Centrá voľného času manipulujú verejnosť, varuje ZMOS

Niektoré centrá voľného času (CVČ) podľa Združenia miest a obcí Slovenska (ZMOS) zavádzajú a manipulujú verejnosť, pretože prišli o svoj veľký biznis.
"Dôkazom lukratívnosti tohto biznisu je aj skutočnosť, že v priebehu štyroch rokov počet CVČ vzrástol z pôvodných asi 40 na viac ako 211," tlmočila stanovisko ZMOS-u jeho hovorkyňa Marta Bujňáková.
ZMOS pripomína, že podľa výkazov niektoré deti boli prihlásené aj na sedem krúžkov, ktoré údajne navštevovali a na ktoré CVČ brali peniaze.
Kontroly ukázali nezrovnalosti
"Ako ukázali zistenia, v mnohých prípadoch išlo len o papierové vykazovanie záujmovej činnosti, ale v skutočnosti deti tieto krúžky nenavštevovali. Peniaze tiekli do centier a nie pre deti alebo pre školy. Tento stav bol legálny a tolerovaný," doplnila Bujňáková. Podľa samospráv kontroly hospodárenia v niektorých CVČ ukázali viaceré nezrovnalosti.
Podľa novej úpravy od januára idú peniaze na záujmovú činnosť detí od päť do 15 rokov priamo obciam, kde majú deti trvalý pobyt. Tie potom rozhodujú, či a ktorým centrám peniaze dajú. Vlani išlo na jedno dieťa 192 eur, tento rok príspevok klesol na 62 eur.
"Suma 62 eur je síce tretinová, ale umožní obciam adresnejšie, transparentnejšie a účelnejšie ju využiť pre deti. To, že obce majú teraz v rukách aj nástroj na kontrolu použitia týchto prostriedkov, CVČ nevonia," dodáva ZMOS v svojom stanovisku.
Centrám hrozí zánik
"Som presvedčený, že vďaka novému spôsobu financovania dokážeme reálne zapojiť do voľnočasových aktivít oveľa viac detí, ako to bolo doteraz,“ vyhlásil predseda ZMOS-u Jozef Dvonč.
Centrá voľného času varujú, že ak nedôjde k zmene financovania, hrozí zánik desiatok až stoviek z nich. Pripomínajú, že po novom napríklad nejdú žiadne peniaze na deti staršie ako 15 rokov a mladšie ako päť rokov.
O situácii minulý týždeň rokoval aj školský parlamentný výbor za účasti ministra školstva Dušana Čaploviča, ktorý je pripravený o probléme ďalej rokovať hlavne so ZMOS-om.

MS navrhuje prenájom elektronických náramkov, chce ušetriť na monitorovaní osôb
Technické prostriedky na výkon kontroly odsúdených a obvinených by štát nemusel len nakupovať, ako je tomu doteraz, ale si ich aj dodávateľsky vypožičať.

SaS podala na GP podnet pre postup Rady STVR, týka sa zabezpečenia verejnosti
Opozičná strana SaS podala na Generálnu prokuratúru SR podnet na preskúmanie zákonnosti postupu Rady Slovenskej televízie a rozhlasu pri zabezpečení verejnosti jej rokovania.

Filip Kuffa: MŽP chce opäť udeliť výnimku na výcvik požiarov v národných parkoch
Výnimka na výcvik požiarov v národných parkoch sa skončila v roku 2022.

Vlachynský: DRG systémom sa jadro problému slovenských nemocníc nerieši
Z krátkodobého hľadiska bude efekt zavedenia DRG systému v slovenských nemocniciach minimálny, jadro problému sa ním nerieši, tvrdí analytik Martin Vlachynský.

Na pasienku útočil vlk, oblasť monitorujú ochranári
Vlkom sa na Slovensku darí, tvrdí Štátna ochrana prírody SR.