Štát môže prevziať kontrolu nad SPP a ovládnuť ceny plynu
- 10:21 04.02.2014
- BRATISLAVA

Prevzatie 100-percentného podielu Slovenského plynárenského priemyslu (SPP) štátom už odobril aj Protimonopolný úrad SR (PMÚ). Ten schválil koncentráciu spočívajúcu v získaní výlučnej kontroly Ministerstva hospodárstva SR (MH) nad SPP.
"Po vyhodnotení všetkých dostupných podkladov a informácií úrad vyhodnotil, že v dôsledku predmetnej koncentrácie nedôjde k značnému narušeniu účinnej súťaže a koncentráciu schválil," informoval protimonopolný úrad, ktorý nevidí problém ani v tom, že po získaní 100 % akcií materskej SPP štát ovládne kontrolu aj nad jej dcérskymi spoločnosťami Nadácia SPP, Ekofond, SPP CNG a SPP CZ. Rozhodnutie zatiaľ nenadobudlo právoplatnosť.
Ďalší krok k prevzatiu je na strane štátu
Štát, ako 51-percentný akcionár v SPP, by sa mal najneskôr do konca júna rozhodnúť, či prevezme zvyšných 49 % akcií, ktoré ovláda firma Energetický a průmyslový holding (EPH).
Ako uviedol v decembrovom rozhovore pre agentúru SITA minister hospodárstva Tomáš Malatinský, štát ešte neprevzal stopercentný podiel v matke SPP, pretože sa snaží vyrokovať ešte výhodnejšie podmienky s ruským dodávateľom plynu, spoločnosťou Gazprom.
Okrem rokovaní s ruským plynárenským gigantom o revízii dlhodobej zmluvy o dodávkach plynu zabrzdil proces prevzatia akcií slovenského dominantného dodávateľa plynu aj ďalší fakt. Ide o vyriešenie otázky okolo zásob plynu.
Cenou je prevzatie celého dlhu
Kabinet Roberta Fica schválil prevzatie 49-percentného podielu SPP od českej spoločnosti EPH v septembri 2013. Štát má v pláne ovládnuť cenotvorbu zemného plynu pre odberateľov v najväčšom slovenskom dodávateľovi plynu.
Jedinou cenou za prevzatie materskej spoločnosti SPP by malo byť prevzatie celého dlhu, ktorý podnik vygeneroval aj vďaka regulácii cien plynu v segmente domácnosti. Kroky vlády sa nepozdávali opozičným poslancom, ktorí sa pokúsili odvolať Roberta Fica z postu premiéra. To sa im však nepodarilo.
Česká spoločnosť EPH, ktorú ovládajú českí podnikatelia Daniel Křetinský a Petr Kellner a slovenská finančná skupina J&T, kúpila začiatkom minulého roka 49-percentný podiel SPP od bývalých akcionárov, spoločností GDF Suez a EDF, za 2,6 mld. eur. Začiatkom decembra sa objavili informácie, že zo spoločnosti EPH plánuje odísť podnikateľ Kellner. Ten chce predať svoj vyše 44-percentný podiel zvyšným akcionárom.
Slovenský plynárenský priemysel je energetická spoločnosť. SPP priamo nadväzuje na viac ako 150-ročnú tradíciu plynárenstva na Slovensku. SPP poskytuje dodávky energií a s nimi spojené služby na Slovensku aj na medzinárodných trhoch.

Krátky vyzýva Tarabu, aby zverejnil podklady k posudzovaniu vplyvov baterkárne
Taraba v minulosti priznal, že dokumentácia projektu vykazuje nízku kvalitu.

Europoslanci z PS vyzvali inštitúcie EÚ vyšetriť zneužívanie fondov na Slovensku
Yar sa v súvislosti s touto témou v pondelok prihlásila do rozpravy v pléne europarlamentu, aby situáciu predostrela ostatným členom zákonodarného zboru EÚ.

Odborári prídu v rámci druhého konsolidačného balíka s vlastnými opatreniami
Vláda zapojila do prípravy druhého konsolidačného balíka na budúci rok aj odborárov, ktorí majú prísť s vlastnými opatreniami.

Analytik: Efekt Trumpových ciel už vidieť aj na číslach k HDP
Hospodársky rast eurozóny v úvode tohto roka priniesol pozitívne čísla, keď bol o niečo vyšší, než očakával trh.

ZMOS: Štátni zamestnanci by mohli jednorazovú odmenu dostať vo výplate za máj
Zamestnanci verejnej správy by jednorazovú odmenu vo výške 800 eur mohli dosť vo výplate za mesiac máj.