Washington potrestá KĽDR novými sankciami, vyjednával by
- 11:21 12.03.2013
- NEW YORK

Spojené štáty oznámili v rámci sporu okolo severokórejského jadrového programu nové sankcie voči KĽDR.
Banka je hlavným miestom devízovej výmeny v Severnej Kórei. „USA nebudú akceptovať Severnú Kóreu ako jadrový štát,“ povedal Donilon a zdôraznil, že obchody jednoducho nemôžu prebiehať ako doteraz, kým Pchjongjang ohrozuje okolité štáty.
Donilon tiež uviedol, že Washington je ochotný rokovať s komunistickým štátom, ten však musí najprv podniknúť „zmysluplné kroky“ a začať plniť svoje medzinárodné záväzky.
Bezpečnostná rada OSN sprísnila sankcie voči Severnej Kórei po tom, ako Pchjongjang 12. februára uskutočnil ďalší, v poradí už tretí, test jadrovej zbrane. Test bol zameraný "proti „ nepriateľstvu USA".
Rozhodnutie bolo výsledkom dohody medzi Spojenými štátmi a Čínou, ktorá konanie Severokórejčanov odsudzuje napriek tomu, že je považovaná za najbližšieho zahraničného partnera Pchjongjangu.
Komunistický režim KĽDR reagoval nahnevane a rozhodol sa vypovedať zmluvu o prímerí s Južnou Kóreou, ktorá v roku 1953 ukončila vojnu medzi oboma krajinami.

Zelenskyj v Prahe: Česko robí všetko pre to, aby zastavilo ruskú agresiu
Český prezident Petr Pavel s manželkou Evou v nedeľu privítali na Pražskom hrade ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského a jeho manželku Olenu.

Pellegrini navštívil Taliansko a uctil si pamiatku Štefánika
Prezident SR Peter Pellegrini v nedeľu navštívil talianske letisko Campoformido, odkiaľ generál M. R. Štefánik 4. mája 1919 vzlietol na svoj posledný let do vlasti.

Trump: Nie som si istý, či všetci ľudia v USA majú právo na riadne súdne procesy
Americký prezident Donald Trump v rozhovore pre televíziu NBC News povedal, že si nie je istý, či majú všetci ľudia v Spojených štátoch nárok na riadny súdny proces zaručený ústavou krajiny.

Pavel prijal Zelenského, do Česka pricestoval s manželkou
Český prezident Petr Pavel v nedeľu popoludní prijal na Pražskom hrade ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského a jeho manželku Olenu.

Dvaja muži spadli z člnu do rieky, jedného našli mŕtveho
Muži s člnom narazili do zakotvenej lode, jedného z nich našli mŕtveho.