Počet každodenných fajčiarov vo svete sa priblížil k miliarde

V súčasnosti fajčí asi 31 percent mužov a šesť percent žien v porovnaní so 41 percentami mužov a desiatimi percentami žien v roku 1980.
Aj keď obľuba fajčenia v mnohých častiach sveta klesá, z globálnych údajov vyplýva, že celkový počet fajčiarov sa zvyšuje. Fajčí viac ľudí ako pred 30 rokmi, informovala dnes BBC, podľa expertov to však súvisí s celosvetovým rastom populácie.
Údaje zo 187 krajín ukázali, že v roku 2012 fajčilo denne 967 miliónov ľudí v porovnaní so 721 miliónmi v roku 1980. Keďže sa celosvetová populácia za uplynulých 50 rokov viac ako zdvojnásobila na sedem miliárd ľudí, zlozvyku fajčenia jednoducho prepadlo viac ľudí. Vyplýva to zo správy nezávislého Institute for Health Metrics and Evaluation (IHME) pri University of Washington.
Podľa nej počty fajčiarov v uplynulých rokoch stúpli v niektorých veľkých krajinách ako sú Čína, Rusko či Bangladéš. Podiel fajčiarov vo svetovej populácii však klesol.
V súčasnosti fajčí asi 31 percent mužov a šesť percent žien v porovnaní so 41 percentami mužov a desiatimi percentami žien v roku 1980. Najvyšší počet každodenných fajčiarov pripadá na Východný Timor, Indonéziu, Kiribati, Arménsko a Papuu Novú Guineu, naopak najnižší - iba päťpercentný - na dva karibské ostrovy Antiguu a Barbudu.
Krajiny ako Kanada, Island, Nórsko či Mexiko boli podľa IHME najúspešnejšie v presviedčaní svojich občanov, aby prestali, alebo ani nezačínali fajčiť.
Z výsledkov výskumu tiež vyplýva, že najviac zdravotných problémov majú obyvatelia krajín, kde sa často a veľa fajčí, konkrétne v Grécku, Írsku, Taliansku a Japonsku, ale aj v Číne, Kuvajte, na Filipínach, v Rusku, Švajčiarsku a Uruguaji.
Svetová zdravotnícka organizácia upozornila, že je možné zachrániť milióny životov vyšším zdaňovaním cigariet a rozširovaním zákazu fajčenia.
Globálne sa v roku 2012 vyfajčilo odhadom 6,25 bilióna cigariet v porovnaní s takmer piatimi biliónmi v roku 1980.

Pozor na alkohol v teplom počasí. Jeho účinok je iný ako v zime
Vyššie teploty a dlhšie dni ovplyvňujú aj spôsob, akým telo spracúva skonzumovaný alkohol.

Farmaceutka varuje: Tento bežný liek môže zvyšovať riziko demencie
Bežný liek na alergiu môže zvyšovať riziko vážneho ochorenia.

Štúdia šokovala: Takto reálne vplýva kanabis na rakovinu
Výskumníci sa pozreli na účinky marihuany na rozvoj rakoviny hrubého čreva.

Priznanie lekára: Pri tomto vitamíne som sa mýlil, odhalili to krvné testy
Napriek zdravej strave mal lekár vážny deficit a vyzval ostatných, aby si nechali urobiť testy na hladinu tohto vitamínu.

Prečo vakcíny fungujú najlepšie pri aplikovaní do tej istej ruky?
Očkovanie a aplikovanie posilňujúcich dávok do tej istej ruky má svoje výhody.