kresla predsedu vlády si má sadnúť doterajší vicepremiér Li Kche-čchjang.
Aj ten už sľúbil Číňanom rýchlejší ekonomický rast, ale aj boj proti korupcii a väčší dôraz na životné prostredie. Cieľom reformného plánu má byť rovnomernejšie rozdelenie výsledkov rastu medzi viac ako miliardovú populáciu krajiny. Čínska ekonomika by mala v roku 2013 dosiahnuť rastový cieľ 7,5 percenta.
Parlament zasadá od 5. marca v budove Paláca ľudu v Pekingu.

Prvé kolo prezidentských volieb v Rumunsku podľa exit pollov vyhral Simion
V prvom kole opakovaných prezidentských volieb v Rumunsku podľa exit pollov zvíťazil krajne pravicový kandidát George Simion so ziskom približne 30 percent hlasov.

Na Českej diaľnici zvýšia rýchlostný limit
Diaľnica sa pripravuje na zavedenie nového rýchlostného limitu.

Zelenskyj v Prahe: Česko robí všetko pre to, aby zastavilo ruskú agresiu
Český prezident Petr Pavel s manželkou Evou v nedeľu privítali na Pražskom hrade ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského a jeho manželku Olenu.

Pellegrini navštívil Taliansko a uctil si pamiatku Štefánika
Prezident SR Peter Pellegrini v nedeľu navštívil talianske letisko Campoformido, odkiaľ generál M. R. Štefánik 4. mája 1919 vzlietol na svoj posledný let do vlasti.

Trump: Nie som si istý, či všetci ľudia v USA majú právo na riadne súdne procesy
Americký prezident Donald Trump v rozhovore pre televíziu NBC News povedal, že si nie je istý, či majú všetci ľudia v Spojených štátoch nárok na riadny súdny proces zaručený ústavou krajiny.