Vedci zverejnili recept na vírus, kritici varujú pred ďalšou pandémiou

Vedci sa dostali pod paľbu kritiky po tom, ako zverejnili postup pri tvorbe zmutovaného vírusu chrípky.
Vedci z výskumného inštitútu Scripps Research v Kalifornii sa dostali pod paľbu kritiky po tom, ako zverejnili postup pri tvorbe zmutovaného vírusu chrípky. Použili pri tom variant vírusu vtáčej chrípky H5N1, ktorým sa predtým nakazili kravy a farmári na texaských farmách. Informoval o tom denník Daily Mail.
Ako spresnil denník Telegraph, výskumníci pridali k vírusu H5N1 mutácie, ktoré „zvýšili jeho potenciál prenosu na človeka“, a to až tak, že by nový variant vírusu mohol spôsobiť pandémiu.
Pred podobnými výskumami varuje biologička z londýnskej univerzity King's College Fillipa Lentzosová, podľa ktorej zverejnenie takéhoto postupu môže inšpirovať ľudí k vytvoreniu „človekom vyvolanej pandémie“.
„Samozrejme nechceme omylom vytvoriť pandémiu alebo inšpirovať ľudí k jej vzniku... Zodpovedná veda by mala adresovať aj tieto obavy.“
Lentzosová však dodala, že keďže počas výskumu použili len vírusové bielkoviny, a nie samotný vírus, je len malá pravdepodobnosť, že by jeho priebeh mohol nejako narušiť bezpečnosť verejnosti alebo že by vírus unikol z laboratória.
Vtáčia chrípka u ľudí
Foto: PERO studio/Shutterstock.com
V marci 2024 v USA spozorovali prvý prípad prenosu vírusu H5N1 z kravy na človeka. Ako priblížila štúdia zverejnená vo vedeckom časopise Nature, u ľudí po nakazení dochádza k „miernym ťažkostiam pri dýchaní“ alebo zápalu očných spojiviek.
Vírus vtáčej chrípky môže byť pre človeka až smrteľný, no k jeho prenosu medzi ľuďmi navzájom nedochádza. Práve to sa pokúsili zmeniť vedci v Scripps Research aplikovaním mutácie, vďaka ktorej by sa dokázal šíriť aj pri kašľaní. Mutácie zatiaľ nepozorovali vo voľnej prírode.
Podľa genetika Arisa Katzourakisa sú výsledky výskumu „vysoko znepokojivé“. „Každý prienik k človeku dáva vírusu kocku do ruky,“ uviedol pre magazín New Scientist.
Našli sa však aj vedci, ktorí výskum chvália. „Vírusy sú vysoko náchylné na mutácie, a táto štúdia veľmi dobre dokumentuje, ako k tomu dochádza,“ tvrdí profesor medicíny na Queen's University v Belfaste Stuart Elborn.

Zdravotníci varujú: 24 vírusov, ktoré môžu spustiť ďalšiu pandémiu
Britskí zdravotníci zverejnili zoznam potenciálnych patogénov, ktoré môžu viesť k vzniku ďalšej pandémie. Viaceré z nich sú už v obehu.

Poľskí vedci vyvíjajú robota, ktorý mapuje lesy a zbiera aj kliešte
Medzinárodný vedecký tím, ktorého súčasťou sú odborníci z poľských univerzít, pracuje na vývoji robota určeného na mapovanie lesov.

Tieto bylinky v sebe skrývajú liek na Alzheimerovu chorobu
Dve bylinky môžu skrývať kľúč k liečbe demencie.

Takto sa dá zarobiť 5000 eur za ležanie v posteli
Dobrovoľníci dostanú tisíce eur za 10 dní ležania v špeciálnej posteli.

ISS zaznamenala míľnik, Zem obehla už 150.000 krát
Medzinárodná vesmírna stanica (ISS) dosiahla v utorok významný míľnik, keď dokončila svoj 150-tisíci obeh okolo Zeme.