V ľudskom tele objavili novú formu života

Materiál podobný vírusom podľa vedcov prebýva v organizmoch až polovice ľudskej populácie.
Pri hľadaní neznámych organizmov v ľudských telách vedci natrafili na nečakaný objav. Nová forma života, takzvané „obelisky“, sa podľa nich vyskytuje v organizmoch až polovice populácie, pričom najviac sa podobá na vírusy.
Ako približuje britský denník Daily Mail, ide o okrúhle častice genetického materiálu, ktoré obsahujú jeden alebo dva gény a spoločne vytvárajú útvary podobné prútom. Obelisky kolonizujú baktérie v ľudských ústach a črevách, pričom v tele prebývajú zhruba rok. Podrobnosti o ich rozmnožovaní zatiaľ nie sú známe.
Hoci nevieme, či sú obelisky pre ľudské telo prospešné alebo škodlivé, podľa biológov obsahujú RNA podobnú viroidom, ktoré napádajú rastliny, a tak v minulosti mohli prispieť k rozmachu zemskej biodiverzity.
Obelisky, viroidy a vírusy technicky nie sú živé organizmy, keďže ich existencia závisí od hostiteľa, no biológovia ich napriek tomu označujú za jednu z najstarších „foriem života“ na Zemi, uvádza Daily Mail.
V tele každého druhého človeka
Vedci pri hľadaní nezvyčajných štruktúr v ľudskom tele narazili až na 30 tisíc rôznych druhov obeliskov. Keďže sa však natoľko líšia od dodnes poznaných foriem života, doteraz boli prehliadané.
Zďaleka sa však nedá povedať, že by boli vzácne. Ako totiž informuje výskum publikovaný v žurnále Cell, až polovica ľudskej populácie prenáša obelisky v ústach a malé percento v črevách.
READ: "‘It’s insane’: New viruslike entities found in human gut microbes" via @sciencemagazine: https://t.co/tQNxbye7W3 #ISpyPhysiology pic.twitter.com/xFKCOAjbJs
— American Physiological Society (@APSPhysiology) February 12, 2024
Podľa vedcov typ obelisku, ktorý sa v tele nachádza, závisí od presnej lokality a druhu odobratej vzorky. Obelisky v telách prežívajú zrejme vďaka kolonizovaniu baktérií, takže sa správajú podobne ako vírusy, ktoré napádajú hostiteľské bunky a v nich sa potom rozmnožujú.
Jednou z baktérií, v ktorých obelisky prežívajú, je aj Streptococcus sanguinis, ktorá sa bežne vyskytuje v zubnom povlaku, a navyše sa dá „vypestovať“ v laboratórnych podmienkach, čo by mohlo uľahčiť ďalší výskum.

Zdravotníci varujú: 24 vírusov, ktoré môžu spustiť ďalšiu pandémiu
Britskí zdravotníci zverejnili zoznam potenciálnych patogénov, ktoré môžu viesť k vzniku ďalšej pandémie. Viaceré z nich sú už v obehu.

Poľskí vedci vyvíjajú robota, ktorý mapuje lesy a zbiera aj kliešte
Medzinárodný vedecký tím, ktorého súčasťou sú odborníci z poľských univerzít, pracuje na vývoji robota určeného na mapovanie lesov.

Tieto bylinky v sebe skrývajú liek na Alzheimerovu chorobu
Dve bylinky môžu skrývať kľúč k liečbe demencie.

Takto sa dá zarobiť 5000 eur za ležanie v posteli
Dobrovoľníci dostanú tisíce eur za 10 dní ležania v špeciálnej posteli.

ISS zaznamenala míľnik, Zem obehla už 150.000 krát
Medzinárodná vesmírna stanica (ISS) dosiahla v utorok významný míľnik, keď dokončila svoj 150-tisíci obeh okolo Zeme.