Pri výbuchu v Moskve zahynul vysoký predstaviteľ armády Kirillov
- 7:53 17.12.2024
- Moskva

Veliteľ jednotiek radiačnej, chemickej a biologickej ochrany ruských ozbrojených síl generálporučík Igor Kirillov zahynul v utorok ráno pri výbuchu v Moskve, oznámil ruský vyšetrovací výbor. Spolu s ním prišiel o život aj jeho asistent. TASR o tom informuje podľa správ agentúr AFP, Reuters a TASS.
Výbuch nastal okolo šiestej hodiny ráno miestneho času a bol spôsobený bombou ukrytou v elektrickej kolobežke, odstavenej pri vchode do obytného domu na Riazanskom prospekte, uviedol výbor a dodal, že začal vyšetrovanie „vraždy dvoch vojakov“.
Nálož mala podľa záchranárov ekvivalent asi 200 gramov TNT. V dôsledku výbuchu boli rozbité okná na prvom až treťom podlaží obytného domu a poškodené vchodové dvere. Došlo aj k poškodeniu služobného auta Kirillova.
Británia v októbri uvalila na Kirillova sankcie za to, že mal na starosti použitie chemických zbraní na Ukrajine a bol „významným šíriteľom dezinformácií Kremľa“, píše stanica BBC.
Kirillov sa stal známym po začiatku vojny na Ukrajine, keď pravidelne vystupoval na brífingoch. Opakovane bez dôkazov tvrdil, že Kyjev sa podieľa na vývoji chemických a biologických zbraní. Náčelníkom radiačnej, chemickej a biologickej ochrany bol od apríla 2017.
Podľa Ukrajinskej spravodajskej služby (SBU) bol Kirillov zodpovedný za masové použitie zakázaných chemických zbraní.

Prvé kolo prezidentských volieb v Rumunsku podľa exit pollov vyhral Simion
V prvom kole opakovaných prezidentských volieb v Rumunsku podľa exit pollov zvíťazil krajne pravicový kandidát George Simion so ziskom približne 30 percent hlasov.

Na Českej diaľnici zvýšia rýchlostný limit
Diaľnica sa pripravuje na zavedenie nového rýchlostného limitu.

Zelenskyj v Prahe: Česko robí všetko pre to, aby zastavilo ruskú agresiu
Český prezident Petr Pavel s manželkou Evou v nedeľu privítali na Pražskom hrade ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského a jeho manželku Olenu.

Pellegrini navštívil Taliansko a uctil si pamiatku Štefánika
Prezident SR Peter Pellegrini v nedeľu navštívil talianske letisko Campoformido, odkiaľ generál M. R. Štefánik 4. mája 1919 vzlietol na svoj posledný let do vlasti.

Trump: Nie som si istý, či všetci ľudia v USA majú právo na riadne súdne procesy
Americký prezident Donald Trump v rozhovore pre televíziu NBC News povedal, že si nie je istý, či majú všetci ľudia v Spojených štátoch nárok na riadny súdny proces zaručený ústavou krajiny.