Na tieto lieky si v lete dajte pozor, ich užívanie treba kontrolovať

Pacienti, ktorí berú niektoré druhy bežne užívaných liekov, sú v lete vystavení vyššiemu riziku dehydratácie a citlivosti na teplo.
Príprava na leto by mala zahŕňať nielen nákup slnečných okuliarov a krémov na opaľovanie, ale tiež lepšie kontrolovanie užívania niektorých liekov. Ako totiž upozorňuje britský portál Express, pacienti, ktorí ich užívajú, sú v horúčavách vystavení vyššiemu riziku poškodenia zdravia.
Ide najmä o lieky na vysoký krvný tlak, alergie a psychické poruchy, ktoré môžu prispievať k dehydratácii či oslabovať schopnosť organizmu ochladzovať sa.
Užívanie týchto liekov kontrolujte
Diuretiká
Problémy môžu v lete nastať pri užívaní diuretík. Ide o lieky, ktoré podporujú vylučovanie vody z tela a predpisujú sa napríklad pri ochoreniach srdca, vysokom tlaku či poruchách obličiek.
Vylučovanie vody je pri uvedených ochoreniach prospešné, no v čase letných horúčav môže viesť až k dehydratácii alebo nerovnováhe elektrolytov, kvôli čomu telo ťažšie reguluje svoju teplotu.
Pacienti, ktorí užívajú diuretiká, by mali piť dostatok tekutín a sledovať prípadné vedľajšie príznaky ako nevoľnosť, bolesť hlavy, tmavý moč a nadmerný pocit smädu.
ACE inhibítory
Používajú sa pri liečbe vysokého krvného tlaku, no zároveň potláčajú pocit smädu, takže oslabujú vnímanie dehydratácie. Pacienti, ktorí ich užívajú, sú pri vyšších teplotách náchylnejší na pády a odpadávanie.
Beta-blokátory
Predpisujú sa pacientom so srdcovo-cievnymi ochoreniami. Medzi ich vedľajšie účinky patrí zvýšená náchylnosť na pády a odpadávanie, ale tiež intenzívnejšie potenie, čo môže najmä v lete viesť k dehydratácii a prehrievaniu tela.
Antipsychotiká
Pri užívaní liekov na psychické poruchy si takisto treba dať pozor na intenzívnejšie potenie. Ide najmä o liečivá haloperidol, olanzapín a risperidón, takisto niektoré antidepresíva, ktoré okrem toho potláčajú pocit smädu.
Lieky na štítnu žľazu
Lieky, ktoré sa predpisujú pri ochoreniach štítnej žľazy, obvykle zvyšujú telesnú teplotu, a teda oslabujú schopnosť tela ochladzovať sa v horúcom počasí.
Stimulanty a lieky na ADHD
Keďže tieto liečivá priamo vplývajú na funkciu nervovej sústavy, môžu tiež negatívne ovplyvniť samoreguláciu tela pri vysokých teplotách.
Voľnopredajné lieky
Aj niektoré lieky, ktoré nie sú viazané na predpis, môžu zvýšiť riziko porúch vznikajúcich vplyvom tepla. Ide napríklad o difenhydramín, ktorý možno nájsť v liekoch na spanie, či prometazín a sominex, ktoré sa používajú aj pri liečbe sennej nádchy.

Táto korenina môže ovplyvniť účinok liekov, varujú lekári
Podľa výskumu korenina, ktorá sa pridáva aj do nápojov, ovplyvňuje pôsobenie liekov v tele.

Pozor na tento druh orechov, má prekvapivé spojenie s rakovinou
Zdravé super jedlo vám môže v skutočnosti škodiť.

Bežná súčasť spálne spôsobuje poškodenie mozgu počas spánku
Vedci varujú, že mimoriadne ohrozené sú malé deti.

Kontroverzný výskum z Talianska: Naozaj je kuracie mäso rizikové?
Hoci sa kuracie mäso považuje za zdravšiu alternatívu červeného mäsa, podľa vedcov to s jeho konzumáciou netreba preháňať.

Tieto zdravé jedlá škodia zubom
Celkovému zdraviu síce neuškodia, no zubári vás za ne nepochvália.