Západoeurópania a Severania sú spokojnejší než Slováci
- 15:49 14.01.2014
- BRATISLAVA

Obyvatelia západnej a severnej Európy sú spokojnejší a šťastnejší so svojím životom než Slováci a obyvatelia ďalších nových členských štátov Európskej únie. Vyplynulo to zo štúdie EÚ.
Tá sa snažila zachytiť, ako občania únie sami hodnotia vlastný blahobyt a spokojnosť s kvalitou svojho života. Ide teda o čisto individuálny pohľad na vlastný život. Slovenský index spokojnosti so životom v stupnici od jedna do desať, pričom jedna znamená najmenej spokojný a desať najviac spokojný, bol 6,39 bodu.
Najspokojnejšími sú Dáni
Česi evidovali 6,43 bodu, Rakúšania 7,66 bodu, avšak Maďari 5,77 bodu. Najspokojnejší v Európe boli Dáni s hodnotením 8,37 bodu. Druhý bol Island, nasledovalo Fínsko, Švédsko, či Luxembursko.
Ako ďalej komentoval výsledky štúdie hlavný stratég Sberbank Slovensko Martin Barto, zistilo sa, že úroveň spokojnosti so životom rastie úmerne s úrovňou hrubého domáceho produktu (HDP) na obyvateľa.
"My sa od tohto trendu navyše negatívne odchyľujeme, na rozdiel od Poliakov či Rumunov, ktorí sú spokojnejší než my, hoci ich ekonomika produkuje menej. Tento pocit sa prenáša do celej spoločnosti a formuje celkovú náladu v krajine - hovorí sa tomu "blbá" nálada," povedal Barto.
Ľudí trápi zdravie a peniaze
Správa sa zamerala aj na analýzu rozdielov medzi najspokojnejšími a najnespokojnejšími ľuďmi v danej krajine. V prípade Slovenska sa podľa Barta zistilo, že faktormi, ktoré odlišujú spokojných a nespokojných, sú najmä silné zdravotné obmedzenia každodenných činností, príjem, vyšší vek a dlhodobá nezamestnanosť.
Tieto zistenia sú aj v súlade so štúdiou OECD o zdraví, podľa ktorej je Slovensko na tom zďaleka najhoršie, čo sa týka obmedzení starších občanov v ich každodenných činnostiach.
Dôležitosť faktoru príjmu a dlhodobej nezamestnanosti je podľa Barta spoločná väčšine post-socialistických štátov a súvisí so slabšou úrovňou HDP. V prípade Slovenska aj s nízkou a zhoršujúcou sa kvalitou verejných služieb a neistotou ohľadne zamestnania.
"Navyše, vnímanie ekonomickej situácie vlastnej domácnosti je u nás spomedzi štátov únie piate najhoršie, po Grécku, Bulharsku, Maďarsku a Rumunsku, a to napriek tomu, že kríza neprispela k zväčšeniu príjmovej nerovnosti, ani výrazne nezhoršila počet ľudí ohrozených chudobou a sociálnym vylúčením. Dokonca seniori na Slovensku sú na tom ešte horšie. Máme tretí najvyšší podiel seniorov v únii, ktorí vnímajú ťažkosti pri vychádzaní s peniazmi," skonštatoval Barto.

USA niekedy v budúcnosti znížia clá pre Čínu
Spojené štáty niekedy v budúcnosti znížia dovozné clá pre Čínu, inak krajiny nebudú môcť navzájom obchodovať, vyhlásil americký prezident Donald Trump.

Transakčnú daň odmietlo v prieskume PAS až 97 % podnikateľov
Transakčnú daň označilo 77 % podnikateľov za nezmyselný krok a ďalších 20 % sa k dani stavia „skôr negatívne“.

Trump pripúšťa, že USA by sa mohli dostať do recesie
Americký prezident Donald Trump pripúšťa, že USA by sa mohli v krátkom čase dostať do recesie, je však presvedčený, že z dlhodobého hľadiska bude najväčšia svetová ekonomika prosperovať.

Tomáš: Nebudeme trestať dôchodcov, ktorí mali vyšší príjem
Podľa opozície si Slovensko nemôže dovoliť dávať 13. dôchodok aj seniorom, ktorí majú dôchodok vyšší, ako je súčasná priemerná mzda.

Pri trinástych dôchodkoch sa nemôžeme baviť o adresnosti, tvrdí Šutaj Eštok
Trinásty dôchodok nepotrebuje podľa predsedu koaličnej strany Hlas-SD a ministra vnútra SR Matúša Šutaja Eštoka možno jedno percento seniorov.