Rok po zemetrasení odborníci predstavili obyvateľom Ďapaloviec výsledky výskumu

Po roku od zemetrasenia, ktoré zasiahlo východné Slovensko, sa v Ďapalovciach v okrese Vranov nad Topľou stretli odborníci z Ústavu vied o Zemi Slovenskej akadémie vied (SAV) s miestnymi obyvateľmi. Na stretnutí v piatok (11. 10.) prezentovali výsledky výskumu a diskutovali o dôsledkoch zemetrasenia.
Ako pre TASR uviedol generálny riaditeľ Ústavu vied o Zemi SAV Ján Madarás, počas roka monitorovali rozsah a charakter zemetrasenia, analyzovali seizmické údaje a skúmali dotrasy, ktoré nasledovali po hlavnom otrase.
„Zemetrasenie z 9. októbra 2023 bolo v mnohých ohľadoch výnimočné, dosiahlo magnitúdo 4,9, čo je jedna z najsilnejších hodnôt zaznamenaných na Slovensku. Na východnom Slovensku sme takto silné zemetrasenie nezaznamenali minimálne od roku 1930,“ doplnil Madarás.
V obciach Ďapalovce, Nižná Sitnica, Vyšná Sitnica, Jankovce a Černina dosiahla makroseizmická intenzita hodnotu ôsmeho stupňa. „Takáto vysoká intenzita zemetrasenia je v našej histórii na Slovensku veľmi ojedinelá,“ uviedol.
Od 9. októbra 2023 zaregistrovali odborníci takmer 50 dotrasov, z ktorých sa podarilo 18 lokalizovať. Päť z nich bolo dostatočne silných na to, aby ich pocítili aj miestni obyvatelia. Najsilnejší dotras sa odohral 22. februára 2024 a dosiahol magnitúdo 2,7.
Odborníci vyhodnocovali merania dotrasov prostredníctvom národnej siete seizmických staníc, lokálnych sietí a seizmických prístrojov inštalovaných v rámci medzinárodných projektov. Tím geológov tiež použil magnetotelurické merania, ktoré im umožnili študovať zlomy v hĺbke až desať kilometrov. Súčasťou výskumu bolo aj štúdium archívnych materiálov. Podobné zemetrasenia silou aj rozsahom boli zaznamenané na tomto území už v 18. a 19. storočí, vyskytli sa napríklad aj v rokoch 1914, 1932 alebo 1941.
„Kostol v Nižnej Sitnici, ktorý bol pri zemetrasení v októbri 2023 najviac zničený, až hrozilo jeho zbúranie, bol predtým vážne poškodený už aj v rokoch 1885 alebo 1886 a neskôr v roku 1914,“ doplnil Madarás.
Odborníci z Ústavu vied o Zemi plánujú modernizovať aj lokálnu seizmickú sieť na východnom Slovensku a pokračovať vo výskume v oblasti Vranov nad Topľou, Humenné a Michalovce aj prostredníctvom nových projektov. „Je pravdepodobné, že sa v budúcnosti objavia podobné zemetrasenia znovu, aj keď s istotou nemôžeme povedať, kedy a v akej intenzite,“ uzavrel Madarás.

Filip Kuffa: MŽP chce opäť udeliť výnimku na výcvik požiarov v národných parkoch
Výnimka na výcvik požiarov v národných parkoch sa skončila v roku 2022.

Vlachynský: DRG systémom sa jadro problému slovenských nemocníc nerieši
Z krátkodobého hľadiska bude efekt zavedenia DRG systému v slovenských nemocniciach minimálny, jadro problému sa ním nerieši, tvrdí analytik Martin Vlachynský.

Na pasienku útočil vlk, oblasť monitorujú ochranári
Vlkom sa na Slovensku darí, tvrdí Štátna ochrana prírody SR.

Nedeľa bez politických diskusií má podporu aj v opozícii
Premiérov návrh chce podporiť jedna z opozičných strán.

Diaľnicu D1 v smere do Bratislavy popoludní otvorili
Diaľnicu D1 v smere zo Senca do Bratislavy v nedeľu popoludní otvorili.