V DNA egyptskej múmie našli stopy starodávneho ochorenia

Ide o vôbec prvý dôkaz prítomnosti starobylého ochorenia mimo Eurázie.
V DNA 3290-ročnej egyptskej múmie sa našli stopy vírusu Yersinia pestis, ktorý v stredovekej Európe vyvolal mor čiernej smrti, pri ktorom v priebehu siedmich rokov zomrelo asi 50 miliónov ľudí. Ide tak o prvé nájdené stopy Y. pestis mimo územia Eurázie. Informoval o tom denník Daily Mail.
Poznali ho už starí Egypťania
Vedecká komunita hovorí o čoraz vyššom počte štúdií, ktoré poukazujú na skutočnosť, že čierna smrť sa pravdepodobne prvýkrát rozšírila z Afriky smerom do Európy.
O ochorení podobnom čiernej smrti svedčí už medicínsky text Ebers Papyrus pochádzajúci z roku 1500 pred naším letopočtom, ktorý opisuje príznaky vrátane „vredov“ so „skameneným“ hnisom.
K dôkazom prispel aj nález britských archeológov, ktorí v roku 2004 identifikovali ochorenie u niekoľko tisícročí starých pozostatkov potkanov a bĺch z povodia Nílu.
3,300-YEAR-OLD MUMMY REVEALS OLDEST PLAGUE CASE IN EGYPT
— Mario Nawfal (@MarioNawfal) December 27, 2024
Scientists just found history's oldest plague victim west of Russia: a 3,290-year-old Egyptian mummy who caught the Black Death millennia before it devastated medieval Europe.
The discovery proves the disease spread… pic.twitter.com/mVd6xZfsym
Vedci zatiaľ nedokážu určiť, kde všade sa ochorenie v staroveku rozprestieralo. O múmii je známe to, že nositeľ tela žil medzi rokmi 1686 až 1449 pred naším letopočtom v Egypte, a po smrti bolo jeho telo ručne zabalzamované bez ohľadu na možnú infekčnosť.
Múmia bola uložená v turínskom Museo Egizio, pričom na skúmanie jej DNA použili kostné tkanivo a zvyšky čriev. Vzorka Y. pestis, ktorá sa v nej našla, sa bude ďalej porovnávať so vzorkami vírusu, ktoré prevládali v Európe v stredoveku, a so súčasnými vzorkami.
Tri známe pandémie
Y. pestis v minulosti už viackrát ovládla rôzne časti sveta. Okrem známeho moru čiernej smrti v stredoveku tiež zasiahla územie pri Stredozemnom mori, v Európe a na Blízkom Východe okolo 6. storočia nášho letopočtu. Čína a Mongolsko sa s ňou stretli neskôr v 19. storočí.
Turínska múmia by podľa vedcov mohla vyvrátiť zaužívanú teóriu, že mor rozšírili do Európy obchodníci cestujúci po Hodvábnej ceste.

Zdravotníci varujú: 24 vírusov, ktoré môžu spustiť ďalšiu pandémiu
Britskí zdravotníci zverejnili zoznam potenciálnych patogénov, ktoré môžu viesť k vzniku ďalšej pandémie. Viaceré z nich sú už v obehu.

Poľskí vedci vyvíjajú robota, ktorý mapuje lesy a zbiera aj kliešte
Medzinárodný vedecký tím, ktorého súčasťou sú odborníci z poľských univerzít, pracuje na vývoji robota určeného na mapovanie lesov.

Tieto bylinky v sebe skrývajú liek na Alzheimerovu chorobu
Dve bylinky môžu skrývať kľúč k liečbe demencie.

Takto sa dá zarobiť 5000 eur za ležanie v posteli
Dobrovoľníci dostanú tisíce eur za 10 dní ležania v špeciálnej posteli.

ISS zaznamenala míľnik, Zem obehla už 150.000 krát
Medzinárodná vesmírna stanica (ISS) dosiahla v utorok významný míľnik, keď dokončila svoj 150-tisíci obeh okolo Zeme.