Po tejto hodine si viac do postele nelíhajte – môže to prispieť ku psychickým problémom

Spánok má súvis nielen s fyzickým, ale aj so psychickým zdravím. Ľudia, ktorí si do postele líhajú po tejto hodine, sú podľa lekárov náchylnejší na poruchy psychiky.
Zlé správy pre nočné sovy! Ako totiž tvrdí najnovší výskum z dielne Stanfordovej univerzity (Kalifornia), život v súlade s vlastným chronotypom je síce pre väčšinu z nás prospešný, no nezávisle od toho sú ľudia, ktorí často ponocujú, náchylnejší na vznik psychických porúch ako úzkosť a depresia.
S týmto záverom prišli vedci po analyzovaní 74 tisíc dospelých Britov, u ktorých sa preukázalo, že zaspávanie ešte pred jednou hodinou nadránom znižuje riziko psychických ochorení.
„Zistili sme, že kľúčový nie je súlad s vlastným chronotypom, ale k zhoršeniu psychického zdravia prispieva ponocovanie. Je zatiaľ otázne, prečo to tak je.“
Kto má najlepšiu psychiku?
Foto: Maridav/Shutterstock.com
Spomedzi skúmaných Britov sa vyše 19 tisíc prihlásilo k typu „ranné vtáča“, takmer 7000 často ponocuje a 47 979 ľudí sa zaradilo niekam medzi tým.
Podľa vedcov nočné sovy, ktoré dodržiavajú spánkovú rutinu v súlade so svojím chronotypom, sú až o 20 až 40 percent náchylnejšie na psychické poruchy oproti nočným sovám, ktoré chodia spávať skôr.
Najlepšia psychická odolnosť sa preukázala u ranných vtáčat, teda u ľudí, ktorí vstávajú skoro ráno a zaspávajú skoro večer.
Vedci ďalej polemizujú, že príčinou môže byť aj to, že ľudia sú náchylnejší robiť impulzívne a nebezpečné rozhodnutia po polnoci. Tí, ktorí vstávajú skôr ráno, to dokážu lepšie identifikovať, a tak nechávajú dôležité rozhodnutia až na ďalší deň, zatiaľ čo nočné sovy sa počas noci cítia fit, a tak im rozhodovanie nemusí pripadať ako záťaž, hoci mozog sa o takom čase aj u nich riadi inými pravidlami.
Expreti preto všetkým odporúčajú dopriať si denne 7 až 9 hodín spánku. Nočné sovy by si podľa nich mali osvojiť rutinu so skorším vstávaním.

Táto korenina môže ovplyvniť účinok liekov, varujú lekári
Podľa výskumu korenina, ktorá sa pridáva aj do nápojov, ovplyvňuje pôsobenie liekov v tele.

Pozor na tento druh orechov, má prekvapivé spojenie s rakovinou
Zdravé super jedlo vám môže v skutočnosti škodiť.

Bežná súčasť spálne spôsobuje poškodenie mozgu počas spánku
Vedci varujú, že mimoriadne ohrozené sú malé deti.

Kontroverzný výskum z Talianska: Naozaj je kuracie mäso rizikové?
Hoci sa kuracie mäso považuje za zdravšiu alternatívu červeného mäsa, podľa vedcov to s jeho konzumáciou netreba preháňať.

Tieto zdravé jedlá škodia zubom
Celkovému zdraviu síce neuškodia, no zubári vás za ne nepochvália.