• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Štvrtok, 23.1.2025Meniny má Miloš
Bratislava

V ľudskom tele objavili novú formu života

  • 19:37 01.01.2025
  • Svet
V ľudskom tele objavili novú formu života

Materiál podobný vírusom podľa vedcov prebýva v organizmoch až polovice ľudskej populácie.

Pri hľadaní neznámych organizmov v ľudských telách vedci natrafili na nečakaný objav. Nová forma života, takzvané „obelisky“, sa podľa nich vyskytuje v organizmoch až polovice populácie, pričom najviac sa podobá na vírusy.

Ako približuje britský denník Daily Mail, ide o okrúhle častice genetického materiálu, ktoré obsahujú jeden alebo dva gény a spoločne vytvárajú útvary podobné prútom. Obelisky kolonizujú baktérie v ľudských ústach a črevách, pričom v tele prebývajú zhruba rok. Podrobnosti o ich rozmnožovaní zatiaľ nie sú známe.

Hoci nevieme, či sú obelisky pre ľudské telo prospešné alebo škodlivé, podľa biológov obsahujú RNA podobnú viroidom, ktoré napádajú rastliny, a tak v minulosti mohli prispieť k rozmachu zemskej biodiverzity.

Obelisky, viroidy a vírusy technicky nie sú živé organizmy, keďže ich existencia závisí od hostiteľa, no biológovia ich napriek tomu označujú za jednu z najstarších „foriem života“ na Zemi, uvádza Daily Mail.

V tele každého druhého človeka

Vedci pri hľadaní nezvyčajných štruktúr v ľudskom tele narazili až na 30 tisíc rôznych druhov obeliskov. Keďže sa však natoľko líšia od dodnes poznaných foriem života, doteraz boli prehliadané.

Zďaleka sa však nedá povedať, že by boli vzácne. Ako totiž informuje výskum publikovaný v žurnále Cell, až polovica ľudskej populácie prenáša obelisky v ústach a malé percento v črevách.

Podľa vedcov typ obelisku, ktorý sa v tele nachádza, závisí od presnej lokality a druhu odobratej vzorky. Obelisky v telách prežívajú zrejme vďaka kolonizovaniu baktérií, takže sa správajú podobne ako vírusy, ktoré napádajú hostiteľské bunky a v nich sa potom rozmnožujú.

Jednou z baktérií, v ktorých obelisky prežívajú, je aj Streptococcus sanguinis, ktorá sa bežne vyskytuje v zubnom povlaku, a navyše sa dá „vypestovať“ v laboratórnych podmienkach, čo by mohlo uľahčiť ďalší výskum.

Zdroj: Info.sk, DP, cell.com, dailymail.co.uk
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Čo spôsobilo globálne ochladenie v roku 1831? Vedci poznajú odpoveď

Čo spôsobilo globálne ochladenie v roku 1831? Vedci poznajú odpoveď

22:10 03.01.2025Veda

Ochladzovanie, ku ktorému došlo pred takmer 200 rokmi, malo na svedomí zničenú úrodu a rozsiahly hladomor.

V DNA egyptskej múmie našli stopy starodávneho ochorenia

V DNA egyptskej múmie našli stopy starodávneho ochorenia

19:37 30.12.2024Veda

Ide o vôbec prvý dôkaz prítomnosti starobylého ochorenia mimo Eurázie.

Nobelista varuje pred „zrkadlovými baktériami“, žiada zastavenie výskumu

Nobelista varuje pred „zrkadlovými baktériami“, žiada zastavenie výskumu

17:47 26.12.2024Veda

Biológ a držiteľ Nobelovej ceny varuje pred syntetickými baktériami, ktoré by po napadnutí organizmu mohli prevziať kontrolu nad ním.

Historický moment v kozmickom výskume: Sonda NASA sa priblížila k Slnku ako žiadna predtým

Historický moment v kozmickom výskume: Sonda NASA sa priblížila k Slnku ako žiadna predtým

18:57 24.12.2024Veda

Priekopnícka sonda NASA Parker Solar Probe sa zapísala do histórie, keď sa dostala k Slnku bližšie ako akákoľvek iná sonda predtým a jej tepelný štít bol vystavený teplotám nad 930 stupňov Celzia.