• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Štvrtok, 23.1.2025Meniny má Miloš
Bratislava

V DNA egyptskej múmie našli stopy starodávneho ochorenia

  • 19:37 30.12.2024
  • Svet
V DNA egyptskej múmie našli stopy starodávneho ochorenia

Ide o vôbec prvý dôkaz prítomnosti starobylého ochorenia mimo Eurázie.

V DNA 3290-ročnej egyptskej múmie sa našli stopy vírusu Yersinia pestis, ktorý v stredovekej Európe vyvolal mor čiernej smrti, pri ktorom v priebehu siedmich rokov zomrelo asi 50 miliónov ľudí. Ide tak o prvé nájdené stopy Y. pestis mimo územia Eurázie. Informoval o tom denník Daily Mail.

Poznali ho už starí Egypťania

Vedecká komunita hovorí o čoraz vyššom počte štúdií, ktoré poukazujú na skutočnosť, že čierna smrť sa pravdepodobne prvýkrát rozšírila z Afriky smerom do Európy.

O ochorení podobnom čiernej smrti svedčí už medicínsky text Ebers Papyrus pochádzajúci z roku 1500 pred naším letopočtom, ktorý opisuje príznaky vrátane „vredov“ so „skameneným“ hnisom.

K dôkazom prispel aj nález britských archeológov, ktorí v roku 2004 identifikovali ochorenie u niekoľko tisícročí starých pozostatkov potkanov a bĺch z povodia Nílu.

Vedci zatiaľ nedokážu určiť, kde všade sa ochorenie v staroveku rozprestieralo. O múmii je známe to, že nositeľ tela žil medzi rokmi 1686 až 1449 pred naším letopočtom v Egypte, a po smrti bolo jeho telo ručne zabalzamované bez ohľadu na možnú infekčnosť.

Múmia bola uložená v turínskom Museo Egizio, pričom na skúmanie jej DNA použili kostné tkanivo a zvyšky čriev. Vzorka Y. pestis, ktorá sa v nej našla, sa bude ďalej porovnávať so vzorkami vírusu, ktoré prevládali v Európe v stredoveku, a so súčasnými vzorkami.

Tri známe pandémie

Y. pestis v minulosti už viackrát ovládla rôzne časti sveta. Okrem známeho moru čiernej smrti v stredoveku tiež zasiahla územie pri Stredozemnom mori, v Európe a na Blízkom Východe okolo 6. storočia nášho letopočtu. Čína a Mongolsko sa s ňou stretli neskôr v 19. storočí.

Turínska múmia by podľa vedcov mohla vyvrátiť zaužívanú teóriu, že mor rozšírili do Európy obchodníci cestujúci po Hodvábnej ceste.

Čierna smrť je vysoko infekčná, pričom k jej šíreniu najčastejšie dochádza pohryzením od nakazenej blchy. Ochorenie postihuje lymfatické uzliny a neskôr vyvoláva vznik hnisajúcich opuchlín, horúčky, zimnice, bolesti, slabosti a zvracania. Ochorenie je dnes dobre liečiteľné pomocou antibiotík.
Zdroj: Info.sk, DP, dailymail.co.uk
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Čo spôsobilo globálne ochladenie v roku 1831? Vedci poznajú odpoveď

Čo spôsobilo globálne ochladenie v roku 1831? Vedci poznajú odpoveď

22:10 03.01.2025Veda

Ochladzovanie, ku ktorému došlo pred takmer 200 rokmi, malo na svedomí zničenú úrodu a rozsiahly hladomor.

V ľudskom tele objavili novú formu života

V ľudskom tele objavili novú formu života

19:37 01.01.2025Veda

Materiál podobný vírusom podľa vedcov prebýva v organizmoch až polovice ľudskej populácie.

Nobelista varuje pred „zrkadlovými baktériami“, žiada zastavenie výskumu

Nobelista varuje pred „zrkadlovými baktériami“, žiada zastavenie výskumu

17:47 26.12.2024Veda

Biológ a držiteľ Nobelovej ceny varuje pred syntetickými baktériami, ktoré by po napadnutí organizmu mohli prevziať kontrolu nad ním.

Historický moment v kozmickom výskume: Sonda NASA sa priblížila k Slnku ako žiadna predtým

Historický moment v kozmickom výskume: Sonda NASA sa priblížila k Slnku ako žiadna predtým

18:57 24.12.2024Veda

Priekopnícka sonda NASA Parker Solar Probe sa zapísala do histórie, keď sa dostala k Slnku bližšie ako akákoľvek iná sonda predtým a jej tepelný štít bol vystavený teplotám nad 930 stupňov Celzia.